Skip to main content

Malta’da Staj Programları

AB üyesi olan Malta'da staj yaparken aylık 600 € hibe alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Staj süreci birçok üniversite öğrencisi için eğitim hayatının en önemli süreci ve tecrübesidir. Zira derslerde öğrenilen teorik bilginin sahada nasıl uygulandığını henüz öğrenci iken tecrübe etme şansı demektir. Verimli bir staj sonrasında öğrenciler, henüz üniversite eğitimlerini tamamlamadıkları veya henüz yeni tamamladıkları için kariyerlerine yön vermeye ilişkin önemli adımlar atabilirler.

İş hayatında birkaç yıl geçirdikten sonra kariyer planında çok radikal değişiklikler yapmak mümkün olmayabilir, zira edinilen iş tecrübesinin sağladığı konfor alanı veya katma değer üretme kabiliyeti, farklı bir kulvara geçme noktasında caydırıcı bir etken olabilir. Çünkü farklı bir kulvar, neredeyse sıfırdan başlanacak bir kariyer demektir ve en kötü senaryo ile o güne kadar ki emek ve birikimlerin yok olmasına yol açma ihtimalini barındırır.

İşte tam da bu sebeple, staj süreci öğrenciler için öğrenim sürecindeki en önemli süreçtir.Staj sürecindeki verimi maksimize etme noktasında yurt dışında staj programları da tercih edilen alternatiflerden biridir.

Bu konuda MaltaVista olarak Malta’da Staj Programı ve Malta’da Eğitim ve Staj Programı şeklinde 2 farklı hizmeti öğrencilerimize sunuyoruz.

Malta’da Staj Programı Nedir?

Öğrencilerimizin, okudukları bölüm ile ilgili olmak kaydıyla zorunlu veya isteğe bağlı stajlarını Malta’daki bir kurum veya kuruluşta yapmasına olanak sağlayan programımızdır. Bu program kapsamında MaltaVista olarak özetle şu hizmetleri sunmaktayız.

 • Malta’da staj yeri ayarlanması
 • Resmi yazışmalar, evrak süreçleri
 • Vize sürecinin yürütülmesi
 • Konaklama organizasyonu
 • Seyahat öncesi ve staj süresince danışmanlık

Malta’da Staj ve Eğitim Programı Nedir?

Öğrencilerimizin, Malta’da Staj Programı’na ilaveten Malta’da bulundukları süreçte stajları ile eş zamanlı olarak İngilizce dil eğitimi almalarına olanak sağlayan programımızdır.

Bu program, yurt dışında bulunulan kısıtlı süreyi en yüksek verimle tamamlamayı hedeflemektedir. Zira öğrencilerimiz bir yandan stajlarını gerçekleştirip kendi branşlarındaki yetkinliklerini geliştirirken, diğer yandan İngilizce dil eğitimi ile ilgili akrediteli okullarımızda dil eğitimi almakta ve İngilizce dil bilgilerini de geliştirmektedirler.

Bonus: Malta’da Erasmus Staj Programı

Malta, Avrupa Birliği’ne tam üye ülkelerden biridir. Bu bağlamda Avrupa Birliği’ne tam üye olan ve tam üyeliğe aday olan ülkeler kapsamında uygulanan Erasmus+ programı çerçevesinde öğrencilerin tercih edilebilecek ülkelerden biridir. Kısaca özetlemek gerekirse, Türkiye’de örgün öğretim olarak eğitim alan bir üniversite öğrencisi, kendi üniversitesi ve T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından belirlenen kriterleri yerine getirdiği taktirde Malta’da gerçekleştireceği staj için aylık 600 € hibe alma şansına sahiptir. Bu durumda 2 aylık staj süresi için 1200 €, 3 aylık staj süresi için 1800 €, 6 aylık staj süresi için 3600 € hibe alınabilmektedir.

Bu konuda detaylı bilgi verdiğimiz Malta’da Erasmus Staj Programı isimli blog yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.


Malta’da Staj Programına Katılım Şartları Nelerdir?

Bu konuda 18 yaşından büyük olmanın dışında tek koşul, İngilizce dil seviyesinin en az orta seviyede olmasıdır. Dil seviyesi daha düşük seviyedeki öğrencilerimiz için ilk aşamada ihtiyaç doğrultusunda kısa veya uzun süreli dil eğitimi, sonrasında ise staj şeklinde 2 aşamalı bir organizasyon yapmamız mümkün olabilmektedir.

Malta’da Staj Süreci Nasıl İlerler?

Malta’da staj sürecinin 10 aşamada özetlemek gerekirse:

 1. Program kaydının yapılması: Kayıt şartlarını sağlayan öğrencilerin program kaydı ile işlemlere başlanır. Program kaydı esnasında ön kayıt ücretinin ödemesi gerekmektedir.
 2. CV ve motivasyon mektubu hazırlanması: Danışmanlarımız yönlendirmesi doğrultusunda hazırlanır.
 3. Kurum/kuruluş görüşmelerinin yapılması: Öğrencinin kriterlerine uygun kurum ve kuruluşlar ile görüşme sağlanarak öğrencinin dökümanları sunulur ve süreç takibi yapılır.
 4. Online mülakat yapılması: Malta’daki potansiyel staj yapılacak kurum veya kuruluş talep eder ise online mülakat organize edilir. Öğrencinin ve staj yerinin uygunluk durumuna göre mülakat günü, saati ve diğer detayları MaltaVista tarafından organize edilir. Mülakatlar genellikle Skype üzerinden yapılır. Bir öğrenci birden fazla mülakata girebilir veya hiçbir mülakat girmeden de kabul alabilir. Bu durum öğrencinin durumu veya bölümü gibi birçok faktöre bağlıdır.
 5. Staj kabulü mektubunun temin edilmesi: Staj kabulüne ilişkin resmi kabul mektubu staj yerinden talep edilir, böylelikle tüm detaylarıyla birlikte staj yeri kesinleştirilmiş olur. Eğer bir öğrenci birden fazla kurum/kuruluştan kabul alır ise öğrenciye tercih yapabilme hakkı doğar. Böyle bir opsiyon sunulabilmesi için zamanlama oldukça önemlidir. Öğrenciler talep ettikleri staj başlangıç tarihlerinden ne kadar önce MaltaVista’ya program kaydını yaptırırsa, daha fazla potansiyel staj kurumu/kuruluşu ile görüşme sağlanması için o kadar zaman dilimi mevcut olur.
 6. Diğer evrak işlemlerinin organize edilmesi: Eğer öğrenci Erasmus+ programı kapsamında hibe almak için üniversitesine başvuru yapacak ise, Learning Agreement gibi bazı evrakların da temin edilmesi gerekmektedir. Bu durumda ilgili tüm gerekli belgeler MaltaVista tarafından organize edilir, ihtiyaç halinde orijinal evrakların kargoyla Türkiye’ye gelmesi sağlanır.
 7. Vize sürecinin yürütülmesi: Vize sürecine ilişkin danışmanlık MaltaVista tarafından sunulur. Bu danışmanlık vize randevusunun alınması, öğrencinin hazırlaması gereken evrakların öğrencinin durum analizi sonrasında öğrenciye sunulması, MaltaVista tarafından hazırlanması gereken evrakların hazırlanması, evrak temini sırasında karşılaşılan problemler için danışmanlık hizmeti ve vize başvurusu öncesi evrak kontrolü şeklinde özetlenebilir.
 8. Program ücretinin ödenmesi: Vize onayının sonrasında sözleşme şartları doğrultusunda program ücretinden ödeme yapılan ön kayıt ücreti düşülerek geriye kalan bakiyenin ödemesi yapılır. (Bu tarihte bakiyenin taksitlendirilmesi söz konusu değildir, ancak ilk kayıt anından bu zamana kadar program ücretinin ödemesi taksitler halinde yapılabilir.)
 9. Seyahat öncesi süreç oryantasyon: Uçak bileti, konaklama organizasyonu gibi süreçler danışmanlarımızın tavsiye ve yönlendirmeleri üzerine organize edilir. Malta’ya varıldığında pasaport geçişinde kontrol edilecek evraklar öğrenciye teslim edilerek gerekli bilgilerin öğrenciye aktarıldığı Malta’ya ilişkin oryantasyon gerçekleştirilir.
 10. Malta’ya yerleşme, stajın başlaması ve sürdürülmesi: Malta’ya seyahat eden ve konaklamasına yerleşen öğrencimiz, staj sözleşmesinde anlaşmaya varılan detaylar doğrultusunda stajına, ev eğer varsa dil eğitimine başlar ve devam ettirir. Stajı veya eğitimi süresince yaşadığı herhangi bir problem olursa, MaltaVista danışmanları problem çözümüne ilişkin danışmanlık sunmaya devam eder. Yani MaltaVista’dan alınan danışmanlık hizmeti Malta’ya gidene kadar değil, Malta’dan Türkiye’ye dönene kadar geçerliliğini korumaktadır.

Staj Başlangıç Tarihi Nasıl Belirlenir?

Staj başlangıç tarihi öğrenci ve staj yapılacak işletme ile beraber belirlenir. Her 2 taraf için de uygun bir tarih olmasına hassasiyet gösterilir.

Malta’da Staj Yapılan Kurum veya Kuruluştan Maaş Alınır mı?

Malta’daki kurum ve kuruluşlar, aynı Türkiye’de olduğu gibi staj bünyesinde stajyere bir maaş vermezler. Ancak bazı kurum ve kuruluşlarda gerek kalite politikaları, gerek öğrencinin staj kapsamındaki performansı gerekse de söz konusu olabilecek farklı durumlar doğrultusunda bir ücret sunabilirler. Öğrencilerimizin, organize ettiğimiz staj yerinden maaş bakımından bir beklentiye girmemeleri ve planlarını sanki herhangi bir maaş almayacaklarmışçasına yapmaları tavsiye olunur.

Malta’da Staj Kapsamında Çalışma Süresi Ne Kadardır?

Staj programlarımız kapsamında hizmet sunduğumuz öğrencilerimizin çok yönlü gelişimlerini hedefleyerek staj yeri organizasyonlarında haftalık çalışma saatini yasal olarak olabilecek alt sınır olan 20 saat olarak planlamaktayız. Birçok öğrencimiz 20 saat/hafta veya 25 saat/hafta şeklinde staj sürelerini organize etmekteyiz, ki bu süreler sadece hafta içi ve günlük 4-5 saat olacak şekilde bir staj temposuna tekabül etmektedir. Ancak bazı durumlarda stajyerin talebi veya staj yapılacak kurum veya kuruluşun talebi üzerine bu saat haftalık çalışma saatinin yasal üst sınırı olan 40 saate kadar çıkabilmektedir.

Malta’da Staj Süresi Ne Kadardır?

Malta’da staj organizasyonları 4 haftadan 12 aya kadar söz konusudur. Eğer Erasmus+ programı kapsamında Malta’da hibeli staj yapılacak ise, Türkiye Ulusal Ajansı’nın belirlediği şartlar doğrultusunda staj süresi en az 2 ay, en fazla ise 12 ay olabilmektedir. Diğer yandan Malta’da yapılacak staj üniversite kapsamında zorunlu staj ise, belirtilen asgari iş gününü aşacak şekilde staj yerini organize etmek gerekmektedir. Malta’da stajın ne kadar süre olacağı, en az 4 hafta olmak üzere öğrenci tarafından belirlenmelidir.

MaltaVista’nın Sunduğu Hizmetler Kapsamında Organizasyon Ve Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Bu konuda detaylı bilgi almak için Malta’da Staj Bilgi Talep Formu’nu doldurarak veya iletişim sayfamızdan bize ulaşarak bilgi talep etmeniz rica olunur. Sunulan hizmetlerin kapsamı, staj süresi, tercih edilen program, hatta bazı sektörler için staj yapılacak dönem dahi sunduğumuz hizmetin ücreti ile ilgili değişikliklere yol açabilmektedir.

Malta’da Eğitim ve Staj Programı kapsamında stajınızın yanında dil eğitimi alacak olmanızın, bazı operasyonlarımızı ve dolayısıyla operasyonel maliyetlerimizi azaltmasından dolayı bu karlılığı direkt öğrencilerimize yansıtıyor ve böylece öğrencilerimize daha uygun bütçeler sunabiliyoruz.

Eğitim Sektöründe Staj

Malta dil eğitimi bakımından Dünya’nın önde gelen ve her yıl binlerce öğrencinin tercih ettiği bir ülkedir. Bu noktada eğitim sektöründe faaliyet gösteren birçok eğitim kurumu, aslında birer uluslararası ticaret yapan şirkettir. Eğitim sektöründe faaliyet gösteren bu kurumların yönetim ve operasyon departmanlarına bakıldığında finanstan insan kaynaklarına, dil biliminden işletme yönetimine kadar birçok departmanın var olduğu görülür.

Turizm Sektöründe Staj

Malta denildiğin akla gelen ilk sektör turizmdir, dolayısıyla akla oteller gelir. Büyük bir otelin insan kaynaklarına bakıldığında birçok farklı departman olduğu görülür. Bu doğrultuda özellikle kariyerini turizm üzerine planlayan öğrenciler için Malta’nın adeta bulunmaz hint kumaşı olduğunu belirtirsek yanlış olmayacaktır.

Gıda Sektöründe Staj

Sadece Malta özelinde değil, hemen her ülkede gıda sektörü insanın varoluşu dolayısıyla başlıca faaliyet alanı olan sektörlerden biridir. Gastronomi veya gıda mühendisliği gibi bölümlerde okuyan öğrenciler için Malta’nın kaliteli ve lüks restoranlarında veya gıda firmalarında staj organize etmek MaltaVista için oldukça kolay.

Pazarlama & Halkla İlişkiler Sektöründe Staj

Pazarlama, her sektörün içinde var olan bir departman dersek yanlış olmaz herhalde, ancak başlı başına da bir sektör. Şüphesiz her firma için pazarlama faaliyetleri hayati öneme sahip, zira özel şirketlere var oluş amaçları gereği para kazandıran faaliyetlerin temeli pazarlamaya dayanmaktadır. Malta’da, ulusal bazda Malta’daki insanlara/kurumlara hizmet sunan yerel şirketlerin yanı sıra çok ciddi oranda dijital pazarlama çalışmaları yürüten özel şirket bulunmaktadır. Dijital pazarlama denildiğin ise Bilgisayar Mühendisliği’nden Uluslararası Ticaret’e kadar birçok bölümün öğrencisi için staj imkanı oluşmaktadır.

Bilişim Sektöründe Staj

Özellikle grafik tasarım, yazılım, programlama veya yönetimi bilişim sistemleri gibi teknoloji tabanlı bölümlerde okuyan öğrenciler için Malta oldukça kaliteli staj yeri olanaklarına sahiptir. Online bahis siteleri veya benzer iş kollarının, bir çok ülkede yasa dışı olmasına rağmen Malta’da yasal olmasının doğurduğu istihdamın bilişim sektöründeki profesyonelleri cezbettiği bir gerçek.

Finans Sektöründe Staj

Malta küçük bir ülke olması dolayısıyla finans sektöründe faaliyet gösteren kurumlar (bankalar, sigorta şirketleri, leasing şirketleri vb.) Türkiye’deki kadar geniş bir yelpazede değildir. Bu sebeple finans üzerine eğitim alan öğrencilerin direkt olarak bir bankada staj yapması düşük bir olasılıktır. Finans alanındaki öğrencilerin bankalara nazaran daha küçük ölçekli özel şirketler bünyesindeki finans departmanlarında stajlarını gerçekleştirmeleri daha olasıdır.

Sağlık Sektöründe Staj

Sağlık sektörü Türkiye’de olduğu gibi Malta’da da belirli regülasyonlara tabiidir. Bundan dolayı sağlık sektörüne yönelik staj organizasyonları, oldukça kısıtlı şartlar altında söz konusu olabilmektedir. Staj yapılabilecek kurum/kuruluş sayısı kısıtlı olsa da yine de bu sektörde staj organizasyonu yapılabilmektedir.

İnşaat Sektöründe Staj

Malta altyapı bakımından hızla büyüyen bir ülkedir. Malta’daki büyük altyapı projelerinde Türk şirketlerinin önemli bir rol oynadığını belirtmek gerekir. Bu doğrultuda inşaat mühendisliği, mimarlık, iç mimarlık veya peyzaj mimarlığı gibi bölümlerde okuyan öğrenciler için, belki de Malta sınırlarında faaliyet gösteren bir türk firmasında staj yapma imkanı söz konusu olabilir.

Üretim Sektörlerinde Staj

Malta üretimden ziyade hizmet sektörlerine odaklanmış bir ülkedir. Böyle olmasında önemli etkenlerden biri, 1964 yılında bağımsızlığını ilan eden genç bir cumhuriyete sahip olması, dolayısıyla üretime dayalı sektörlerin henüz olgunlaşma aşamasında olması, ayrıca nüfusunun az olması denilebilir. Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Mekatronik Mühendisliği gibi üretim odaklı bölümler için çok doğru bir adres olmayabilir. Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencileri için ise, üretimden ziyade yönetim stajı olarak staj yeri organize edildiği taktirde oldukça verimli bir staj süreci söz konusu olabilir.

Diğer Sektörlerde Staj

Malta’da staj yapılabilecek avantajlı sektörlerden kısaca bahsetmiş olsak da başlı başına bir ülkeden bahsediyorsak eğer, uluslararası ilişkilerden moda tasarımına kadar hemen her alanda staj yapılabilecek imkanların var olduğunun, ancak yukarıda bahsettiğimiz sektörler kadar geniş bir yelpazede olmadıklarının da altını çizmek gerekir.