Skip to main content

Dil Okulundaki Ek Masraflar

Bazı okullarda öğrencilerin karşısında ek masraflar çıkabilmektedir. Başta küçük görünen bu masraflar toplama bakıldığında önemli meblağlara ulaşabilmektedir. Eğitim materyalleri, sınav ücreti, sertifika ücreti, konaklama faturaları veya vize evrak ücretleri gibi çeşitli masraflar söz konusu olabilmektedir. Eğitim, konaklama, seyahat öncesi masraflar (Uçak biletleri, vize başvuru ücreti, vize evrakları için yapılacak olan küçük masraflar vb.) ve Malta’daki ortalama kişisel harcamalar hakkında bilgi sahibi olmak sağlıklı bir planlama yapmak açısından önemlidir.

MaltaVista olarak bizler öğrencilerimizin kayıt aşamasında gerek okulda gerek konaklamada karşılarına çıkacak ek bir masraf söz konusu ise belirtiyor, Malta’daki kişisel harcamalara ilişkin ise ortalama bütçeler ile bir perspektif çizmeye çalışıyoruz. Genellikle (öğrencinin aksini talep etmemesi halinde) hem okulda hem de konaklamada hiçbir ek masraf olmayacak şekilde organizasyon planını yapıyoruz. Bazı acentalar bu masrafları öğrenciye belirtmeyebiliyorlar, dolayısıyla da öğrenciler fiyat kıyaslaması yaptıklarında diğer acentanın aynı okul için sunduğu fiyat daha ekonomik görünüyor, lakin okul dökümanları geldiği zaman veya Malta’ya gidildikten sonra bu masraflar öğrencinin karşısına çıkabiliyor. Bu sebeple olası ek masrafları her zaman sorulması ve sorgulanması gereken önemli bir ayrıntıdır.

Her öğrencinin hangi ödemenin nereye yapıldığını bilmeye, bu konuda dil okulundan alınan resmi dökümanları incelemeye ve hatta istemesi halinde tüm ödemelerini acenta yerine direkt olarak Malta’daki okulun banka hesaplarına yapmaya hakkı bulunmaktadır.

Bu yazı, Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? başlıklı yazı dizisinin bir alt maddesidir. Bir sonraki kriter için bkz: Dil Okulunun Sahip Olduğu Akreditasyonlar