Skip to main content

Dil Okulunun Öğrenci Kapasitesi

Bir okulun öğrenci kapasitesi oldukça önemlidir, zira dil okulunda öğrenilen teorik bilgi aktif bir sosyal yaşantı ile pekiştirildiği zaman verimli olmaktadır. Birçok öğrenci tek başına yurt dışına çıkma konusunda tereddüt sahibidir ve orada tek başına kalabilme ihtimaline karşı endişe duyar. Ancak bilinmesi gerekir ki yurt dışında eğitim alan öğrencilerin 3/4’ü tek başına seyahat etmektedir. Yani dememiz o ki, bu tereddüdü taşıyan sadece Türkiye’deki öğrenciler değildir. Okullar da bu durumun farkında oldukları ve öğrencilerine en iyi deneyimi yaşatarak memnuniyet sağlamayı hedefledikleri için öğrencilerin kendi aralarında sosyalleşebileceği, arkadaşlıklar kurabileceği ve bu esnada bolca dil pratiği yapabileceği etkinlik organizasyonları yaparlar. Okul kapasitesi işte bu noktada önemlidir, çünkü 30 öğrencinin olduğu bir okulda organize edilen bir etkinliğe katılan kişi sayısı 10 iken, 300 öğrencinin olduğu bir okulda organize edilen bir etkinliğe katılan kişi sayısı 100 olacaktır. (Rakamlar örnek olarak verilmiştir.) Bu da okulun öğrenci kapasitesinin ve doluluk oranının yüksek olmasının sosyalleşmeye önemli bir etkisidir. Diğer yandan büyük okullardaki etkinlik organizasyonları daha fazla öğrencinin talebi neticesinde daha çeşitli, yaygın ve nitelikli olmaktadır.

Elbette Malta, başlı başına birçok aktivitenin yapılabileceği imkanlara sahiptir ve bir okul hiçbir etkinlik organize etmesi dahi öğrencilerin yeni insanlarla tanışması, bazı aktivitelere dahil olması ve sosyalleşmesi çok da zor değildir. Ancak bu durum daha iyi bir dil gelişimi gösterme sonucunun olasılığını arttırmaktadır. Bu konuyu Dil Okulunun Sosyal Aktiviteleri başlığında daha detaylı irdeledik, yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Okul kapasitesinin düşük veya yüksek olmasının bir diğer önemli sonucu ise, sınıflardaki seviye veya milliyet dağılımının homojenliği ile ilgilidir. Bu konuya ilişkin daha detaylı bilgi aktardığımız, Malta’da dil okulu tercih ederken büyük kapasiteli ve kurumsallaşmış dil okulları ile daha küçük kapasitesi butik okulları tercih etmenin avantajları ve dezavantajları ile ilgili ayrı bir blog yazısı hazırlıyoruz, yazımız hazır olduğunda linkini buradan sizlerle paylaşacağız.

Bu yazı, Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? başlıklı yazı dizisinin bir alt maddesidir. Bir sonraki kriter için bkz: Dil Okulundaki Türk Öğrenci Oranı