Skip to main content

Dil Okulunun Sosyal Aktiviteleri

Unutulmamalıdır ki yurtdışı eğitim süreci yalnızca dil okulundan ibaret değildir. Sosyal yaşamın da en az dil okulu seçimi kadar özenle planlanması önemlidir. Okulların organize ettiği aktiviteler genellikle öğrencilerin kaynaşması, yeni arkadaşlar edinmesi ve dil pratiği yapması açısından faydalı olmaktadır ve öğrencilerin okul seçiminde sosyal aktivite yoğunluğunu dikkate alması, kişinin iletişim kabiliyeti doğrultusunda önem arz edebilmektedir.

Şayet bir öğrenci, yabancı öğrenciler ile iletişim kurabilmek adına yeterince girişken değil ise, okulunun organize ettiği aktivitelerde bu ortamın aktivite liderlerince oluşturuluyor olması oldukça önemli faydalar sağlayacaktır. Bir ortamda tanışılan yeni arkadaşlar ile daha sonra bir kafede yapılacak sohbetler ya da grup olarak hep beraber yenilecek bir akşam yemeği dahi, okulda öğrenilen teorik bilgilerin pratiğe dökülmesinde önemli rol oynamaktadır.

İletişim kurma açısından kendine güvenen bir öğrenci, okulu herhangi bir aktivite gerçekleştirmese bile Malta’nın kendisine sunduğu fırsatları değerlendirecek ve sosyalleşme açısından problem yaşamayacaktır diyebiliriz. Malta, yılın 365 günü boyunca “acaba bugün ne yapsam” sorusunu akıllara getirtmeyecek kadar yoğun şekilde alternatifler sunan bir ülkedir. Fiziksel açıdan küçük bir ülke olması bir dezavantaj değil tam tersine bir avantajdır, çünkü bu durum neticesinde Malta’nın her yerine kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Bu küçük ada ülkesi, köklü tarihinin kültürel mirasına çok iyi sahip çıkarak günümüze taşımakta, sonuç olarak ise festalar, festivaller, kültürel aktiviteler, turistik faaliyetler ve doğal güzellikleri ile sosyal yaşama renk katmaktadır. Elbette bir süre sonra turistik güzellikler ve tadı çıkartılacak kültürel doku belirli bir doygunluğa ulaşabilir, lakin her yıl dil eğitimi için Malta’ya seyahat eden 80.000’in üzerindeki öğrencilerin yaşantısı içine dahil olmak, daha doğrusu Malta’nın dil okulu öğrencilerine sunduğu sosyal yaşantıdan kendini soyutlamayarak her şeyi akışına bırakmak, kültürel etkileşim, dil pratiği ve zamanı değerlendirme açısından oldukça kolay erişilebilen ve Malta’ya seyahat amacı olan İngilizceyi geliştirme misyonuna birebir uyan bir alternatiftir.

Diğer yandan MaltaVista olarak öğrencilerimizin kullanımına ücretsiz sunduğumuz mobil uygulamamız (www.maltavista.app) vasıtasıyla Malta’daki önemli etkinliklerin takip edilebildiğini ve öğrencilerin yeni insanlarla tanışarak sosyalleşebildiğini de hatırlatmak isteriz.

Bu yazı, Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? başlıklı yazı dizisinin bir alt maddesidir. Bir sonraki kriter için bkz: Dil Okulunun Sunduğu Ayrıcalıklar