Skip to main content

Malta’da

Akademik Eğitim

İngiltere'deki bir çok üniversitenin Malta'da kampüsü olduğunu biliyor muydunuz?

Malta, eski bir ingiliz sömürgesi olmasından dolayı kültür veya toplumsal kurallar gibi bir çok konuda İngiltere’den etkilenmiştir. Bu durum Malta’daki lise ve üniversite eğitimi açısından da farklı değildir. Örneğin lisans eğitimi, İngiltere’deki üniversitelerde olduğu gibi 3 yıl, yüksek lisans ise yine İngiltere’deki gibi 1 yıldır. Tam zamanlı eğitimin yanında değişim programlarından faydalanmak da mümkündür. Bu uyumluluğun olması İngiltere’deki bazı üniversitelerin Malta kampüslerinin açılmasına yol açmıştır, dolayısıyla bir öğrenci Malta’da eğitim alarak İngiltere’ye hiç gitmeden İngiltere’deki bir üniversitenin diplomasını alabilme imkanına sahiptir.
Bu sayfada Malta’da lise, üniversite, yüksek lisans ve sertifika programları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Özellikle lisans ve yüksek lisans sürecinde bahsedilebecek onlarca farklı bölüm ve yüzlerce detay olduğundan dolayı ihtiyaç duyduğunuz güncel bilgiye en hızlı ve öznel şekilde ulaşabilmeniz için aşağıda bulunan detaylı bilgi talep formunu doldurmanızı tavsiye ederiz. MaltaVista olarak en kısa sürede size ulaşarak yardımcı olmaya çalışacağız.
Bu sayfadaki içerikle birlikte Malta’da akademik eğitim programları üzerine kaleme aldığımız blog yazılarımızı incelemenizi de tavsiye ederiz.

Malta’da Akademik Eğitim

Malta küçük bir ülke olmasına rağmen akademik eğitim sürecinde sunduğu imkanlar bakımından oldukça zengindir. Üniversitelerde sunulan oldukça geniş yelpezedeki lisans, yüksek lisans veya doktora programlarının yanında sanat, bilim, teknoloji veya bilişim teknolojileri gibi belirli disiplinlere odaklanmış kolej ve enstitü seviyesindeki kurumlarda çeşitli programlar sunulmaktadır. Malta’nın kendi bünyesindeki eğitim kurumlarının yanı sıra farklı ülkelerde bulunan eğitim kurumlarının Malta kampüsleri de bu zenginlikte önemli pay sahibidir. Malta’da Akademik Eğitim denildiği zaman şu kurumlar ön plana çıkmaktadır:

 • University of Malta
 • London School of Commerce
 • University of Bedfordshire
 • Anglia Ruskin University
 • Middlesex University
 • Queen Mary University of London
 • American University of Malta
 • Malta College of Arts, Science and Technology
 • European Institute of Education
 • EEC-ITIS Malta Tourism and Language Institute
 • St Martin’s Institute of Information Technology
 • Institute of Tourism Studies
 • United Campus Malta
 • Pegaso International
 • Domain Academy
 • Advenio Academy
 • Camas Acamdey
 • STC Higher Education
 • Global College Malta


Malta’da Akademik Eğitim Neden Tercih Edilmeli?

Yüksek standartlarda eğitim ve YÖK denkliği

Malta’daki akademik kurumlar öğrencilerine sundukları yüksek standartlar ve akademik başarılarıyla uluslararası ölçekte adlarından sıkça söz ettirmektedir.

400 yıllık bir geçmişi bulunan Malta Üniversitesi, üniversiteler arası öğrenci transfer olanağı sağlayan Avrupa Kredi Transfer Sistemi’ni (AKTS / ECTS) kullanır ki bu sistem Türkiye’deki üniversitelerin de kullandığı sistemdir. Diğer yandan Dünya sıralamasında ilk 250 içerisinde olan Queen Mary University of London veya ilk 1000 içerisinde bulunan Middlesex University ya da Anglia Ruskin University gibi üniversitelerin Malta kampüsleri bulunmaktadır. Malta’da akademik eğitim sunan kurumlar hakkında detaylı bilgi edinmek için kurumların tanıtım sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Bu çerçevede Malta’da alınacak yüksek öğrenim eğitimi sonucunda sahip olunacak diplomaların YÖK tarafından denklik problemi bulunmamaktadır.

İngilizce eğitim dili ve uluslararası bağlantılar

Malta’daki tüm akademik kurumlarda sunulan eğitimin dili ingilizcedir. Bu durum Malta’da eğitim alan bir öğrencinin gerek eğitiminde gerekse de sosyal hayatında ingilizceyi aktif olarak kullanacak olmasından dolayı mezuniyet sonrasında ana dile yakın düzeyde ingilizce dil bilgisine sahip olması anlamına gelmektedir. İngilizcenin günümüzün evrensel kabul edilen tek dili olmasını göz önünde bulundurarak Malta’daki eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin sadece kaliteli bir eğitim almakla kalmayıp mezuniyet sonrasındaki hayatları ve kariyerleri bakımından birçok avantajı da kazanım olarak elde ettiklerini belirtmek gerekir.

Ekonomik yaşam standartları ve yüksek refah düzeyi

Dünya standartlarında akademik eğitim sunan ülkeler listelendiğinde, bu ülkelerde birçok açıdan ortak noktalar göze çarpar. Bu ülkelerden biri olan Malta’nın diğer alternatiflerden ayrıldığı en önemli nokta ise ekonomik yapısıdır. 1964 yılında İngiltere sömürgesine son vererek bağımsızlığına kavuşan Malta Cumhuriyeti’nin eğitim odaklı yatırımları sonucu yaşam standartları ekonomik olan bir ülkede yüksek standartlarda eğitim alma olanağı mümkün olmuştur. Malta, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler içerisinde en ekonomik yaşam koşullarından birine sahiptir. Malta’nın yaşam koşullarına ilişkin daha detaylı bilgi için blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Coğrafi konumu ve vize kolaylığı

Akdeniz’in incisi olarak anılan Malta her ne kadar bir ada ülkesi olsa da Avrupa’ya ve Türkiye’ye yakınlığı, ayrıca Avrupa Birliği’ne tam üye olması bakımından avantajlıdır. Malta’dan Avrupa’nın birçok noktasına her gün onlarca uçuş olması ve Malta’nın Schengen Bölgesi’nde olması Malta’daki insanların bir ayağının Avrupa’da olması anlamına gelmektedir. Türkiye’den her gün 2 farklı karşılıklı uçuşun gerçekleştiği Malta, hava trafiği bakımından oldukça aktiftir ve bilet fiyatları bakımından da ekonomiktir. Ayrıca Türkiye’nin ege ve akdeniz bölgelerine benzer bir ılıman iklime sahip olması öğrencilerin adaptasyon sürecini kısaltmaktadır.

Tüm bunların yanında Schengen Bölgesi Ülkeleri içerisinde Türkiye vatandaşlarına yönelik vize kabul oranı en yüksek ülkelerin başında gelmektedir.

İngiltere’deki üniversitelerden diploma alma imkanı

İngiltere’deki yüksek yaşam maliyetleri karşısında mali açıdan zorluk yaşayabilecek uluslararası öğrenciler için çok önemli bir fırsat sunan bu husus Malta’yı cazip kılan bir diğer noktadır. Uluslararası öğrencilere İngiltere’ye nazaran daha ekonomik alternatifler sunmak isteyen İngiliz Üniversiteleri’nin girişim ve yatırımları sonucu özellikle yüksek lisans ve sertifika programları bakımından çeşitlilik içeren eğitim olanakları söz konusu olup, İngiltere’deki ana kampüsler ile aynı kalite standartlarında eğitim almak, ancak İngiltere’ye nazaran daha düşük yaşam ve eğitim giderine katlanmak mümkündür.

Akademik öğrenciler için çalışma izni

Malta’da lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına kabul almış olan öğrenciler haftada 20 saat olmak üzere part-time çalışma imkanına sahiptir. Malta gibi turizm bakımından hareketli bir ülkede maddi kazanç elde etmek isteyen öğrencilerin iş bulması zor olmamakla birlikte bu hususta kaçak çalışmaya ilişkin oldukça sıkı denetimler uygulanması dolayısıyla işverenlerin çalışma izni olan öğrencileri tercih etme eğiliminde olması önemli bir avantajdır.

Malta’da Akademik Eğitim İçin Gerekli Olan İngilizce Seviyesi

Malta’da akademik eğitimler kapsamında ingilizce dil yeterliliği ön koşuldur. Zira bu durum sadece Malta için değil yurt dışında akademik eğitim kapsamında genel bir durumdur.

İngilizce dil seviyesi genellikle uluslararası ölçekte kabul görmüş IELTS, TOEFL ya da Cambridge Sınavı gibi sınavlara girilerek ölçülür, daha doğrusu birçok akademik kurum bu sınavların sonuçlarını baz alır. Misal Türkiye’de uygulanan YDS sınavının skorunu Malta’daki hiçbir üniversite kabul etmemektedir. Uluslararası dil sınavlarından alınan skorun kaç olacağı ise üniversite veya bölüm bazlı değişebilmektedir. Bazı üniversiteler bu gibi sınavlar yerine kendi sınavlarını uygulayabilmekte veya kendi bünyelerinde ya da anlaşmalı dil okullarında kendi öngördükleri süreç zarfında alınacak dil eğitimi sonucunda (hazırlık gibi düşünülebilir ancak 1 tam yıl olması yerine daha kısa süreli (3-6-9 ay) eğitimler de olabilir) derslerden başarılı olunması halinde sınav skoruna gerek olmaksızın öğrenci kabul edebilmektedir. Ancak bu durumu bir genelleme olarak görmemenizi, eğitim almak istediğiniz bölüm bazlı bir araştırma ile mevcut alternatiflerin koşullarını tek tek gözden geçirmenizi öneririz. Bu hususta somut bilgi edinmek için detaylı bilgi talep formunu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Uzun lafın kısası Malta’da lisans eğitimi almak isteyen bir öğrencinin ingilizce dil bilgisini rahatlıkla iletişim kurabilecek bir seviyeye getirmesi gerekmektedir. Zaten ingilizce dil bilgisi bu seviyede olan bir öğrencinin talep edilmesi halinde herhangi bir dil sınavına girerek istenilen puanları alması çok da zor olmamaktadır. Talep edilen skorlar genellikle IELTS için 5.5 veya 6.0, TOEFL için ortalama 80 puan şeklindedir.

Türkiye şartlarında A2 veya B1 seviyesinde ingilizce dil bilgisi olan bir öğrencinin Malta’da alacağı 7-8 aylık dil eğitimi sonrasında istenilen seviyeye ulaşması muhtemeldir. Elbette bu süre öğrencinin derslerine odaklanması, motivasyonu, öğrenme kabiliyeti ya da eğitim kalitesi gibi koşullara bağlı olarak değişebilir.

MaltaVista olarak ingilizce dil seviyesi yetersiz olan öğrencilerimiz için Malta’da bulunan dil okullarında veya varsa üniversitelerin hazırlık sınıflarında eğitim almaları için gerekli tüm süreci organize ediyor olup, bu konuda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmenizi rica eder, ayrıca dil eğitim üzerine aşağıda linklerini sunduğumuz sayfalarımıza göz atmanızı öneririz.

https://maltavista.com.tr/maltada-dil-egitimi/
https://maltavista.com.tr/malta-dil-okullari/

Malta'da Lise Eğitimi

Lise düzeyindeki öğrencilerimizin ingilizce dil seviyelerinin lise değişim programları için çok da yeterli olmadığını göz önünde bulundurarak bu programlara katılan bir çok öğrencinin lise eğitimine başlamadan önce (istisnalar olabilir) kısa veya uzun süreli dil eğitimi alması gerekmektedir. İngilizce seviyesi yeterli olan bir öğrencinin 4 yıl süreyle veyahut 1 ya da 2 dönemini (değişim öğrencisi olarak) Malta’da genel eğitim sunan bir lisede alması mümkündür.

Malta’da lise eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için lütfen detaylı bilgi talep formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

Malta'da Lisans Eğitimi

Malta’daki üniversitelerde lisans eğitimin süresi 3 yıldır. Hukuk, Sanat, Tıp, Mimarlık, Mühendislik, Fen Bilimleri, Ekonomi, İşletme, Uluslararası Ticaret, Diş Hekimliği, Bilgi Teknolojileri, Bilişim Teknolojileri, Çevre Planlama, Eğitim, Medya, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri gibi disiplinlerde lisans programları mevcuttur. Hemen hemen her bölümde lisans eğitimi alınabilir demek yanlış olmayacaktır.

Lisans programları için genel kabul şartlarına bakıldığında, üniversite ve bölüm bazlı değişmekle birlikte lise mezuniyeti not ortalamasının genelde 5 üzerinden en az 3 (100 üzerinden 60) olması faydalı olmaktadır. Bunun yanında referans mektupları ve dil seviyesi kabul sürecinde önemli kriterlerdir.

Türkiye’deki sınav sisteminde başarısız olmuş bir öğrencinin Malta’da lisans eğitimi alması çok da olası bir durum değildir. Bazı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de barajı dahi geçememiş bir öğrencinin Malta’da mühendislik, hukuk ya da iktisat eğitimi alması söz konusu olmamakla birlikte Türkiye’deki sınavda barajı geçme koşulu dikkat edilen kriterlerden biridir.

Malta’da Lisans Programları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen detaylı bilgi talep formunu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

Malta’da Yüksek Lisans Eğitimi

Malta’da herhangi bir bölümde yüksek lisans yapmak için elbette öncelikle lisans mezunu olmak gerekmektedir. Türkiye’de eğitim veren tüm üniversiteler Malta’daki üniversitelerce kabul görmektedir, yani denklik problemi veya tanınmama gibi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Lisansını yurt dışında tamamlamış olan öğrencilerin ise Malta’daki üniversitelerce tanınması hususunda detaylı bir inceleme yapmak gerekir. Fikir vermesi bakımından YÖK tarafından denkliği olan üniversitelerin Malta’da da denklik problemi olmayacağı öngörülebilir, ancak bu bilgi kesin bilgi değil, üniversite bazlı araştırılması gereken bir konudur.

Malta’da yüksek lisans programlarına kabul için lisans mezuniyeti not ortalamasına ilişkin bir alt baraj olmamakla birlikte yüksek not ortalaması kabul sürecini kolaylaştıracak ve kabul olasılığını arttıracak önemli bir etmendir. Bunun yanında referans mektupları, motivasyon mektubu, sertifikalar ve dil skoru kabul sürecinde önemli kriterlerdir.

Malta’da Yüksek Lisans kapsamında en çok tercih edilen programın İşletme Yüksek Lisans (MBA – Master of Business Administration) programı olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle İngiliz Üniversiteleri’nin avantajlı koşullarda MBA eğitimi sunması tercihin yüksek olmasında önemlidir. Sanıyoruz ki bu konuda ayrı bir başlık açmak, araştırma sürecindeki birçok kişi için faydalı olacaktır.

Malta’da MBA Programları

MBA programları, iş adamı ve iş kadını adaylarına ve/veya profesyonellerine yönelik geliştirilmiş bir lisansüstü yeterlilik derecesidir. Executive MBA (EMBA) terimi aktif çalışan yöneticilere yönelik MBA programı anlamına gelmektedir ki genellikle EMBA programlarını kabulünde adaylardan yönetici pozisyonunda iş tecrübesi talep edilir.

MBA programlarında öğrencilere genellikle pazarlama, finans, muhasebe, insan kaynakları, stratejik yönetim, girişimcilik, liderlik veya uluslararası ticaret gibi konularda dersler sunulur. Öğrencinin iş hayatında başarılı bir yönetici olması doğrultusunda çeşitli iş alanlarını tanımasına yönelik bir eğitim kurgusu mevcuttur.

Malta’daki MBA programları full-time veya part-time olabilir. Full-time programlarda eğitim süresi 12 ay, part-time programlarda ise 18 aydır. Her iki programda da eğitimin içeriği aynı olup derslerin zamana dağılımı farklılık gösterir.

Malta’da Yüksek Lisans Programları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen detaylı bilgi talep formunu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

Malta’da Sertifika ve Diploma Programları

Avrupa’nın bi çok ülkesinde olduğu gibi Malta’da da gerek üniversiteler bünyesinde gerekse de akademi denilen kurumlar bünyesinde sertifika ve diploma programları sunulmaktadır. Bu konuda sunulan programların çeşitliliği oldukça geniş olup detaylı bilgi almak için lütfen detaylı bilgi talep formunu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.