Skip to main content

Malta’da Dil Eğitimi

Yurt dışında ingilizce eğitimi düşünenler için oldukça kapsamlı ve esnek dil okulu alternatifleriyle Malta, her geçen gün öğrencilerin ilgisini kazanan ve malta dil okulu sürecini tecrübe etmiş öğrencilerin de olumlu referans sundukları ülkelerin başında gelmektedir. Yüksek eğitim standartlarına rağmen ekonomik dil okulu fiyatları, sıcak iklimi, ülkemize yakınlığı, vize kolaylığı ve Schengen Bölgesi’nde olması gibi avantajları ile Avrupa ülkeleri tarafından İngilizce eğitiminde İngiltere’den sonra en çok tercih edilen 2. ülke konumundadır. Bu yükselişin en önemli etkeni, elbette fiyat/kalite bakımından verimliliği koruyan dil okullarıdır.

Malta Dil Okulu , Malta

İngilizce’nin Malta’ca ile birlikte resmi ana dil olduğu Malta’da 50 civarında uluslararası akrediteli dil okulu bulunmaktadır. Malta dil okulları Feltom ve ELT Council gibi bağımsız kurumlarca akredite edilerek sürekli olarak denetim altında tutulmaktadır. Faydalanabileceğiniz genel ingilizce programı (haftalık 20 ders), yoğun ingilizce programı (haftalık 30 ders), sınav İngilizcesi programları, hazırlık tamamlama/atlama programları gibi birçok farklı eğitim programları vardır. Bütçe ve zaman durumuna göre eğitim süreleri öğrenciler tarafından belirlenir. Tüm süreç buna uygun organize edilir. Malta’da hemen hemen her ülkede olduğu gibi eğitim süresi ile fiyatlandırma ters orantılıdır. Yani eğitim süreniz arttıkça birim-fiyat düşmektedir. Özetle, ne kadar uzun süre eğitim alırsanız, ödediğiniz haftalık fiyat o kadar uygun olacaktır. Bu durum uzun süreli eğitim almak isteyen öğrencilerimiz bakımında mali anlamda ciddi bir avantaj doğurmaktadır. Yanı sıra uzun süreli bir Malta deneyimi, Dünya’nın farklı ülkelerinden birçok öğrenci ile daha yakın ilişkiler, daha köklü bir kültürel deneyim ve bol bol pratik şansı doğuracaktır.

Malta’da fiyat döngüsü genellikle 8 ve 24 haftalık eğitim sürelerinde gerçekleşir. 1-7 hafta arası eğitimler kısa dönem diye adlandırılır ve fiyat olarak çok makul değildir. 8-23 hafta arası eğitimler uzun dönem diye adlandırılır ve fiyatlandırması daha makuldür. 24 hafta ve üzeri süreli eğitimler ise akademik program diye adlandırılır ve en uygun fiyatlandırma bu süreler için sunulur. Örneğin, birçok okuldaki fiyat politikası gereği 8 haftalık dil eğitimi, 7 haftalık dil eğitiminden daha ucuzdur.

Malta Dil Okulu Süreci

Malta dil okullarında eğitimler pazartesi günleri seviye belirleme sınavlarıyla başlar. Seviye belirleme sınavında 4 farklı disiplin (okuma, yazma, konuşma, dinleme) incelenir. Öğrenciler kendi dil seviyelerine uygun sınıflara yerleştirir, böylelikle eğitim başlamış olur. Bazı okullardan belirli seviyelere göre belirli başlangıç tarihlerinde yeni sınıflar açılırken, bazı dil okullarında eğitim daha dinamiktir. Konular işlenirken yeni gelen öğrenciler sınıfın pozisyonuna ayak uydurur. Pratik ağırlıklı bir eğitim metodolojisi izlendiğinden dolayı bu yöntem genellikle daha çok tercih edilmektedir ve daha faydalı olduğu konusunda görüş birliği vardır. Elbette öğrencinin ilgisi, öğretmenin iletişim kabiliyeti, ders kitabı/müfredat veya sınıftaki diğer öğrenciler gibi birçok etken söz konusu olduğundan, bu konuda çok net görüş sunmak doğru olmayacaktır.

Malta dil okullarında seviye belirleme sınavları belirli periyodlarla tekrarlanır ve öğrencilerin sınıfları bu doğrultuda değişiklik gösterir. Türkiye’deki durağan eğitim modelinin tersine daha dinamik ve öğrenci odaklı bir model Malta genelindeki okullara hakimdir. Pratiği zayıf olan bir öğrenci 1 hafta sadece pratik yapacağı bir sınıfta bulabilir kendini.

Malta’da Sosyal Yaşam

Yurtdışı eğitim sürecinde sosyal aktivitelerin dil gelişimine sağladığı fayda herkesçe kabul görmüş bir gerçektir. Malta’yı günümüzde bu kadar popüler yapan önemli etkenlerden biri de şüphesiz bir sosyal aktivite cenneti olmasıdır. Öyle ki yeni arkadaşlar edinmek için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmaksızın, bir anda eğlenceli bir arkadaş grubunun içinde bulabilirsiniz kendinizi. Zira Malta bir turizm ülkesi olması hasebiyle yılın her döneminde çeşitli organizasyon ve festivallere ev sahipliği yapar. Yanı sıra doğal ve tarihi güzellikleri de Dünya’nın her yanından turistleri kendine çekmektedir. Elbette yapacak bu kadar fazla şey var iken öğrenciler “bugün ne yapsam” sorusunu kendilerine sormayı akıllarına bile getirmezler.

Malta Dil Okulu , Malta

Ülkenin genel aktivitelerinin yanı sıra birçok Malta dil okulu kendi sosyal aktivitelerini organize ederek öğrencilerin kaynaşma ve dil pratiği yapma sürecini pekiştirir. Bu konuda dilerseniz Malta’da Sosyal Aktiviteler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Özetlemek gerekirse, sosyal yaşam ve dil eğitimi bakımından emsallari ile kıyaslandığında Malta, belki de öğrencilere en geniş yelpazede alternatifler sunan ülkedir denilebilir.

Malta’da Konaklama

Malta’da konaklama seçenekleri yine dil eğitiminde ön plana çıkmış diğer ülkelerdeki standartlardadır. Aile yanı konaklama ve apart (öğrenci evi) konaklamaları en çok tercih edilen konaklama tipleridir. Fiyat anlamında bu 2 alternatif birbirine yakındır denilebilir. Bazı okullarda aile yanı konaklamalar, bazı okullarda ise apart konaklamalar daha uygun fiyatlıdır. Malta, eski bir İngilizce sömürgesidir ve kültürel anlamda İngiltere’den izler taşır. Malta dil okulu sürecinde kültürel paylaşımı fazlasıyla önemseyen öğrenciler için Malta’nın yerli aileleri ile yaşama imkanı oldukça cazip görünse de, yerel halk yerleşim bölgelerinin genellikle okullara otobüs mesafesinde olması, yemek kültürlerimiz arasındaki farklılıklar ve oluşabilecek bazı kişisel problemler sebebiyle bu kararı verirken 2 kez düşünmek gerekir. Yanı sıra İngiliz kültürünün yerleşik halka kattığı soğuk ve mesafeli duruş, her ne kadar bir Akdeniz ülkesi olsa da ağırlığını hissettirmektedir.

Diğer seçenek olan apart seçeneği ise Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama tipidir. Okulların kendilerine ait farklı farklı apartları mevcut olup bu apartlar yalnızca okul öğrencilerinin kullanımına sunulur. Birçok apart okula yürüme mesafesinde olduğundan özellikle yaz aylarında güneşten korunma bakımından avantaj olarak görülebilir. Yanı sıra yeni arkadaşlar edinme bakımından da avantajlı olduğu bir gerçek.

Çok yaygın olmasa da otel ve yurt konaklaması da Malta’da alternatifler arasındadır. Kendi otelini işleten ve öğrencilerine otel konforunda konaklama imkanı sunan okullar bulunmaktadır. Ayrıca bir çok Malta dil okulu anlaşmalı olduğu oteller vasıtasıyla, talep halinde öğrencilerini kendilerinden bağımsız otellerde konaklatmaktadırlar. Elbette bu alternatif biraz maliyetli olmaktadır, ancak talep halinde organize edilmesi oldukça kolaydır. Son olarak bir diğer alternatif olan yurtların daha çok küçük yaştaki öğrenciler için organize edilen kamp programlarında tercih edildiğini söylemek gerekir. Zira Malta’da yurt yapıları çok yaygın olmadığından, arz-talep doğrultusunda fiyat anlamında apart veya aile yanı konaklama seçeneklerine göre daha pahalı olabilmektedir.

Yurtdışı eğitim sürecinde konaklama oldukça önemli ve detaylıca araştırılması gereken konulardan biridir. Bu konuda Malta öznelinde detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, ayrıca “Yurtdışı Eğitim’de Konaklama Seçenekleri” başlıklı yazımızı da genel bilgi edinmek bakımından okuyabilirsiniz.