Skip to main content

Work and Study Programı

Malta’da hem eğitim al, hem de çalışarak para kazan.

Work and Study programı, uzun süreli eğitimler için Malta’yı tercih eden Türk öğrencilerin yasal olarak çalışma iznine sahip olması şeklinde özetlenebilir.

Malta’da dil eğitimi kapsamında genel ingilizce, yoğun ingilizce, sınav ingilizcesi, iş İngilizcesi, akademik ingilizce programları veya sertifika programı, lisans, yüksek lisans ya da doktora gibi akademik programlarda 12 haftadan (90 günden) daha uzun süreli eğitim almakta/alacak ve 18 yaşından büyük tüm Türk vatandaşları bu program kapsamında başvurmaları halinde haftada 20 saatlik yasal çalışma iznine sahip olabilmektedir. 2018 yılı nisan ayı itibariyle program aktiftir, yürürlüktedir.

Malta’da Work and Study programı ile ilgili önemli detaylardan bahsetmek gerekirse;

 • Dil eğitimi kapsamında haftalık ders saatinin asgari 15 saat (20 ders) olması gerekmektedir. Bazı okullarda uygulanan haftalık 10 saat veya daha kısa süreli part-time eğitim programları bu kaideyi karşılamamaktadır.
 • Dil okulundaki derslere %75 ders devamlılığı zaruridir. Bu devam aynı zamanda eğitim sertifikası alabilmek için de gereklidir.
 • Öğrenciler, Malta’da bulundukları ve eğitim almaya devam ettikleri 13. haftadan itibaren çalışma iznine sahip olurlar. Dolayısıyla ilk 12 haftalık süreç zarfında yasal çalışma hakkı bulunmamaktadır.
  Bize göre bu süre, Malta’ya adapte olmak, dil gelişimine odaklanmak ve iletişimi mümkün mertebe geliştirmek bakımından Work and Study programına katılmayı düşünen öğrencilerimizin avantajınadır.
 • Haftalık çalışma saati azami 20 saattir. Bunun yanında öğrencilerin eş zamanlı olarak eğitim hayatlarının da devam etmesi gerekmektedir. Yani alınmakta olan eğitimin çalışma süresince de devam etmesi zorunludur.
 • Work and Study programı kapsamında kayıt aşamasında 150 €, başvurunun onaylanması ile 80 € şeklinde işlem ücreti ödenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu programdan faydalanmak isteyen öğrenciler için 230 €’luk bir ek masraf söz konusudur.
 • Başvuru sonrasında değerlendirme kriterleri standart prosedürde işlemektedir, dolayısıyla tüm evraklar eksiksiz beyan edildiği taktirde çalışma izninin onaylanmaması için bir sebep yoktur.

Tüm bunların yanında başvuru yapılabilecek işyerleri ile ilgili de birtakım kısıtlamalar mevcuttur. İş kolları ve sektörler, “hiçbir koşul ve şart olmaksızın direkt olarak başlanabilecek işler” ve “işverenin niçin Malta’lı birini işe almak yerine sizi tercih ettiğini izah etmesi gereken işler” şeklinde 2’ye ayrılmaktadır. Burada sizin işe alış sebebini sadece izah etmek yetmemekte, kanıtlaması da gerekmektedir. Mesela, “Malta’nın resmi iş bulma kanallarında 2 hafta boyunca yayınlanmış iş ilanına uygun kriterleri karşılayan bir başvuru almamış olması” kanıt olarak gösterilebilir.

Malta’da Work and Study programı kapsamında öğrencilerimizin cv hazırlamaktan iş mülakatlarına, başvuru işlemlerinden gerekli olması halinde vize uzatma işlemlerine, hatta çalışma sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerden işveren ile iletişime konusuna kadar süreç boyunca öğrencilerimize danışmanlık sunmaya devam etmekte olduğumuzu ve bu sayfada yazan bilgilendirme metinlerinden çok daha fazlasını öğrencilerimize sunduğumuzun altını çizmek isteriz.


Malta’da Çalışarak Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Haftada 20 saat olan yasal çalışma süresince elde edilecek kazanç elbette her işte farklıdır. Ortalama bir rakam vermek gerekirse yarı zamanlı işlerde saatlik 6 € veya 6.5 € rakamlarından söz edilebilir. Bu da haftalık 120 € – 130 € civarına, aylık ise 500 € civarına denk gelmektedir.

Diğer yandan hizmet sektöründeki bazı işlerde bahşiş veya prim alınabilmekte, böylece sabit maaşa ek olarak performans bazlı bir ek kazanç söz konusu olabilmektedir.

Work and Study Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

Malta’da Work and Study programına katılmak isteyen bir öğrencinin aşağıdaki adımları takip etmesi gerekir:

 • Work and Study programı kapsamında akrediteli bir dil okuluna kaydını yaptırması ve Türkiye’deki standart dil okulu sürecini yürütmesi – Bkz: Malta’da Dil Eğitimi
 • Malta’ya vardıktan sonra ya da öncesinde iş arayışına başlaması – Bkz: Malta’da İş Bulma Rehberi
 • İş kabulü sonrası ilgili evrakları organize ederek 150 € olan başvuru ücretiyle birlikte başvurunun bizzat tamamlanması
 • Başvurunun sonuçlanmasının beklenmesi
 • Başvuru onayıyla birlikte 80 €’luk ücretin ödenmesi ve 91. Gün itibariyle yasal çalışma iznine sahip olunması

Başvuru sürecinde doldurulması veya hazırlanması gereken formlar, ön onay sonrası yapılacak, çalışma sürecindeki haklar ve sorumluluklar gibi ihtiyaç duyulabilecek birçok konuda Malta ofisimiz ve ilgili danışmanlarımız öğrencilerimiz ile birebir ilgilenmekte ve yardımcı olmaktadır.

Çalışmak ile Staj Arasındaki Fark Nedir?

Work and Study programı ile Malta’da staj programı birbirinden farklı programlardır. İş ile stajı karıştırmamak gerekir. Çalışma süreci profesyonel bir süreçtir ve kurum içi öğrenme süreci hariç sizin başvurduğunuz pozisyonun gerekli kıldığı yetkinliklere sahip olmanız beklenir. Size bir maaş ödendiği için bunun karşılığı işveren tarafından talep edilir. Staj ise stajyerin bazı yetkinlikleri tecrübe ederek kazanmasına yöneliktir ve işverenin sizden yüksek bir başarı beklentisi olmadığı gibi size karşı bir maaş ödemesi yapma zorunluluğu da yoktur.

Bunu burada belirtmek istedik, çünkü bizimle staj yapmak için iletişime geçen bazı öğrencilerimizin para kazanma imkanı olması sebebiyle work and study programına yönelmesi ve kendilerine staj yapacakları bir işletme yerine aktif çalışarak maaş alabilecekleri bir iş yeri ayarlamamız konusundaki talepleri sıklıkla yaşadığımız bir durumdur. Aksini belirtmediğimiz taktirde iş bulma sürecinde MaltaVista olarak hiçbir koşulda garanti vermemekle birlikte yalnızca danışman pozisyonunda daha başarılı bir süreç geçirmeleri için öğrencilerimize yardımcı olduğumuzun altını çizmek isteriz. Staj yapmak yerine iş bulmayı ve çalışmayı hedefleyen öğrencilerimize, işverenlerin stajyerlerinden ve çalışanlarından farklı farklı beklentilere sahip olacağını unutmamalarını rica ederiz.

Malta'da İş Bulma Rehberi

Bu zamana dek Malta’da iş arayışı gerçekleştiren ve iş bulan ya da bulamayan öğrencilerimizden gözlemlediğimiz kadarıyla söyleyebiliriz ki, Malta’da iş bulma süreci kolay veya zor şeklinde basitçe tanımlanamayacak dinamiklere sahip. Malta’da iş bulmak kimileri için kolayken, kimileri içinse zor bir süreç. Bu farklılığın sebeplerini analiz ettiğimizde elde ettiğimiz çıkarımları sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

Malta’da İş Bulma Rehberi başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Malta’da Hangi Sektörlerde İş Bulunabilir?

Aşağıda belirttiğimiz sektörler ve disiplinler kapsamında meslek sahipleri, hiçbir koşul/şart olmaksızın direkt olarak iş bulup başvuru yapabilirler. Bu listede yer almayan diğer tüm işler ve sektörlerde ise yukarıda belirttiğimiz 2. grup kapsamındadır.

Sağlık Sektörü: Veterinerler, Doktorlar, Eczacılar, Hemşireler, Hasta Bakıcıları
Finans Sektörü: Muhasebeciler, Mali Denetçiler, Müfettişler
Eğitim Sektörü: Öğretim Üyeleri, Öğretim Görevlileri, Okutmanlar, Yükseköğrenim Öğretmenleri
Bilişim Teknolojileri Sektörü: Bilgisayar Programcıları, Yazılım Uzmanları, Donanım Uzmanları, Ağ Yöneticileri, IT Danışmanları, Bilgisayar Mühendisleri, Bilgisayar Teknikerleri, Sistem Analistleri, Oyun Geliştiricileri, Webmasterlar, Site Geliştiricileri, Grafikerler, Teknoloji Geliştiricileri
Mühendislikler: İnşaat Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri, Elektrik-Elektronik Mühendisleri, Mimarlar, Jeologlar, Jeofizikçiler, Uçak Mühendisleri, Bilgisayar mühendisleri

Bu sektörler ve meslekler dışında da iş bulunması ve çalışılması elbette mümkün. Bu sektörlerin ve mesleklerin önceliklendirilmesinin sebebi, Malta’nın ticari ve ekonomik yapısı ve siyasi politikaları kapsamında bu konulardaki profesyonellere ihtiyaç duyuluyor olmasıdır, lakin böyle bir listenin yayınlanmış olması elbette farklı sektör ve disiplinlerde çalışılamayacağı anlamına gelmiyor.

Malta’nın iş bulunabilecek önde gelen sektörleri nelerdir sorusunun cevapları içerisinde turizm sektörü hemen göze çarpıyor. Her yıl düzenli olarak artan turist sayısı ülkedeki birçok sektörün lokomotifi pozisyonunda ve özellikle hizmet sektöründe istihdam olanakları doğuruyor. Kendi nüfusunun yaklaşık 5 katı kadar turisti her yıl misafir eden bir ülkeden bahsediyoruz. Bu sebeple turizm sektöründe hemen her pozisyonda iş bulabilme imkanı söz konusu, lakin işin resmi süreci dolayısıyla işverene gerçekten katma değerli bir iş gücü sunmalısınız ki işverenler de yerel iş gücü yerine sizi tercih etsinler ve bu konuda Jobplus’a haklı gerekçeler sunabilsinler. Dolayısıyla turizm sektöründe tecrübesi olan ve/veya turizm üzerine eğitim almış olan kişilerin Malta’da iş bulmasının çok da zor olmadığını, ayrıca bu sektörde iş başvurusu yapmak için en doğru zamanın ilkbahar ayları olduğunu da belirtmek isteriz. Yaz dönemi Malta’nın yoğun sezonudur ve ülkeye gelen turist sayısı ciddi sayıda artış gösterir. Bu durum turizm sektöründe çalışacak kişi sayısının da artması anlamına gelmektedir.

Turizmin yanında ise bilişim teknolojileri, kripto paralar ve online oyun sektörleri oldukça göze çarpıyor. Kısaca teknoloji diyebiliriz. Malta’nın teknoloji tabanlı ticarete yönelik çeşitli avantajlar sunan politik adımları neticesinde sadece son 4-5 yıl içerisinde 5000’in üzerinden teknoloji şirketi ve binlerce çalışan Malta’ya taşındı. Bu da teknoloji profesyonelleri için istihdam olanaklarını arttırmanın yanında bu şirketlerin pazarlama, satış, yönetim, muhasebe, müşteri ilişkileri, insan kaynakları veya halkla ilişkiler gibi teknoloji tabanlı olmayan farklı disiplinlerdeki istihdam olanaklarını da arttırıyor.

Malta’da ön planda olan bazı sektörler olsa da sonuç olarak bir ülkeden bahsediyoruz ve tarımdan bankacılığa, sağlıktan turizme, üretimden ithalat ve ihracata kadar hemen her alanda istihdam olanağı olduğunu söylemeliyiz. Önemli olan bu konuda bilinçli bir şekilde hareket etmek, doğru stratejiyi kurgulamak, katma değer üretme motivasyonunda olmak ve çalışmak. Mesleğiniz ne olursa olsun kendinize güveniyorsanız ve işinizi iyi yapıyorsanız Dünya’nın her yerinde iş bulma ihtimaliniz her zaman mevcut.

Malta’da iş bulmak hakkında daha detaylı bilgi için dilerseniz “Malta’da İş Bulma Rehberi” başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Malta’da Work and Study Programına Katılmayı Düşünenler Nelere Dikkat Etmeli?

Malta’da çalışma izni başvurusunun prosedürleri standarttır ve herkes için aynı şekilde uygulanmaktadır. Bu sebeple çalışma iznine başvuru aşamasında özellikle dikkat edilmesi gereken, onay sürecini etkileyebilecek önemli bir detay bulunmamaktadır. Ancak öğrencilerimizin Malta’daki sosyal yaşamını etkileyecek konulara ilişkin tavsiyelerimizi Malta tecrübesini eniyilemek adına bazı ipuçlarını henüz daha plan yapma aşamasında olan öğrencilerimize sunmak isteriz.

Konaklama Konumunun Önemi

Malta için her zaman küçük bir ülke tanımlamasını yapsak da her yere 5 dakikada ulaşabileceğiniz kadar da küçük bir ülke değil. Otobüs seferleri ile Malta’nın her yerine ulaşmak mümkün, ancak tahminimizce hiç kimse 1 saat gidiş 1 saat dönüş olmak üzere her gün 2 saatini iş için yolda geçirmek, ayrıca ulaşım için para harcamak istemez. Dolayısıyla konaklamanın iş bulma ihtimalinizin yüksek olduğu bir konumda olması önem arz etmektedir.

Dil okullarında genellikle birden fazla konaklama alternatifi bulunmaktadır ve bu konaklamaların konumları farklılık gösterebilir. Sadece iş yeri için değil sosyal yaşam açısından da bu durum önemlidir. Tercihinizi yaparken konaklamanın merkezi bir konumda olmasına, dil okulunuz, sosyal alanlar, otobüs durakları veya belki de denize girebileceğiniz bir sahil gibi sizin için önem arz edebilecek noktalara yürüme mesafesinde olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Ders Saatlerinin Önemi

Malta’da Work and Study programı kapsamında yasal olarak çalışma iznine sahip olabilmenin kriterlerinden biri de aktif olarak öğrenci olmanız olacaktır. Dolayısıyla ders saatleriniz ile çalışma saatlerinizin uyumlu olması gerekmektedir ki hem derslerinize devam edin, hem de çalışabilin. İşte bu noktada dil okulunun ders programı oldukça önemlidir. Kayıt olduğunuz okulun hem sabah hem de öğleden sonra eğitim veriyor olması Malta’da iş bulma arayışınızda size avantaj kazandıracak, ders saatlerinizi iş saatlerinize göre organize etme esnekliği doğuracaktır.

Malta’daki bazı okullarda dönüşümlü ders saati uygulaması mevcuttur. Yani eğitiminiz bir gün sabah, ertesi gün ise öğleden sonradır ve bu şekilde dönüşümlü ilerler. Böyle bir eğitim programına uygun çalışma saatleri olan bir iş bulmanız elbette çok zor, dolayısıyla Malta’ya Work and Study kapsamında gidecek iseniz bu uygulamaya sahip olan bir dil okulunu tercih etmemenizi öneririz.

Malta’yı Tanımanın Önemi

Şu anda bu sayfayı inceliyorsanız, Malta’ya henüz gitmemiş ancak gitmeye karar verme eğiliminde olduğunuzu düşünüyoruz. Dolayısıyla gidip gözlerinizle görmediğiniz ve bir süre yaşayarak deneyimlemediğiniz bir ülkeyi doğru şekilde yorumlayamama ihtimaliniz ve hatalı bir tercih yapma olasılığınız mevcut. Bizler de tam olarak bu sebeple Malta hakkındaki oldukça detaylı ve faydalı içerikler hazırlayarak sizlere sunmaya çalışmaktayız. Henüz göz atmadı iseniz blog yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Work and Study programı kapsamında Malta’yı doğru tanımak oldukça önemli. Örneğin Malta, fiziksel açıdan küçük bir ülke olması dolayısıyla oldukça az sayıda tarım arazisine sahiptir ve bu sebeple bir Ziraat Mühendisinin Malta’da iş bulma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle kendinize uygun olabilecek işleri belirleyip sonrasında bu pozisyonlar için Malta’da istihdam olanağı olup olmadığını araştırmanızı öneririz. Bu konuda daha detaylı bilgi için Malta’da İş Bulma Rehberi başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle önermekteyiz.

Finansal Öngörünün Önemi

Mevcut bütçeniz, Malta’ya gitmeden ve gittikten sonra yapacağınız masraflar ve iş bulup çalışmanız halinde elde edeceğiniz gelir ile ilgili mümkün mertebe gerçekçi tahminlerde bulunmanızı tavsiye ederiz. “Bir gidelim, bir şekilde bir şeyler yaparız” düşüncesi doğru bir düşünce değildir ve finansal hazırlığınızı olabilecek en kötü şartlara göre yapmanızı tavsiye ederiz. Malta’ya gittikten sonra iş bulamama durumunda Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalabileceğinizin bilincinde olmalısınız.

Dönemselliğin Önemi

Turizm sektörü başta olmak üzere dönemsellik birçok iş kolu için oldukça önemlidir, çünkü Malta’da yaz dönemi kış dönemine göre daha yoğun ve hareketlidir. Örnek vermek gerekirse garson olarak çalışmak isteyen birinin Mayıs ayında iş bulma ihtimali, Kasım ayında iş bulma ihtimaline göre daha yüksektir. Yasal çalışma sürecinin 91. gün itibariyle başladığını unutmaksızın dönemsellik değişkenini dikkat alarak plan yapmanızı önermekteyiz.

Özet Olarak Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

 • Öğrenci işini kendisi bulmalıdır. MaltaVista olarak biz bu konuda destek sunsak dahi, aksini belirtmediğimiz sürece bir garanti vermemekteyiz.
 • Çalışma izni başvuruları Malta’da iken öğrencinin bizzat şahsı tarafından yapılmalıdır. Dolayısıyla henüz Türkiye’de iken bu konuda yapılacak herhangi bir şey yoktur.
 • Çalışma süresi maksimum haftada 20 saattir.
 • Başvuru sürecinde toplamda 230 € masraf bulunmaktadır.
 • Çalışma süresince dil eğitimi devam etmeli ve en az haftada 15 saat (20 ders) olmalıdır. Dil okullarının genel ingilizce programı bunu karşılamaktadır.
 • Dil okulu devamsızlığı %75’in altına düşmemelidir. Aksi taktirde çalışma vizesinin iptali söz konusu olabilir.
 • Çalışma süresi Malta’da bulunulan 91. Günden itibaren yasal olarak mümkündür ve öncesinde başvuru ve onay işlemleri yapılmalıdır. Malta’ya varışınızın ardından 4. hafta itibariyle resmi işlemleri başlatabilirsiniz ve işlemlerin tamamlanması ortalama olarak 7 hafta sürmektedir.
 • Çalışma süresince çalışmanın part-time olması sebebiyle işveren tarafından sigorta yaptırılmayacaktır, bu sebeple çalıştığınız süre boyunca aktif bir seyahat-sağlık sigortanız olmalıdır. Dil eğitimi kapsamında yaptırmış olduğunuz seyahat sağlık sigortanız çalışma vizesi kapsamında da geçerli olacaktır ve ekstra bir sigorta yaptırmanız gerekmemektedir.
 • Çalışma izninin geçerlilik süresi öğrencinin vize bitiş tarihine kadardır. Bu süre azami 1 yıl olabilir.
 • Çalışma izni kabul alınan iş yerine göre verilmektedir, dolayısıyla bu işyerinden ayrılmanız halinde farklı bir işyerinde çalışamazsınız. Bunu yapmak için aynı başvuru prosedürünü tekrardan uygulamak gerekir.
 • Vize onay sürecinde sadece iyi niyetli öğrencilerin bu imkanlardan faydalanması söz konusudur. Bu konuda Malta polisi ile veri paylaşımı söz konusu olup Malta’da bulunduğu süreçte herhangi bir vukuata karışmış öğrencilere vize onayı verilmeyebilir.
 • Malta’da Work and Study ile ilgili resmi açıklama için bu linke tıklayabilirsiniz.