Skip to main content

Beş adadan oluşan düz bir ada ülkesi Malta…

Sevimli ve dar sokakları, cumbalı evleri, çokça kültürü bünyesinde barındırması ile sıcacık, gerçekten sıcacık bir ada ülkesi ?

Yüz ölçümü küçük fakat nüfusa bakıldığında oldukça yoğun olduğunu görmek mümkün. İki küçük üç büyük adadan en büyüğü, bir ucundan bir ucuna 237 kilometre olan Malta adasıdır. Bu sevimli adayı yürüyerek keşfetmek rahat ve eğlenceli…

Başkent Valletta

Osmanlı’nın 1522 yılında Rodos’u işgalinden sonra buradaki şövalyeler Malta’ya yerleşir. Kanuni Sultan Süleyman da 1565 yılında bölgeye hâkim olabilmek için Malta’yı kuşatır, fakat başarılı olamaz. Sicilya’nın da yardımları ile Malta, Osmanlıyı geri püskürtür. Kendisi küçük ama mücadelesi büyük olan Malta birçok millet tarafından işgal edilmeye çalışılsa da bağımsızlığını elden bırakmamıştır.

Tüm bunların ardından Malta’nın başkenti olan Valetta, Osmanlı’nın geri gelme endişesi üzerine inşa ediliyor ve ismini Jean Parisot De La Valetta şövalyesinden alarak bugünlere kadar kültürel mimari zenginliğini koruyor. Özellikle Moneal Tiyatro Salonu, Saint John Katedrali gibi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Sessiz Şehir Mdina

Taş evleri, dar sokakları, 4 bin yıllık tarihi ve Orta çağ mimarisi ile en eski yerleşim yerlerinden Mdina… Nüfusunun az olmasına ve sakinliğine bakıldığında Sessiz Şehir ismini kendine yakıştırıyor. Yürüyerek bir saat gibi bir süre de keşfedebileceğiniz gibi bu keyifli turu faytonla süsleyebilirsiniz. Mdina’dan cam ve gümüş hediyeler getirmenizi tavsiye edebiliriz ? Ayrıca Marsaxlokk’ta rengarenk balıkçı tekneleri, sahil şeridi boyunca nefis lezzetlere tanık olabileceğiniz restoranları ile gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Gozo Adası

Malta’nın diğer büyük adası olarak bilinmektedir. Gün boyu feribot seferleri düzenlendiği için ulaşımı oldukça rahat…
Başkenti Rabat olan Gozo adasında Nadur köyü tepesinde Malta şövalyelerinin gözlem yerini ziyaret edebilirsiniz.

Comino

Malta’nın en gözde sahili Blue Lagoon bu küçük adada konumlanıyor. Malta rehberinde, en güzel sahiller başlığı altında düzenlediğimiz sahillerimize buradan göz atabilirsiniz.

Saint Julians

Malta adasının en gözde lokasyonu diyebiliriz. Çok sayıda dil okulunun da konumlandığı Saint Julian’s bünyesinde barlar, butik oteller, alışveriş merkezlerini barındırmaktadır. Saint Julians’da bulunan Rampila restoran balık ürünleri açısından oldukça zengin bir menüye sahip, ayrıca tarihi atmosferi ve manzarası menüsünden daha çok dikkat çekiyor ?