Skip to main content

Malta’da eğitim almak isteyen Türkiye vatandaşlarının öğrenci vizesi almak amacıyla vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Aşağıda vize sürecine ilişkin birçok önemli bilgiyi maddeler halinde bulabilirsiniz. Sayfanın en sonunda Malta’ya vize başvurusu yapacak öğrencilerimizin için hazırladığımız bir akıllı form bulunmaktadır.

15 Adımda Malta Eğitim Vizesi

Öğrencilerimizin vize işlemlerine başlanabilmesi için aşağıdaki 15 maddenin detaylıca okunması ve anlaşılması, sonrasında ise sayfanın devamında bulunan formun doldurulması rica olunur.

1

Yetkili Merci Malta Konsolosluğu'dur

Vize sürecine ilişkin yetkili merci Malta Konsolosluğu’dur ve sürecin tüm detayları konsolosluk tarafından belirlenmektedir. MaltaVista’nın ya da herhangi bir farklı firmanın/acentenin karar sürecine etki etme gibi bir yetkisi ya da bazı detayları/talep edilen evrakları esnetme imkanı bulunmamaktadır. MaltaVista olarak vize departmanımızın amacı, öğrencilerimizin kişisel durumları çerçevesinde en mantıklı ve güçlü senaryoyu kurgulamak ve vize başvuru sürecinin olabilecek en sağlıklı şekilde yönetilmesidir.
2

Talep Edilen Belgeler Eksiksiz Hazırlanmalıdır

Malta, Avrupa Birliği tam üyesidir ve Schengen Bölgesi’ndedir. Dolayısıyla Malta vizesindeki süreç diğer Schengen ülkelerindeki (Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda vb.) gibi işlemektedir. Özetle, konsolosluğun talep ettiği evrakların titizlikle hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda zaman zaman “Sanki İngiltere’ye başvuruyoruz, X belgesini koymasak olmuyor mu, uğraşmayalım bu kadar?” şeklinde yaklaşım sergileyen öğrencilerimiz olabilmektedir. Bu tutum doğru bir tutum değildir. Vize sürecinde konsolosluğun talep ettiği tüm evraklar eksiksiz ve doğru şekilde sunulmak durumundadır.
3

Hazırlanacak Evraklar Kişiden Kişiye Değişir

Vize sürecinde hazırlanması gereken evraklar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. A kişisinin vize için sunduğu evraklar B kişisi için doğru olmayabilir. Dolayısıyla vize evrakları kişinin eğitim durumu, iş durumu, maddi durumu, seyahat ve vize geçmişi gibi birçok detay dikkate alınarak planlanmalı ve bu doğrultuda evraklar kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Aşağıdaki formu doldurmanızın akabinde size özel olarak hazırlamanız gereken evrakların listesi hazırlanacak ve tarafınıza gönderilecektir.
4

2 Farklı Vize Tipi Vardır

Malta’da dil eğitimi alacak olan öğrenciler Malta’da kalış sürelerine göre C tipi ve D tipi olmak üzere 2 farklı tipte vize alabilirler. Her ikisi açısından da öğrenciden yana değişen bir şey bulunmamaktadır. 90 günden kısa süreli eğitimler için C tipi, uzun süreli eğitimlerde ise D tipi vize verilir. C tipi vizenin üzerinde Schengen ibaresi bulunur, ancak D tipinde bulunmaz. Bu durum D tipi vizenin Schengen Bölgesi’nde geçerli olmadığı anlamına gelmemektedir. Malta’nın verdiği tüm vizeler Schengen Bölgesi’nde geçerlidir.
5

Kimler Sponsor Göstermelidir?

Sigortalı şekilde bir işte çalışmayan kişilerin vizeye başvuru aşamasında prosedür gereği bir sponsor göstermeleri gerekmektedir. Aktif şekilde sigortalı olan kişiler ise prosedür gereği sponsorlu şekilde başvuru yapamamaktadır. Vize başvurusunda sponsor gösterme veya göstermeme hususunda kriter, vizeye başvuru yapıldığı gün kişinin sigortalı olarak çalışıp çalışmadığıdır.
6

Sponsorlukla İlgili Önemli Detaylar

Sponsorlu başvurularda, sponsor olacak kişinin vize başvurusu yapan kişi ile akrabalık ilişkisi olması zorunludur. Sponsor seçiminde öncelikli olarak 1. derece akrabalar (evli olunması halinde anne, baba veya eş - evli olunmaması halinde anne, baba, kardeşler) tercih edilmelidir. Lakin 1. derecedeki akrabalar sponsor olmak için ilgili kriterleri karşılamıyor ise, 2. derecedeki akrabalar da sponsor olabilir. Sponsorluk gösterme koşulu bu şekilde esnetilebilir. 2. derece veya daha uzak bir akrabanın sponsor olması durumunda bunun gerekçesi açıklanmalıdır. Bu konuda MaltaVista Vize Departmanı, öğrenci adına hazırlayacağı dilekçede bunu açıklıyor olacaktır. Sponsorlu başvurularda, konsolosluk sanki sponsor kişi vize başvurusu yapıyormuş gibi değerlendirme yapacaktır, dolayısıyla sponsora ait tüm evrakların eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Sponsor ile ilgili en önemli 2 detay, akrabalık ilişkisi bulunması ve resmi olarak gösterilebilen aktif bir gelire sahip olunmasıdır. Sponsor kişi bir işletmede çalışan olabilir, memur olabilir, emekli olabilir veya şirket veya firmanın sahibi/ortağı (vergi mükellefi) olabilir. Bununla birlikte aktif bir geliri olması da zorunludur. Örneğin, emekliliğe hak kazanmış ancak yaşı dolayısıyla emekliliği bekleyen, bu gerekçe ile düzenli bir maaşı bulunmayan bir kişi emekli kategorisindedir ancak henüz maaşı bağlanmadığı için sponsor gösterilemez. Bu konuda konsolosluk kişinin SGK hizmet dökümünü ve banka hesap dökümünü baz alır.
7

Banka Hesabında Ne Kadar Para Göstermeli?

Vize başvurusunda kişinin banka hesabında (sponsorlu başvuru yapılıyor ise sponsor kişinin banka hesabında) Malta’da kalınacak gün başına 48 € para göstermek gerekmektedir. Eğer başvuru yapan kişi Türkiye'de aktif olarak öğrenci ise bu rakam 18 € olarak hesaplanmaktadır. 48 € üzerinden örnek vermek gerekirse, 12 haftalık eğitim süresi için 4032 €, 24 haftalık eğitim süresi için 8064 € gerekmektedir. Öğrenciler için talep edilen rakam olan 18 € üzerinden örnek vermek gerekirse de 12 haftalık eğitim süresi için 1512 €, 24 haftalık eğitim süresi için 3024 € gerekmektedir. Bu rakam vadesiz bir banka hesabında bulunmalı, ayrıca hesapta son 15 gün içinde herhangi bir hareket olmalıdır. Paranın euro hesabında bulunması zorunlu değildir. TL, altın ya da farklı döviz birimlerinde de olmasında bir mahsur yoktur, ayrıca birden farklı banka hesabında da parça parça para gösterilebilir. Önemli olan toplam tutarın gösterilmesi gereken tutarı karşılamasıdır. Banka hesabında gösterilen paranın banka hesabında belirli bir süre bekleme zorunluluğu bulunmamaktadır, sadece banka hesap özetleri alındığı anda banka hesabında bulunması yeterlidir.
8

Vize Başvurusu İşlem Ücretleri

Malta vizesi başvuru ücreti 100 € olup, bunun 70 €'su konsolosluğun aldığı ücreti, 30 €'su ise başvuru merkezi olan VFS Global isimli şirketin aldığı ücrettir. Başvurular VFS Global üzerinden yapılmak zorunda olunduğundan, VFS Global'in işlem ücreti olan 30 €'nun da ödenmesi zorunludur. 18 yaşından küçük kişiler için başvuru ücretleri farklı olabilmektedir. Bu ödeme vize sonucundan bağımsız şekilde geri iadesizdir. Vize başvuru merkezine yapılacak tüm ödemeler, başvuru merkezinde bizzat, nakit olarak ve euro biriminde ödenmelidir. Bozuk para ve 500 €'luk banknot kabul edilmemektedir.
9

Vize Başvuru Merkezleri

Ankara, İstanbul Avrupa Yakası, İzmir, Bursa, Gaziantep, Edirne, Antalya ve Trabzon'da vize başvuru merkezi bulunmaktadır ve kişiler istedikleri vize başvuru merkezinden başvurularını yapabilirler. Bu konuda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Vize başvurusu 18 yaşından büyük kişilerce bizzat, 18 yaşından küçük kişilerce ise yasal ebeveynlerinden herhangi biri ile birlikte, aracı firma aracılığıyla yapılmalıdır. Yaş konusunda kişinin başvuru yaptığı güne göre hesaplama yapılır. Malta vizesi için başvurular direkt konsolosluğa yapılamamakta, konsolosluğun çalıştığı aracı firmanın ofisleri (vize başvuru merkezleri) vasıtasıyla yapılmaktadır. Randevusuz başvuru kabul edilmemektedir. Malta Konsolosluğu ile anlaşmalı olan VFS Global isimli aracı firmanın resmi web sitesi: vfsglobal.com/malta/turkey
10

Vize Başvuru Günündeki Süreç

Vize başvurusu esnasında bir mülakat yapılmamaktadır. Dolayısıyla bir mülakat hazırlığı yapmak da gerekmemektedir. Başvuru merkezinde hazırlanan evrakların teslim edilmesi, parmak izi verilmesi, ödeme yapılması gibi işlemler yapılmaktadır. Başvuru merkezindeki işlem süresi, bir aksilik yaşanmaması halinde ortalama 20-30 dakika kadar sürmektedir ve işlemlerin hızlı ilerlemesi adına randevu saatinden en az 15 dakika önce başvuru merkezinde bulunulması önemlidir. Randevuya geç kalınması işlem süresini uzatabileceği gibi, 15 dakikadan daha fazla geç kalınması halinde randevunun iptal edilmesi söz konusu olabilir. Başvuru gününde herhangi bir evrakta eksik söz konusu olması halinde, saat 14.00'a kadar eksik evrakların tamamlanması için süre tanınmaktadır. Başvuru merkezinden fotokopi çektirilebilmekte ve çıktı alınabilmektedir.
11

Başvuru Sonrasındaki Süreç

Konsolosluk, gerek duyması halinde başvuran kişiden ek belge talep edebilir. Değerlendirme sürecinde telefon veya mail ile başvuru sahibine, eğer varsa sponsora ya da eğer varsa başvuran kişinin işyerine ulaşarak sorular sorabilir. Bu durumda sorulan soruların başvuru belgelerindeki bilgilere uygun şekilde cevaplanması önemlidir. Başvurunun değerlendirilmesi esnasından iletişim kanallarının sürekli aktif tutulması başvurunun olumlu sonuçlanması ve işlem süresinin kısa sürmesi bakımından önemlidir. Başvuru sonucunun öğrenilmesi, işlemlerin tamamlanarak pasaportun başvuru sahibine teslim edilmesi ile mümkündür. Telefon, mail veya farklı kanallar aracılığı ile değerlendirme sonucu öğrenilememektedir. İşlemler ile ilgili başvuru sahibine aracı firmanın sistemi tarafından otomatik bilgilendirme mailleri gönderilmektedir, ancak bu mailler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu mailler vize başvurusunun sonucu ile ilgili bir bilgi vermemektedir.
12

Pasaportun Geri Alınması

Vize başvurusu değerlendirildikten sonra pasaport başvuru sahibine iade edilir. Başvuru esnasında teslim edilmiş olan diğer evraklar ise iade edilmez. Eğer vize işlemleri tamamlandıktan sonra pasaportun belirtilen adrese kargolanması talep edilir ise, kargo ücreti olarak da 10 € ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret başvuru aşamasında başvuran tarafından, nakit olarak ve euro biriminde ödenmelidir. Kargo hizmeti satın alınır ise işlemler sonuçlandığında pasaport belirtilen adrese kargolanır. Kargo hizmeti talep edilmez ise pasaportun, başvuru yapılan başvuru merkezinden bizzat (18 yaşından küçükler için yasal ebeveynleri tarafından) teslim alınması gerekmektedir. Özellikle başvuru merkezinden farklı bir şehirde ikamet eden kişiler için kargo hizmetinin alınması daha mantıklı görünse de bu konuda karar kişiye aittir. Kargo hizmeti zorunlu değildir.
13

Uçak Bileti Hakkında

Vize başvuru merkezinin web sitesinde yayınlanan resmi evrak listesinde gidiş-dönüş uçak biletinin vize başvurusu öncesinde satın alınması gerektiği yazmaktadır. Ancak MaltaVista aracılığıyla vize başvurusu yapan kişilerin, vizeye başvuru öncesinde uçak biletlerini satın alması zorunlu değildir. Sadece uçak bileti rezervasyonu ile başvuru yapılabilmekte ve vize başvurusu onaylandıktan sonra uçak biletini satın alınabilinmektedir. Şayet konsolosluk, vize başvurusunun değerlendirilmesi esnasından kişiden uçak biletini satın almasını talep eder ise, bu durumda uçak bileti vize başvuru sonuçlanmadan satın alınmalıdır. Uçak bileti ile ilgili MaltaVista Vize Departmanı gerekli danışmanlığı sunmaktadır.
14

Yeşil ve Gri Pasaportlulara Vize Muafiyeti

Yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadar (en fazla 12 haftalık dil eğitimine kadar) vize almaya gerek olmaksızın Malta'da bulunabilirler. 90 günden uzun süreli eğitimler için ise Türkiye'de iken başvuru yapılmasına gerek yoktur, ancak Malta'ya gidildikten sonra başvuru yapılması gerekmektedir. Bu süreçte MaltaVista Vize Departmanı gerekli danışmanlığı sunmaktadır. Gri pasaport sahipleri ise pasaport detaylarına uygun şekilde vize almaya gerek olmaksızın Malta'da bulunabilirler.
15

Malta'ya Gittikten Sonraki Vize İşlem Prosedürü

Türkiye'den yapılan başvurularda öğrenciye verilen vize süresi azami 180 gündür. 180 günden daha uzun süre için Malta’da bulunacak kişilerin Malta'ya gittikten sonra vize uzatma işlemi yapmaları gerekmektedir. 180 günden kısa süre için Malta'da bulunacak kişilerin, onaylanmış vizeleri Malta'da kalış süreleri için yeterli ise Malta'ya gittikten sonra ek bir işlem yapmaları gerekmemektedir. Türkiye’deki vize prosedürü her iki durum için de aynıdır. Malta'da ek işlem yapması gereken kişilere MaltaVista Vize Departmanı gerekli danışmanlığı sunmaktadır.