Malta’da Dil Eğitimi

Malta’da Dil Okulları

MaltaVista Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden bireylerin Malta’yı eğitim amacıyla ziyaret etmelerine aracılık hizmeti sunuyoruz. Malta’da eğitim denildiğinde akla ilk olarak dil okulları gelmektedir. Her yıl binlerce kişi (50.000 +) ingilizce öğrenmek veya mevcut dil seviyelerini geliştirmek amacıyla kısa veya uzun süreli olarak Malta’da bulunan 52 farklı dil okulundan birini tercih etmektedir.

Malta’ya dil eğitimi için gitmeyi planlıyorsanız eğer, bu yazımızda tüm sürece dair bilmeniz gereken bilgileri oldukça detaylı şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca “Malta’da Dil Okulları” ve “Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?” başlıklı içeriklerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Malta’da dil okuluna gitmeyi planlayan bir kişinin bilmesi gereken ilk şey, tüm detayların istekleri doğrultusunda organize edildiğidir. Bazen bir satış stratejisi olarak paket halinde programlar ile karşılaşılması mümkündür, ancak dil okulları için işin aslı şudur ki; gidiş tarihi, haftalık bazda eğitim süresi, toplam ders saati, konaklama tipi, konaklamadaki kişi sayısı, yemek seçenekleri ve hatta aktivitelere kadar birçok detay öğrencinin talepleri doğrultusunda organize edilebilir. MaltaVista olarak genellikle öğrencilerimize fiyat&performans doğrultusunda tavsiye ettiğimiz okulların en ekonomik alternatiflerini (genel ingilizce programı ve apart tipi paylaşımlı oda konaklaması) sunmaktayız, lakin istenildiği taktirde paylaşımlı oda konaklaması yerine 5 yıldızlı bir hotel, veya haftada 20 ders olan genel ingilizce eğitimi yerine haftada 30 ders olan yoğun ingilizce eğitimi tercih edilebilir. Elbette bu gibi tüm detaylar bütçenin de değişmesine yol açmaktadır.

MaltaVista olarak dil eğitimi sürecindeki öğrenci adaylarımıza yönelik yaklaşımımız, kişilerin beklenti ve ihtiyaç analizini yaptıktan sonra mevcut kriterleri de göz önünde bulundurarak tecrübemiz ve bilgi birikimimiz eşliğinde gerekli bilgilendirme ve yönlendirmelerde bulunmak, Malta sürecine bizimle devam etmeye karar veren öğrencilerimize şeffaf ve çözüm odaklı danışmanlık anlayışımız ile olabilecek en iyi hizmeti deneyimlemelerini sağlamak üzerinedir.

Malta’da Dil Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

MaltaVista dahil sektördeki birçok yurt dışı eğitim danışmanlığı firması sunduğu hizmetler için öğrencilerden danışmanlık ücreti talep etmemektedir. Bizim gibi firmalar kazançlarını kurumsal bağlamda Malta’daki okullardan komisyon ödemesi şeklinde sağlamaktadır. Yani bizlerin kazancı öğrencinin gideceği dil okuluna göre farklılık göstermemekte, öğrencilerimiz hangi okulu seçerse seçsin bizim açımızdan değişen bir şey olmamaktadır. Elbette bu noktada bir acentanın ne kadar fazla okul ile anlaşması olup olmadığı önemlidir. Yalnızca 3-5 okul ile anlaşma imzalayabilmiş olan küçük  ve orta ölçekli firmaların öğrencilere sunduğu tavsiyelerin şeffaflığı ayrı bir tartışma konusudur!

MaltaVista olarak dil okulu tavsiyelerimizi, daha önceki öğrencilerimizin memnuniyetlerini, bilgi talebinde bulunan öğrencimizin talep ve beklentilerini, ayrıca mevcut okul promosyonlarını dikkate alarak gerçekleştirmekteyiz.


Malta’da bulunan tüm okullar fiyatlandırma konusunda şeffaf davranmaktadır. Hemen hemen her okulun web sitesinde güncel fiyat listeleri yayınlanmaktadır, lakin birçok kez promosyon web sitesinde yayınlanmak yerine direkt olarak anlaşmalı acentalara gönderilmektedir. Dolayısıyla birçok öğrencimizin “sizin verdiğiniz fiyatlar internette yazanlardan daha ucuz” şeklindeki şaşkınlığına şahit olduğumuzu belirtmek isteriz. Acentalar, öğrencilerin doğru ve güncel bilgiler edinmesini, doğru ve gerçekçi beklentiler içerisinde seyahat etmesini, vize işlemlerinin problemsiz ilerlemesini, resmi evrak, ödeme veya tüm doküman işlerinin aksamadan ilerlemesini sağlarlar. Bu da Malta’da bulunan okullar için bulunmaz bir nimettir. MaltaVista olarak tüm süreçlerde tecrübeli bir kolaylaştırıcı olarak işlemleri halleder, bir problem halinde ise hızlı aksiyonlar alarak çözümler üretmekteyiz, böylelikle okullar da asıl işleri olan eğitime odaklanarak kaliteyi ve verimliliği arttırmaya çalışmaktadırlar.

Malta’da dil eğitimin süresi haftalık yapıda planlanır. 1 haftadan 52 haftaya kadar dil eğitimi organize edilebilmektedir. Süre ile birlikte eğitim başlangıç tarihini de öğrenci belirler. Bir çok okulda her hafta yeni öğrenci alımı mevcuttur ve her hafta Pazartesi günleri yeni öğrenciler eğitimlerine başlar.

Aylık zaman dilimleri 4 hafta olarak hesaplanır. Örneğin 3 aylık eğitim 12 hafta, 6 aylık eğitim ise 24 haftaya denk gelir. Bu durumda 4 haftanın 28 güne tekabül etmesi dolayısıyla 3 ay dil okuluna giden bir öğrenci için örnek vermek gerekirse, 1 Haziran’da eğitime başladığında 1 Eylül’de değil 6-7 gün öncesinde eğitimini tamamlar. Bu konu zaman zaman uçak biletinin yanlış tarihe alınması, vize işlemlerinde hatalı evrak hazırlanması veya kişisel programların hatalı yapılması gibi problemlere sebebiyet verebilmektedir, dikkat etmek gerekir.

Birçok okulda eğitim başlangıç günü Pazartesi günüdür. Okullara yeni gelen öğrenciler Pazartesi günleri ilk derslerine girerler, aynı şekilde eğitim süresi biten öğrenciler de Cuma günleri son dersleriyle birlikte okullarından ayrılırlar. Malta’ya geliş ve gidiş günleri ise genellikle hafta sonlarıdır. Bu durumda Cumartesi günü Malta’ya 1 aylık eğitim için seyahat eden bir öğrenci Pazartesi günü eğitimine başlar, 4 hafta sonra Cuma günü eğitimini tamamlar ve Cumartesi günü Malta’dan ayrılır.

Dil okullarında hafta içi her gün ders vardır, hafta sonları ise tatildir. En çok tercih edilen ve tüm dil okullarında standart olarak sunulan program olan Genel İngilizce Programı haftada 20 derstir ve öğrenciler hafta içi her gün 4 derse katılırlar. Yoğun İngilizce Programı denilen program ise haftada 30 derstir ve günlük 6 derse denk gelir. Birçok okulda birebir özel ders, haftada 40 ders olacak şekilde aşırı yoğun program gibi farklı program alternatifleri bulunmaktadır. Hafta sonları öğrenciler talep ederlerse okulların sosyal aktivitelerine katılabilir, dinlenebilir, ders çalışabilir, gezip dolaşabilir, Avrupa’nın herhangi bir yerine 2 günlük bir seyahat gerçekleştirebilir. Kısacası Malta’da hafta içini 5 günü derslere ayırmak, hafta sonu ise istenildiği doğrultuda plan yapmak ve sosyalleşmek bizim tavsiyemizdir.

Seviye belirleme sınavı dil okulundaki eğitimin ilk günü oryantasyon toplantısıyla beraber yapılır. Bazı okullar Malta’ya seyahat etmeden önce online seviye belirleme sınavı opsiyonu da sunmaktadır, lakin bu sınav hiçbir okulda zorunlu değildir. Öğrenci sınavı isterse online olarak Malta’ya gitmeden önce, isterse de okuldaki ilk gününde yapabilir. Bunun yanında ilk gün oryantasyon yapılır ve öğrencilerin bilmeleri gereken tüm bilgiler ve dökümanlar kendilerine anlatılır ve sunulur. Dil seviyesi belirlenen öğrenci kendine uygun sınıfa yerleştirilir ve eğitimine başlar. Öğrencinin dil gelişimi öğretmenlerince takip edilir ve öğrencinin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunulmaya çalışılır. Seviye belirleme sınavları belirli periyotlarla tekrarlanır ve öğrenciler hem dil seviyelerindeki gelişmeyi kontrol etme hem de daha yüksek skorlar alarak bir üst sınıfa geçme şansı yakalarlar. Öğrenciler okullarındaki son gün yeniden seviye belirleme sınavına girerler ve bu sınav sonucunda hangi kur seviyesinde puan alırlar ise o kura ait sertifika alırlar. Sertifika töreni ile o gün okuldan ayrılacak tüm öğrencilere sertifikaları teslim edilir.

Malta’daki dil okullarının hemen hemen hepsinde 6 farklı kurda (A1 – A2 – B1 – B2 – C1 – C2) öğrenci kabulü söz konusudur. Her dil seviyesinde öğrenci kabuülü olsa da bizim tavsiyemiz Malta’da kısıtlı bir süre yaşanacak olması ve bu sürenin azami verimle sonuçlanması açısından ilk kur olan A1 kurunu Türkiye’de tamamlamanın daha sağlıklı olacağı yönündedir. Lakin yine de A1 seviyesindeki bir öğrencinin Malta’da dil eğitimine başlaması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bazı dönemlerde bazı okullarda bazı kurların sınıfları açılmayabilir, lakin bu durumda genellikle C2 kurunda meydana gelmektedir. Türkiye’den Malta’ya dil eğitimi amacıyla giden öğrencilerin dil seviyeleri ağırlıklı olarak A1 – B1 aralığında olduğundan bu konuda endişe etmemek gerekir, lakin dil seviyesi C1 veya C2 olan bir kişinin dil okulu tercihinde öğrenci kapasitesi nispeten daha fazla olan bir okulu tercih etmesi kendi dil seviyesine daha uygun sınıf arkadaşları olmasına yönelik garantici bir hareket olur. Bu hususta dil okuluna karar verme aşamasında MaltaVista danışmanları gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır.

Ders saatleri okulların programlarına ve öğrencilerin sınıflarına göre farklılık gösterebilir. A1 sınıfının dersleri sabah iken A2 sınıfının dersleri öğleden sonra olabilir. Bazı okullar 2 dersi birleştirerek blok ders şeklinde eğitim verebilir. Aksi kayıt aşamasında belirtilmediği taktirde ders programı Malta’ya varıldığında dil okulu tarafından belirlenir. Birçok okul yaz döneminde (yoğun sezon) sabah ve öğlen olacak şekilde, sonbahar, kış ve ilkbahar (düşük sezon) dönemlerinde sadece sabah saatlerinde eğitim sunar.

Malta’daki dil okulları oldukça güzel bir öğrenci milliyet dağılımına sahiptir. Avrupa’lı ülkeler ağırlıklı olup Türkiye’de öncelikli ülkelerden biridir. Bu durum eğitim alınan sınıf içerisinde farklı ülkelerden gelmiş öğrenciler olması anlamına gelir. Genellikle 12 kişilik bir sınıf içerisinde 2-3 türk öğrenci olması muhtemeldir. En son istatistiklere göre Malta’daki türk öğrenci oranı yıl bazında %7.9’dur. Bu oran yıllık bazda olup bazı dönemlerde artmakta bazı dönemlerde azalmaktadır. Diğer yandan bu oran Malta genelindeki okulları kapsamaktadır, ancak bazı okullardaki türk öğrenci oranı ortalamanın üzerinde olabilir. Bu konu okul tercihi ile ilgilidir. Örneğin X okulundaki türk öğrenci oranı %10 iken Y okulundaki türk öğrenci oranı %3 olabilir. Bu dağılımın farklı olmasının sebebi genel olarak X okulunun Türkiye’ye yönelik yaptığı pazarlama çalışmalarının Y okulundan daha fazla olmasına bağlı olabilir. X okuluna giden daha fazla Türk öğrenci eğitimleri sonrasında daha fazla içerik üretecek, sosyal medyada, forumlarda, sözlükler vb. daha fazla bilgi aktaracak, dolayısıyla daha X okulu hakkında daha fazla bilgi edinen öğrenci Y okuluyla ilgili belki araştırma dahi yapmaksızın X okulunu tercih edecektir. Bu da ister istemez X okulundaki Türk öğrenci yoğunluğunun artmasına sebep olacaktır. Genel olarak okulların Türk öğrenci yoğunluğu ile ilgili bilgilendirmeyi okulların web sitemizdeki bilgi sayfalarından veya MaltaVista danışmanlarından öğrenebilirsiniz.

Türk öğrenci oranının yanında okulların yaş dağılımları da oldukça önemli bir detaydır. Genel olarak Malta’daki öğrenci yaş ortalamasının 18-34 yaş aralığında olduğu istatistiklerde görülmektedir. Yaş olarak daha büyük kişilerin ise 30 + yaş grubu için veya 50+ yaş grubu için özel sınıflarda eğitim sunan okulları tercih etmesi daha sağlıklı olabilir. Aksi halde eğitim alınan sınıftaki öğrencilerin yaş ortalamasını 23-24 civarında olması muhtemeldir.

Dil okulu bünyesinde uygulanan eğitim metodolojisi tamamiyle okulun eğitim felsefesi ile ilgilidir. Elbette akreditasyonları gereği eğitim kapsamı belirli kalıplar içerisindedir. Bu noktada her okul en iyi eğitimi sunmaya odaklandığından, başarılı olmuş modeller örnek alınmakta ve aşağı yukarı tüm okullarda aynı tarzda eğitim modeli söz konusu olmaktadır. Bu konuda MaltaVista olarak okul içerisindeki eğitim yapısına müdahale etme imkanımız olmadığını belirtmek isteriz. Tüm okullarda ortak amaç kaliteyi en üst düzeye çıkarmaktır. Eğitim kalitesi ve asgari okul standartları ile ilgili akreditasyonlara dikkat etmek önemlidir. Malta’daki okullar farklı bağımsız kuruluşlarca akredite edilmektedir ve akredite sağlayan kuruluşlar süreci pozitif yönde etkileyecek kriterleri belirlemekte, ilk aşamanın yanında periyodik olarak okulun bu kriterlere uygunluğunu kontrol etmektedir. Akredite kuruluşlarını bir nevi hizmet kalitesine ilişkin güvence kuruluşu olarak görebilirsiniz.

Dil okulları ile ilgili son olarak aktivitelerden bahsetmekte fayda var. Yurt dışında eğitim almanın en önemli avantajlarından biri de şüphesiz ki sosyal yaşam içerisinde dil pratipi sunabiliyor olması. Dil okulları da öğrencilerin sosyal hayatlarında ne kadar fazla pratik yaparlarsa o kadar kazanım sağlayacaklarının farkındalar ve bu doğrultuda aktiviteler organize ediyorlar. Bir çok okulda sosyal aktiviteler için bir departman ve ekipler bulunmakta, özellikle yoğun sezon olan yaz döneminde “acaba bugün ne yapsam” sorusu hiçbir zaman akıllara gelmemektedir. Malta, zaten başlı başına festivalleri, eğlenceleri, denizi, kumu veya güneşi eksik olmayan bir ülke. Buna bir de tarihsel dokusu eklenince tadından yenmez oluyor. Hal böyle olunca, sanıyoruz ki sosyal aktivitelerden çok da bahsetmeye gerek yok. Kısaca, hemen her okulun sosyal aktivite organizasyonlarına gerektiğince önem verdiğini belirtmek isteriz.

Malta’da konaklamalar genellikle okullar tarafından organize edilir, bu sayede daha güvenilir, daha konforlu ve daha ekonomik olmaktadır. Ağırlıklı olarak apart (eşyalı öğrenci evi) ve aile yanı konaklama tercih edilse de yurt, hostel veya hotel alternatifleri de birçok okulda mevcuttur.

Aile yanı konaklamalarda birçok detay okullar tarafından sıkıca denetlenir ve öğrenciye standart bir ortam sunulmaya çalışılır. Amaç öğrencinin memnuniyeti olsa da ailenin düzenini bozacak herhangi bir duruma (eve arkadaş getirilmesi, gürültü yapılması vb.) izin verilmez ve öğrenciler evin kurallarına uymak zorundadır. Aile bireylerinin öğrenciye karşı sorumluluğu öğrencinin güvenliğini sağlamak, huzurlu bir ders çalışma ortamı ve yaşam alanı sunmak ve eğer satın alınmışsa yiyecek öğünlerini sunmak şeklindedir. Aile bireyleri ile dil pratiği yapmak güzel bir düşünce olsa da biraz şansa bağlıdır ve aile bireylerinin öğrenci ile dil pratiği yapma, öğrenci ile zaman geçirme veya sosyalleşme gibi sorumlulukları yoktur. Elbette sorumluluklar arasında olmaması bunların katiyen olmayacağı anlamına gelmez, lakin öğrenciler bu konuda hak iddia edemezler.

Apart tipi konaklamalarda genellikle tüm bina okula ait olmaktadır, dolayısıyla bina içerisine okulun öğrencisi ya da çalışanı olmayan herhangi birinin girmesine izin verilmez. Tüm bina yerine sadece 1 adet dairenin okula ait olduğu durumlar da söz konusu olabilir, lakin daire içerisinde konaklayan kişilerin okulun öğrencisi olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Yani bu durumda apart konaklamalarındaki oda arkadaşları veya ev arkadaşları, aynı okulda eğitim alan diğer öğrenciler olmaktadır. Apart konaklamalarında tüm daire eşyalıdır ve temel yaşam standartları için ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri (beyaz eşya, mutfak malzemeleri vb.) barındırır. Aile yanı konaklamada olduğu gibi apart tipi konaklamada da belirli kurallar vardır

Apart tipi konaklamalar özelinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri klimadır. Okullar genellikle birkaç farklı apart alternatifine sahiptirler ve ekonomi diye adlandırılan en uygun fiyatlı alternatiflerde klima bulunmayabilmektedir. Bazı durumlarda salonda klima bulunurken yatak odalarında da bulunmayabilmektedir. Malta’nın özellikle yaz aylarında oldukça sıcak olmasından dolayı, eğer sıcağa fazla dayanamayan biri iseniz konaklamanın içindeki klima detayına dikkat etmenizi, gerekirse biraz daha yüksek ödeme yaparak daha konforlu olan bir üst apart tipinde konaklamanızı tavsiye ederiz.

Yurt, hostel veya hotel tipi konaklamalar, aile yanı ve apart tipi konaklamalara nazaran daha az tercih edilmektedir. Bunun hoteller için başlıca sebebi pahalı olması, hosteller için başlıca sebebi uzun süreli konaklamalar için rahat olmaması (6-8 kişilik odalar), yurtlar için ise mutfak kullanımı olmamasıdır. Malta’da yurt yapısı birçok okulda mevcut olmamakla birlikte, mevcut olan okullarda da güvenilir bir ortam sağladığı için genellikle junior dediğimiz 8-17 yaş arası öğrencilere sunulmaktadır. Bu durum da kira bedellerini yükseltmekte, dolayısıyla apart alternatifi daha mantıklı bir hale gelmektedir.

Konaklamalar ile okul arasındaki mesafesinin yürüme mesafesinde olmasına dikkat edilir, lakin kayıt aşamasında bu konuda çok net bilgi ve/veya garanti verilemez. Konaklama ile okul binasının yan yana olduğu alternatifler de vardır, konaklama ile okul binası arasında 10 dakikalık bir mesafenin olduğu alternatifler de. Hatta okul binasının bir katının hotel konseptinde hizmet sunulduğu alternatifler dahi mevcut. Şayet bu konuda aşırı titiz davranıyorsanız, lütfen kayıt aşamasında danışmanlarımıza bu hususu belirtiniz. Her gün İstanbul’un trafiğinde 2 saat yolculuk yapan kişinin, yavaş ve küçük adımlarla 10 dakika süren ve harita üzerinde 1.2 km olarak belirtilen bir mesafeyi uzak olarak değerlendirmesi yaşanmış ve gerçek bir olaydır 🙂

Her konaklama tipi için geçerli olmak üzere paylaşımlı konaklamalarda okulda bulunan diğer öğrenciler ile birlikte kalınır. Aynı oda içerisindeki öğrencilerin milliyetlerinin farklı olmasına (aksi istenmediği taktirde) hassasiyet gösterilir, lakin aynı daire içerisindeki farklı odalarda aynı milliyetten kişiler olabilir. Burada okulların amacı her dairelerinde en iyi milliyet dağılımını yapmaktır lakin bazı durumlarda aynı dairede aynı milliyetten 2 öğrencinin beraber konaklaması dışında bir alternatif bulunmayabilir. Lakin konaklamalar ile ilgili her zaman kötü olasılıkları düşünmemek gerekir. Bazen 3 yataklı bir odada 1 veya 2 kişi, 8 kişi kapasiteli bir dairede 2 kişi konaklanabilir. Bu durum okulun ilgili konaklama tipi için rezervasyonları ve yoğunluğu ile ilgilidir.

Malta, Avrupa Birliği’ne tam üyedir ve Schengen ülkesidir. Bu sebeple Malta’ya gitmek için alınan vize ile Avrupa’daki 26 Schengen ülkesine seyahat edilebilir. Schengen kapsamında 90 güne kadar olan kısa süreli vizeler C tipi vizedir ve vizenin üzerinde Schengen şeklinde belirtilir. 90 günden uzun süreli vizeler ise D tipidir ve üzerinde Schengen ibaresi bulunmaz, lakin üzerinde yazmıyor olması Schengen ülkelerinde geçerli olmadığı anlamına gelmemektedir. Her iki vize tipinin öğrenci açısından bir farkı bulunmamaktadır. Eğer mevcut vizeniz ile herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapabiliyorsanız, diğer tüm Schengen ülkelerine de girebileceğinizi unutmayınız. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar Schengen bölgesine ilk giriş yaptığınız ülke, vize tarih aralığı, kaç giriş hakkına sahip olduğunuz ve Schengen bölgesinde azami kalış sürenizdir. Bu konular biraz detaylı ve teknik konulardır ve tüm vize işlemlerinin takibi/kontrolü MaltaVista danışmanlarınca yapılmaktadır. Sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadar (en fazla 12 haftalık dil eğitimi) olan seyahatlerinde vize almak zorunda değildir, lakin Malta’ya giriş esnasında pasaport memurunun talep etmesi halinde rezervasyon, okul kayıt belgesi vb. evrakların beyan edilmesi gerekmektedir. Yeşil pasaport sahibi ile vizesi olan bir bordo pasaport sahibinin sahip olduğu haklar ve olanaklar eşittir.

Vize sürecinde hazırlanması gereken evraklar standart değildir, kişiden kişiye değişebilir. Örneğin bir öğrenci ile bir çalışanın hazırlayacağı evrakları farklı olacağı gibi, kamuda çalışan biri ile özel sektörde çalışan birinin de hazırlayacağı evrakları farklı olacaktır. Bu noktada MaltaVista olarak vize alacak öğrencilerimiz ile yaptığımız detaylı bir görüşmenin ardından kendilerine özel olarak hazırlamaları gereken evrakları liste olarak sunmakta ve tüm sürecin planlamasını ve yönetimini üstlenmekteyiz.

Malta için vize başvuruları yetkilendirilmiş tek kurum olan VFS Global isimli şirket aracılığı ile Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Edirne, Antalya, Trabzon ve Bodrum’da bulunan VFS Global ofislerinden bizzat yapılmaktadır. Web sitesi www.vfsglobal.com/malta/turkey adresidir ve bu web sitesi dışında internette karşınıza çıkabilecek hiçbir web sitesi vize sürecinde yetkili değildir. MaltaVista olarak tüm öğrencilerimizin vize danışmanlığını ücretsiz olarak gerçekleştirmekteyiz ve hiçbir öğrencimizin farklı bir firmadan danışmanlık hizmeti almasına gerek yoktur.

Malta vizesine başvuru yapmak için randevu almak gerekmektedir. Özellikle yaza doğru işlem yoğunluğu arttığından dolayı randevu tarihleri 3-4 hafta sonrası kadar ileri tarihleri bulabilmektedir. Bu sebeple özellikle yaz döneminde Malta’ya seyahat etmek isteyen öğrencilerin kayıt işlemini son dakikaya bırakmaması tavsiyemizdir. Malta vizesi için randevuya gidildiğinde bir mülakat yapılmamakta, sadece evraklar teslim alınmakta ve parmak izi – fotoğraf gibi resmi prosedürler uygulanmaktadır. Hazırlanan evraklarda bir eksik olmaması halinde vize başvuru merkezindeki işlem süresi 15-20 dakikadır.

Vize randevusu, öğrencinin Malta’ya öngörülen seyahat tarihinden en erken 90 gün öncesine alınabilir. Bu durumda 1 Haziran’da Malta’ya seyahat edecek olan bir öğrenci, en erken 1 Mart tarihinde vize başvurusunda bulunabilir.

Bu zamana kadar hiçbir öğrencimizin Malta vizesi başvurusu olumsuz sonuçlanmamıştır. Bu noktada elbette hazırlanan evrakların alanında uzman kişilerce profesyonel bakış açısıyla hazırlanması önem arz etmektedir. Bu konuda vize departmanımıza o kadar güveniyoruz ki, dil okulu için herhangi bir öğrencimizin (belirttiğimiz evrakları eksiksiz ve doğru şekilde beyan ettiği taktirde) red alması halinde, yapmış olduğu tüm masrafları (ön kayıt ücreti, vize başvuru ücreti vb.) iade etmeyi taahhüt ediyoruz.

Malta vizesine başvuru yaparken Malta’da harcanacak masraflara ilişkin banka hesabında bakiye göstermek gerekmektedir ve bu bakiye Malta’da kalınacak gün başına 48 € üzerinden hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, 8 haftalık eğitim için 2688 €, 12 haftalık eğitim için 4032 €, 24 haftalık eğitim için 8064 € banka hesabında gösterilmelidir. Bu bakiyenin farklı bir para biriminde olmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Öğrencinin kendi hesabında ya da sponsorun banka hesabında olabilir. Banka işlemleri ve vize sürecine ilişkin diğer hususlarda prosedür ve hazırlanacak evraklara ilişkin detaylı bilgi, vize sürecini yürüten danışmanlarımızca öğrencilerimize aktarılmaktadır. Karmaşık ve kişiye özel bir süreç olduğundan dolayı çok detaylı ve teknik bilgiye burada yer vermemekteyiz.

Dil okulu için resmi kayıt aşamasında önemli olan şey karar vermiş olmaktır. Kimlik veya pasaport bilgileri, sözleşme ve ön kayıt ücreti ile resmi işlemler başlatılabilir. Böylelikle hem fiyat hem de kontenjan sabitlenmiş olur. Okulların yapmış oldukları promosyonların belirli geçerlilik tarihleri vardır ve bu tarihler bittiğinde promosyonlu fiyatlardan öğrenci kaydı kabul etmezler. Diğer yandan bazı durumlarda (özellikle bahara doğru) kontenjan doluluğu söz konusu olabilmektedir ve öğrenci kayıt olmak istese dahi okul kaydı geri çevirmek durumunda kalabilmektedir. Ayrıca resmi kayıt işlemi yapıldıktan sonra, 1 gün dahi sonra okulun fiyatlarında değişiklik olsa, bu değişiklik kayıt yaptırmış olan öğrenciyi etkilememektedir.

Ön kayıt ücreti okulun kontenjan ve fiyat sabitlemesi için talep edilen ücrettir, toplam bakiyeden düşülmekte olup ekstra bir ödeme değildir. Bir nevi kapora gibi düşünülebilir. Ön kayıt ücreti kredi kartı ile taksitle, havale/eft, swift, bitcoin veya ofislerimizde makbuz karşılığı elden ödeme şeklinde yapılabilir.

Ön kayıt ücreti dışında kalan okul ve konaklama ücreti vize başvurusu olumlu sonuçlandıktan sonra ödenmelidir. Bu noktada Malta seyahatinden en geç 2 hafta öncesine kadar tüm bakiyenin eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekmektedir. Diğer ülkelerde olduğu gibi Malta’da da hiçbir okul, ödeme kendi hesabına yansımaksızın öğrencinin Malta’ya girişi için onay vermemektedir. Bu sebeple ödeme, seyahat tarihinden en geç 2 hafta öncesine kadar, ister taksit taksit ister tek seferde olsun ödenmiş olmalıdır. Ön kayıt ücreti dışındaki bakiye havale/eft, swift, bitcoin veya ofislerimizde makbuz karşılığı elden ödeme şekilnde yapılabilir.

Tüm ödeme işlemleri ister TL ister Euro şeklinde yapılabilmektedir. TL olarak yapılacak ödemeler T.C. Merkez Bankası güncel Euro satış kuru dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Vize başvurusu için banka hesabında gösterilen bakiye ile okul ve konaklama ödemesi yapılabilir. Banka hesabında bulunan bakiye, “Malta’daki masraflar için ayrılmış para” şeklinde beyan edilmektedir, dolayısıyla vize onayı sonrasında tüm ödemelerin bu bakiye içerisinden yapılmasında bir mahsur bulunmamaktadır.

Yapılacak ödemeler (ön kayıt ücreti dahil) talep edilmesi halinde direkt Malta’daki okulların banka hesaplarına yapılabilir. Lakin bu durumda uluslararası para transfer aşamasında bankanın yapacağı kesintiler tarafınıza yansıtılacaktır. Ödeme hususunda bazı okullar kredi kartı opsiyonu da tanımaktadır, lakin kredi kartı ile yapılacak ödemelere genellikle %4 – %5 civarında fark eklediklerini de belirtmek isteriz.

Süreç Nasıl İlerliyor?

Dil okullarına ilişkin bu kadar bilgiyi tek seferde aldıktan sonra, tahminimizce kafanız karışmış ve nereden başlamanız gerektiğini de tam olarak kestiremiyorsunuzdur. Endişe etmeyin, eğer daha önce araştırma yapmadı veya farklı firmalar ile görüşmedi iseniz bu durum gayet normaldir. Şimdi sizlere Malta’da dil eğitimi alma planınız olması halinde yapmanız gerekenleri en özet haliyle açıklıyoruz.

  1. Bu sayfada bulunan bilgi talep formunu doldurarak ya da iletişim sayfamız üzerinden iletişim bilgilerinizi bize iletiniz. Danışmanlarımız size en kısa sürede telefon ile ulaşacak ve planınıza ilişkin bazı sorular soracaklardır. Sonrasında gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yaparak taleplerinize istinaden fiyat tekliflerini ve tüm diğer önemli detayları mail adresinize göndereceklerdir.
  2. Mailinize gelen detayları incelemenizin ardından tüm sorularınız için danışmanlarımızla iletişiminizi sürdürmeyi ihmal etmeyiniz. Karar verip kayıt işlemini gerçekleştirmenizin ardından devam eden sürecin o kadar da karmaşık olmadığını göreceksiniz. Karmaşık olan tüm süreçleri MaltaVista olarak basit ve herkes için anlaşılabilir bir hale getirme gayretindeyiz. Öğrencilerimizden aldığımız geri dönütlere bakılırsa da bunu başardığımızı söyleyebiliriz.
  3. Malta’ya giden THY uçağında sıcacık yemeğinizin tadını çıkarırken bu anınızı hatırlayacak, “vayy be, sitede yazmışlardı, şimdi ise gerçekten gidiyorum” diyeceksiniz. (Umuyoruz ki yol boyu uyumaz, bizi yalancı çıkarmazsınız :)) Biz ise o esnada Malta’nın Luqa hava limanında sizii karşılamak üzere bekliyor olacağız.
Aşağıda Malta’da Dil Eğitimi ile ilgili yayınladığımız çeşitli blog yazılarını bulabilirsiniz. Göz atmanızın faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

MALTA’DAKİ DİL OKULLARI

ESE Malta Dil Okulu
Clubclass Malta Dil Okulu
EC Malta Dil Okulu
Linguatime Malta Dil Okulu
AM Malta Dil Okulu
ACE Malta Dil Okulu
Gateway GSE Malta Dil Okulu
IELS Malta Dil Okulu
Atlas Malta Dil Okulu
BELS Malta Dil Okulu
Malta Üniversitesi Dil Okulu
LSC Malta
Maltalingua Dil Okulu
Matla ETI Dil Okulu
A Class Malta Dil Okulu
LAL Malta Dil Okulu
Easy Malta Dil Okulu
GV Malta Dil Okulu
Cavendish Malta Dil Okulu
Sprachcaffe Malta Dil Okulu
Malta Alpha Dil Okulu
Inlingua Malta Dil Okulu
IH Malta Dil Okulu
Berlitz Malta Dil Okulu
ELA Malta Dil Okulu
Eurocentres Malta Dil Okulu
Malta English Domain Dil Okulu
Malta ICTQ Dil Okulu
Malta ECS Dil Okulu
Malta Link Dil Okulu