Skip to main content

Malta’da Alışveriş

MaltaVista olarak öğrencilerimizin Malta’ya varışları itibariyle, sadece eğitim hayatlarıyla ilgili değil sosyal hayatlarıyla da ilgili önemli ve ihtiyaç duyacakları bilgileri öğrencilerimizle paylaşıyoruz. Gıda alışverişi de bu bilgiler arasında önemli bir yer tutuyor.

Öğrencilerimizi konakladıkları konuma yakın olan alternatiflere yönlendirsek de, Malta zaten çok büyük bir ülke olmadığından ve ülke içi ulaşım kolayca sağlanabildiğinden ülkede bulunan tüm alternatifleri özet halinde aktarmak ve özellikle fiyat-performans açısından önde gelen marketleri bu yazımızda derlemek istedik. Zira 2 farklı marketten yapılan benzer alışverişlerde toplam tutar arasındaki fiyat farkı zaman zaman yüksek olabiliyor. Özellikle Malta’da uzun süreli eğitim alacak öğrencilerimizin süpermarketler hakkında ilk günden itibaren yeterli bilgiye sahip olması, bütçe yönetimi açısından oldukça önemli. Bu blog yazısında Malta’da bulunan büyük marketler ile ilgili bilgilendirmeleri ve genel olarak gıda alışverişi ile ilgili önerilerimizi bulabilirsiniz.

Malta küçük nüfuslu bir ülke olmasına rağmen farklı noktalarda bulunan birçok farklı zincir market şubesine veya büyüklü küçüklü bağımsız marketlere sahip. Büyük marketlere geçmeden önce sebze, meyve ve et alışverişlerinin taze, kaliteli ve ekonomik yapılabilmesi için bazı ipuçlarını paylaşmak istedik.

Malta’da Sebze ve Meyve Alışverişi

Sebze ve meyve alışverişleri için elbette süpermarketler tercih edilebilir, ancak biz Malta’nın birçok sokağında oldukça yaygın şekilde bulunan küçük manavlardan yapılmasını özellikle öneriyoruz. Buralarda bazen arabasının arkasında bahçesinden topladığı ürünleri satan tonton bir amcaya rastlayabilir, bazen ise süpermarket reyonlarını aratmayacak ürün çeşitliliğine sahip büyük tezgahlar bulabilirsiniz. Bu manavlardaki ürünlerin bir kısmı yerliler tarafından yetiştirilmekte, bir kısmı ise (genellikle) Sicilya adasından taze olarak gelmektedir. Eğer haftanın hangi günleri yeni ürünlerin geldiğini öğrenir iseniz, ürünleri oldukça taze olarak tüketebilirsiniz. Bu yazının yazarı olarak şahsen yediğim en lezzetli karpuzu, her hafta Salı günleri Malta’nın Santa Venera şehrindeki kilisenin köşesinde kamyoneti ile karpuz satan bir amcadan satın aldığımı belirtmek isterim 🙂

Bu tarz küçük manavlara pek çok yerde rastlamak mümkün, ancak turistlerin nispeten yoğun bulunduğu Sliema ve Gzira bölgelerinde daha sık rastlayabilirsiniz. Özellikle bu bölgedeki bir okulda eğitim alıyor veya bu bölgede konaklıyor iseniz, sahil boyunca manav arabaları ve küçük manav dükkanları görebilirsiniz. Burası dışında şayet okulunuz Paceville veya Swiegi bölgesinde ise Supermarket with Superior Fruit’ten, Swiegi Street’ten Clubclass dil okuluna dönen köşede her daim bulunan veya Paceville’de Gort Street üzerinde yer alan manav arabalarından taze sebze ve meyve alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Mellieha, Bugibba veya St Pauls Bay’de ise yine sahil şeridi boyunca pek çok manav dükkanı veya seyyar manav tezgahı görebilirsiniz.

Malta’da Et Alışverişi

Eğer et tüketiyor iseniz, etleriniz için Malta’daki en doğru adres Miracle Foods olacaktır. Envaiçeşit kırmızı et ve beyaz et bulabileceğiniz Miracle Foods, adanın pek çok yerinde bulunan ve et ağırlıklı donmuş ürünler satan bir market zinciridir. Bu yazının kaleme alındığı 2020 yılı Nisan ayı itibariyle toplamda Malta genelinde toplamda 19 şubesi bulunmaktadır. Web sitesine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Şayet et konusunda islami hassasiyetleriniz var ise, alışveriş yaparken ürünleri detaylıca incelemenizi veya helal kesim yapan Müslüman kasaplardan alışveriş yapmanızı öneririz. Bu noktada güvenli, temiz bulduğumuz ve önerebileceğimiz ilk örnek Swiegi’de bulunan Meat and More olacaktır.

Son olarak, özellikle balık için Pazar günleri Marsaxlokk’ta açılan balık pazarını tercih edebilirsiniz. Burada balıkçılar denizden tuttukları mahsullerin taze olarak doğrudan satışını yapmaktalar. Sabah erken saatlerde gitmeniz tavsiyemizdir, zira özellikle sıcak yaz aylarında pazarın öğlen saatlerinde kapanması veya mahsullerin tükenmesi söz konusu olabilir.

Malta’da Türk Marketleri

Vereceğimiz bu ek bilgilere son olarak da Türk marketlerini ekleyebiliriz. Msida’da ve Bugibba’da bulunan 2 farklı Türk marketinde salçadan dondurulmuş simite, tulum peynirinden sucuğa kadar hemen hemen her Türk lezzetini, biraz maliyetli de olsa satın alabilirsiniz.

Yazımızın ana konusuna gelecek olursak, ülkenin hemen hemen her sokağında günlük ihtiyaçlarınızı hızlıca giderebileceğiniz küçük bir market bulabilirsiniz ki bu küçük marketler içerisinde de Convenience (60+ şubesi mevcuttur) gibi zincir markalar mevcut. Fakat biz küçük marketlerden ziyade özellikle toplu alışverişleriniz için büyük marketlerden alışveriş yapmanızı öneriyoruz. Dünyanın her yerinde olduğu gibi büyük süpermarketler bütçenize daha uygun bir alışveriş imkânı sunacaktır. Diğer yandan küçük ve büyük marketleri ürün çeşitliliği açısından değerlendirecek olursak da, büyük marketlerde tıpkı Türkiye de olduğu gibi ürün çeşitliliği daha fazladır. Büyük marketler Malta’nın yerel lezzetlerini ve Avrupa’nın yemek kültürüne ait birçok farklı ürününe de ulaşabileceğiniz bol seçenekli bir alışveriş imkanı sunacaktır.

Malta’da Süpermarketler

Bu noktada bulunduğunuz lokasyon önemli olsa da farklı bir şehirden tek vasıtalık bir otobüs yolculuğu ile de alışveriş yapabilirsiniz.

Lidl Süpermarket

Lidl yalnızca Malta’da değil tüm Avrupa’da ekonomik ürünleri ile ön planda olan Almanya merkezli bir zincir market markasıdır. Malta’da en ekonomik market olan Lidl, ürün kalitesi ve çeşitliliği açısından oldukça tatmin edicidir. Bazı ürün gruplarında kendine ait markaları mevcuttur ve doğal olarak bu markaları yalnızca Lidl şubelerinde bulabilirsiniz. Türkiye’deki BIM marketine benzetilebilir, ancak şubelerinin fiziksel büyüklükleri standart bir BIM şubesine göre çok daha büyüktür. Bu sebeple çok fazla şubesi bulunmamaktadır. Bu yazının yazıldığı 2020 yılı Nisan ayı itibariyle Malta genelinde toplamda 8 şubesi mevcuttur, lakin şubelerinin konumlarının özenle seçildiği aşikar, zira hemen hemen her yerleşim bölgesinden Lidl marketin bir şubesine kolaylıkla ulaşılabilmekte.

Özet ile Lidl için Malta’nın en çok tercih edilen süpermarketidir diyebiliriz. Malta’da eğitim alan öğrencilerin de sık alışveriş yaptıkları süpermarketlerin başında gelmektedir.

Lidl Süpermarket web sitesinden online sipariş verilememektedir, ancak her hafta indirime girecek ürünlerin broşürleri web sitesinden yayınlanmaktadır. Bu açıdan da yine Bim’in Aktüel ürünlerine benzetebiliriz, zira normalde satmadıkları ürünleri (deniz yatağından nevresim takımına, pilates topundan şarjlı el matkabına kadar) haftalık indirim reyonlarında görmek mümkün. Web sitesini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Not: Lidl şubelerinde genellikle uzun kasa kuyrukları olmaktadır. Her ne kadar daha az ürün alan kişiler için ekspres kasası mevcut olsa da bu kasada da uzun kuyrukların oluşması oldukça normal bir durum. Dolayısıyla Lidl’a gidip alışveriş yapmayı düşünüyorsanız kasa kuyruğunda 15-20 dakika kadar beklemeyi göze almanız gerekir.

Greens Süpermarket

Biri Malta adasında diğeri ise Gozo adasında olmak üzere toplamda 2 şubesi bulunuyor olsa da, Greens Süpermarket listemize girmeyi başardı. Bunun sebebi, şubelerinin fiziksel olarak oldukça büyük olması, ürün çeşitliliğinin listemizdeki diğer tüm marketlerden daha fazla olması ve online sipariş imkanı olmasıdır. Diğer yandan sıcak yaz günlerinde yürüyerek markete gittikten sonra market içinde bulunan kafeteryada biraz dinlenmek ve serinlemek, gerçekten lezzet alabileceğiniz bir şeyler yemek de mümkün. Bu alanı IKEA’daki yemek alanına benzetmek yanlış olmayacaktır.

Greens Süpermarket ürün fiyatları açısından ortalama sayılmakla birlikte, birçok ürün için birden fazla farklı markaya ve çeşide sahip olduğu için ekonomik alternatifleri tercih ederek bütçe dostu bir alışveriş yapılabilir. Özellikle alkollü içecekler açısından oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. Bir diğer avantajlı tarafı ise, vegan veya glütensiz besinler ile beslenen kişiler için Health&Organic reyonunun bulunmasıdır.

Malta adasında bulunan şubesi Clubclass, Atlas, ESE, EC, ACE, Sprachcaffe veya Link gibi dil okullarına yürüme mesafesinde olup, Bu okullardan birinde eğitim alan öğrencilerimiz için tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır.

Greens Süpermarket’in web sitesinden online sipariş verilebilmekle birlikte, Malta’daki ürün fiyatlarını görmek açısından da web sitesindeki ürünlerin fiyatlarına bakılabilir. Greens Süpermarket web sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Scotts Süpermarket

Önerdiğimiz bir başka market ise yine fiyat-performans olarak tercih edilebilecek Scotts Süpermarket’tir. Lidl kadar ekonomik olmasa da ona en yakın alternatiflerden biridir. Bu içeriğin hazırlandığı 2020 yılı Nisan ayı itibariyle toplamda 7 şubesi bulunmaktadır.

Scotts’u özel yapan uygun fiyatları dışında bir özelliği bulunmamaktadır, şayet yakın konumda bir şubesi var ise alışveriş yapılabilir. St. Paul’s Bay’de bulunan BELS, Alpha ve GV English gibi okullarda eğitim alan öğrenciler tarafından tercih edilebilecek, uygun bir alternatif olacaktır.

Scotts Süpermarket’in web sitesinden online sipariş verilememektedir, ancak mevcut indirimlerin detayları web sitesinde yayınlanmaktadır. Web sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer Süpermarketler

PAVI ve PAMA Süpermarketleri birleşip tek bir marka olmuşlardır ve Malta’nın fiziksel olarak büyük süpermarketlerindendirler, ancak her 2 şubenin konumu da dil okullarının bulunduğu konuma oldukça uzak olduğundan dil okulu öğrencilerin bu marketlerden alışveriş yapma imkanı, alternatifler söz konusu olduğu için nispeten düşüktür.

Park Towers ve Arcadia Süpermarketleri birkaç şubesi bulunan, orta büyüklükte ve kaliteli ürünler ve kaliteli hizmet sunan marketlerdir. Bütçe açısından ortalamanın biraz üzerinde sayılabilirler. Her iki marketin de sadece 1 şubesi dil okullarının bulunduğu bölgelerdedir, dolayısıyla bu okullara ilişkin çok detaylı bilgi paylaşmaya gerek duymadık, ancak denk gelmeniz halinde bu marketleri tercih edebileceğinizi belirtmek isteriz. ESE, ACE, EC, Gateway, Maltalingua veya Magister Academy okullarında eğitim alan öğrenciler için konumları sebebiyle uygun alternatifler olacaklardır.

Son olarak ise Sliema’da bulunan ve tek şube ile faaliyet gösteren Tower Süpermarket’i de listemize dahil ediyoruz. Bu bölgede bulunan AM Language Studio, Linguatime, Inlingua veya IELS dil okullarında eğitim alan öğrencilerin kaliteli ürünler bulabileceği, bütçe açısından ortalama bir markettir ve önerilerimiz arasındadır.

PAVI & PAMA, Park Towers, Tower ve Arcadia süpermarketlerinin online sipariş opsiyonu bulunmaktadır.