Malta’da eğitim almak isteyen Türkiye vatandaşlarının öğrenci vizesi almak amacıyla vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

İster dil okulu olsun ister üniversite eğitimi olsun öğrenci vizesi için detaylar aynıdır. Bu noktada Malta Konsolosluğu’na yapılacak dil okulu veya akademik öğrenciler için vizesi başvuruları ile ilgili bazı önemli ve faydalı bilgileri özet olarak bu yazımızda derliyoruz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki bu yazımızda belirtmiş olduğumuz tüm detaylar yazının yayınlandığı tarih (Nisan 2018) itibariyle, yalnızca “Öğrenci Vizesi” için geçerli olup ilerleyen tarihlerde geçerliliğini/doğruluğunu yitirebilir. Bu sayfadaki hiçbir bilgi resmi açıklama/bilgilendirme değildir. Resmi açıklamalar ve bilgilendirmeler için Malta Hükümeti’nin resmi web sitelerini inceleyebilirsiniz.

Bizlerin bu yazıyı kaleme alma noktasındaki motivasyonumuz, oldukça karmaşık olan vize başvuru sürecinde resmi kurumlarca online ortamda yeterli bilgilendirmenin yapılmaması, var olan bilgilerin zaman zaman muğlaklığı ve yetersizliği, bilgi taleplerine ilgisiz davranılması, niteliksiz bilgi aktarımları yapılması ya da hiç yapılmaması gibi hususlar neticesinde Malta’da eğitim alma planı yapan tüm öğrencilerin faydalanabileceği bir kaynak oluşturma isteğimizdir.

Aşağıda vize sürecine ilişkin birçok önemli bilgiyi maddeler halinde bulabilirsiniz. Sayfanın en sonunda Malta’ya vize başvurusu yapacak öğrencilerimizin için hazırladığımız bir akıllı form bulunmaktadır. Form adımları verdiğiniz yanıtlara göre sizi yönlendirecek ve son aşamada girdiğiniz tüm bilgiler vize departmanımıza gönderilecektir. Vize danışmanlarımız bu formda sunulan bilgiler ışığında sürecin devamı için size ulaşacaktır.

Öğrencilerimizin vize işlemlerine başlanabilmesi için bu sayfada yayınladığımız bilgilere göz atarak sayfanın somn kısmında bulunan formu doldurmalarını rica ederiz.

MaltaVista Vize Formu

17 Adımda Malta Dil Okulu Vizesi

 1. Vize sürecine ilişkin karar mercii Malta Konsolosluğu’dur ve sürecin tüm detayları konsolosluk tarafından belirlenmektedir. MaltaVista’nın ya da herhangi bir farklı firmanın/acentenin karar sürecine etki etme gibi bir yetkisi ya da bazı detayları/talep edilen evrakları esnetme imkanı bulunmamaktadır. MaltaVista olarak vize departmanımızın amacı, öğrencilerimizin kişisel durumları çerçevesinde en mantıklı ve güçlü senaryoyu kurgulamak ve vize başvuru sürecinin olabilecek en sağlıklı şekilde yönetilmesidir.
 2. Malta, Avrupa Birliği tam üyesidir ve Schengen Bölgesi’ndedir. Dolayısıyla Malta vizesindeki süreç diğer Schengen ülkelerindeki (Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda vb.) gibi işlemektedir. Kıssadan hisse: Konsolosluğun talep ettiği evrakların titizlikle hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda zaman zaman “Sanki İngiltere’ye başvuruyoruz, X belgesini koymasak olmuyor mu, uğraşmayalım bu kadar?” şeklinde yaklaşım sergileyen öğrencilerimiz olabilmektedir. Bu tutum doğru bir tutum değildir. Vize sürecinde konsolosluğun talep ettiği tüm evraklar eksiksiz ve doğru şekilde sunulmak durumundadır.
 3. Malta Konsolosluğu, 2018 yılı Nisan ayı itibariyle kullanılmaya başlanan yeni pasaportlar ile 15-20 günlük bir süre zarfında işlem yapmamıştır, ancak şuan itibariyle tüm resmi süreç tamamlanmış olup eski tip veya yeni tip pasaportlar ile başvuru yapılabilmektedir. Gelecekte yeniden böyle bir problem yaşanma ihtimali yok denilecek kadar azdır.
 4. Malta’da dil eğitimi alacak olan öğrenciler Malta’da kalış sürelerine göre C tipi ve D tipi olmak üzere 2 farklı tipte vize alabilirler. Her ikisi açısından da öğrenciden yana değişen bir şey bulunmamaktadır. 90 günden kısa süreli eğitimler için C tipi, uzun süreli eğitimlerde ise D tipi vize verilir. C tipi vizenin üzerinde Schengen ibaresi bulunur, ancak D tipinde bulunmaz. Bu durum D tipi vizenin Schengen Bölgesi’nde geçerli olmadığı anlamına gelmemektedir. Malta’nın verdiği tüm vizeler Schengen Bölgesi’nde geçerlidir.
 5. Vize sürecinde hazırlanması gereken evraklar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. A kişisinin vize için sunduğu evraklar B kişisi için doğru olmayabilir. Dolayısıyla vize evrakları kişinin eğitim durumu, iş durumu, maddi durumu, seyahat ve vize geçmişi gibi birçok detay dikkate alınarak planlanmalı ve bu doğrultuda evraklar kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.
 6. Aktif bir geliri olmayan kişilerin (genellikle öğrenciler ve yeni mezunlar) Malta’daki masraflarını karşılayacak bir akrabalarını (Anne, baba, abi, abla, amca, kuzen vb.) sponsor göstermeleri gerekmektedir. Bu noktada konsolosluk sanki sponsor kişi vize başvurusu yapıyormuş gibi değerlendirme yapacaktır, dolayısıyla sponsora ait tüm evrakların eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Sponsor ile ilgili en önemli 2 detay, akrabalık bağının bulunması ve aktif bir gelire sahip olmasıdır. Aktif gelirken kasıt çalışıyor olmasıdır ve bunun resmi belgelerle kanıtlanabilir olmasıdır. Memurlar, sigortalı çalışanlar, kendi adına işletmesi bulunanlar, esnaflar veya çiftçiler sponsorluk için uygun profillerdir. Aktif gelire dair tek istisna emekliler ile ilgilidir. Malta Konsolosluğu emeklilerin sponsorluklarını (emekli olmasının yanında aktif olarak çalışıyor dahi olsa) kabul etmemektedir.
 7. Vize başvurusumda banka hesabında Malta’da kalınacak gün başına 48 € para göstermek gerekmektedir. Sürelere göre örnek vermek gerekirse, 4 hafta için 1344 €, 8 hafta için 2688 €, 12 hafta için 4032 €, 24 hafta için 8064 € gerekmektedir. 180 günden uzun süreli eğitimler için (26 hafta ve üzeri) banka hesabında gösterilmesi gereken rakam sabit olarak 8640 €’dur. Bu rakam vadesiz bir banka hesabında bulunmalı, ayrıca hesap son 15 gün içinde işlem görmüş olmalıdır. Paranın illa ki Euro hesabında bulunması zorunlu değildir. TL, altın ya da farklı döviz birimlerinde de olmasında bir mahsur yoktur. Ayrıca paranın banka hesabında belirli bir süre bekleme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 8. 180 günden daha uzun süre (26 hafta üzeri) Malta’da kalacak öğrencilerin oturum izni almaları gerekmektedir. Bu süreçte Türkiye’deki vize prosedüründe hiçbir farklılık bulunmamaktadır, lakin Malta’ya gidildikten sonra vize uzatma işlemi ile ilgili yapılması gerekenler bulunmaktadır. Velhasıl, 180 günden uzun süre Malta’da kalacak olan öğrencilerin hem Türkiye’de hem de Malta’da işlem yapması ve evraklar ile uğraşması gerekmektedir.
 9. Vize başvuruları, Ankara, İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Anadolu Yakası, İzmir, Bursa, Gaziantep, Edirne, Antalya, Trabzon veya Bodrum şehirlerinde bizzat yapılabilmektedir. Başvurular direkt konsolosluğa değil, konsolosluğun çalıştığı aracı firmanın ofisleri vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu şirket yarı-resmi kurum statüsünde özel bir şirket olup konsolosluk ile öğrenci arasındaki süreci yönetmektedir. Örnek vermek gerekirse vize randevusunun alınması, evrak işlemleri, parmak izi alınması ya da başvurusu sonuçlanan pasaportun başvuru sahibine kargolanması vb. Web sitesi: vfsglobal.com/malta/turkey
 10. Vize randevuları teknolojinin hayatın her aşamasında olduğu 2018 yılında dahi maalesef telefon üzerinden alınabilmektedir. Hangi şehirden randevu alınacağı öğrencinin tercihine bağlıdır, bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz döneminde doğru yoğunluk olması sebebiyle vize randevuları 3-4 hafta kadar sonraya verilebilmektedir. Başvurunun değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması genellikle 10 iş günü (2 hafta) içerisinde tamamlanmaktadır, ancak istisnalar her zaman söz konusu olabilir. Özetle, vize işlemlerine seyahat tarihinden en geç 2 ay önce başlanılması sağlıklı olacaktır.
 11. Vize başvurusu esnasında bir mülakat yapılmamaktadır, bundan dolayı randevu için evraklar dışında ekstra bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Başvuru merkezinde işlem süresi ortalama 15-20 dakika kadar sürmektedir.
 12. Vize randevusu için gidiş-dönüş uçak bileti alınması zorunlu değildir, uçak bileti rezervasyonu ile başvuru yapılabilmektedir, ancak konsolosluğun talep etmesi halinde uçak biletini satın almak gerekebilir. Online olarak ücret ödemeksizin uçak bileti rezervasyonu yapmak için biletall.com gibi web sitelerindan faydalanılabilir.
 13. Vize başvurusunda kullanılacak fotoğraf biyometrik olmalıdır ancak pasaport başvurusunda kullanılan fotoğraftan farklıdır. Dolayısıyla pasaport başvurusu için çektirilmiş fotoğraf vize başvurusunda kullanılamamakta, ayrıca çektirilmesi gerekmektedir.
 14. Konsolosluk, gerek duyması halinde ek belge talep edebilir. Değerlendirme sürecinde telefon veya mail ile başvuru sahibine ya da sponsoruna ulaşarak sorular sorabilir, bundan dolayı iletişim kanallarının sürekli aktif tutulması başvurunun olumlu sonuçlanması ve işlem süresinin kısa sürmesi bakımından önemlidir. Başvuru yapıldıktan sonra telefon ve mail adresinin sürekli kontrol edilmesini tavsiye etmekteyiz.
 15. Malta vizesi başvuru ücreti süreye bağlı olarak değişmektedir. Güncel rakamlar için aracı firma web sitesinin kontrol edilmesi sağlıklı olacaktır. Şu an itibariyle C tipi vizeler için 60 €, D tipi vizeler için ise 66 € işlem ücreti talep edilmektedir. Bunun yanında 30 € aracı firmanın işlem ücretinin ödenmesi zorunludur. Dolayısıyla toplamda ödenecek rakam 90 € veya 96 € şeklinde olmaktadır. Eğer vize işlemleri tamamlandıktan sonra pasaportun belirtilen adrese kargolanması talep edilir ise, kargo ücreti olarak 10 € daha ödeme yapılması gerekmektedir. Kargo talep edilmediği taktirde, işlemler sonuçlandıktan sonra başvuru merkezine bizzat giderek pasaportun geri alınması gerekmektedir. Özellikle başvuru merkezinden farklı bir şehirde ikamet eden kişiler için kargo hizmetinin alınması daha mantıklı görünse de bu konuda karar kişiye bağlıdır.
 16. Yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadar (en fazla 12 haftalık dil eğitimine kadar) vize almaya gerek olmaksızın seyahat gerçekleştirebilirler. Vize almalarına gerek olmadığı için vize ücretini de ödemeleri gerekmemektedir. Daha uzun süreli programlar için ise vize alınması gerekmektedir ve prosedür açısından bir farklılık bulunmamaktadır.
 17. Vize başvurusu için Schengen Bölgesi’nde geçerli 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. Burada bahsi geçen 30.000 € teminat, öğrencinin değil sigorta firmasının taahhüt ettiği rakamdır. Yani seyahat esnasında ya da Malta’da iken olası herhangi bir sağlık problemi karşısında sigorta firmasının 30.000 €’ya kadar masrafların karşılayacağı anlamına gelmektedir. Seyahat sağlık sigortası yaptırmak için sigorta firmasına ödenecek ücret süreye ve sigorta firmasına göre değişmektedir. Bu aşamada birkaç farklı firmadan fiyat talep etmek ekonomik olması açısından faydalı olacaktır, zira sigortanın maddeleri ve kapsamı standart olduğundan hangi sigorta firmasının tercih edildiği bir farklılık oluşturmamaktadır. Sigorta acentalarının yanında sigortacılık hizmeti sunan bazı bankaların şubelerinden de sigortası yaptırılması mümkündür.