Skip to main content

Malta’da Dil Eğitimi Kapsamındaki Ek Masraflar Nelerdir?

MaltaVista olarak danışmanlık yaptığımız öğrencilerimize fiyat sunma aşamasında dil eğitimi kapsamındaki ek masrafları en ince ayrıntısına kadar belirtiyoruz. Bu konunun çok fazla soruluyor olması, yazılı bir içerik haline gelmesi ve tüm takipçilerimizin bu konuda bilgi edinmesi adına bu konuda bir blog yayınlamak istedik.

Malta’da dil eğitimi alacak bir öğrencinin, farklı ülkelerde alışılanın aksine yüksek miktarda harici masrafı olmamaktadır. Bir öğrencinin karşısına çıkacak olan tüm masrafları kısaca sıralayacak olursak:

  1. Eğitim, konaklama ve hava alanı transferi masrafları: Tercih edilen okul, eğitim süresi, konaklama tipi gibi detaylara göre değişmektedir. Talep edilen programın detayına göre güncel fiyatlar danışmanlarımızca öğrencilerimize sunulmaktadır.
  2. Pasaport masrafı: Pasaport süresine göre ücretlendirmesi değişmektedir.
  3. Vize masrafı: 90 günden kısa süreli seyahatler için 90 €, 90 günden uzun süreli seyahatler için 96 €’dur. Yeşil ve gri pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.
  4. Vize kapsamındaki diğer masraflar: Seyahat sağlık sigortası ve kişinin durumuna göre taahhütname masrafı söz konusudur. Seyahat süresine göre ücretlendirmesi değişmektedir.
  5. Uçak bileti: Erken alımlarda 1000-1100 TL ortalamasında çift yön olarak (İstanbul-Malta-İstanbul) alınabilmektedir.
  6. Malta’daki masraflar: Geçmiş yıllardaki öğrencilerimizin haftalık harcama ortalaması 70-80 € aralığındadır. Bu masraf elbette kişiden kişiye değişebilmektedir.

Belirtilmiş olan 6 temel masraf içerisinde öncelikle 2, 3 ve 4 numaralı masraflar vize başvurusu aşamasında ödenmelidir. 1 ve 5 numaralı masraflar ise vize başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde, Malta’ya seyahat etmeden önce ödenmelidir. 6. numaralı masraflar ise Malta’da iken yapılacak kişiler harcamalardır.

Yukarıda belirtilmiş olan masrafları daha detaylı şekilde açıklamak gerekirse:

Eğitim ve Konaklama Masrafları:

Bu ücretleri öğrenciler Türkiye’de iken peşin olarak ödemektedirler. Bu kapsamda yapılacak ödemeler eğitim ücreti, okul kayıt ücreti, eğitim yoğun sezon fiyat farkı (eğer varsa), eğitim materyal ücretleri, konaklama ücreti, konaklama yerleştirme ücreti, konaklama yoğun sezon fiyat farkı (eğer varsa) ve konaklama faturaları, ayrıca hava alanı transfer ücretidir.

Malta’daki hiçbir okul sertifika ücreti almamakla birlikte öğrencilerimizin karşısına bunlar dışında çıkacak herhangi bir ek masraf bulunmamaktadır. MaltaVista olarak sunmuş olduğumuz tekliflerde yukarıda belirtilen tüm masrafları ücret içerisine dahil ederek fiyat tekliflerimizi sunduğumuzu belirtmek isteriz.

Not 1: Son çıkan kanun ile birlikte devletin her öğrenciden talep ettiği 5 € tutarında bir konaklama vergisi söz konusudur.

Not 2: Okul konaklamalarında daireler eşyalı olduğundan dolayı öğrenciler Malta’ya vardıklarında konaklamaya yerleşmeden önce bir depozito ödemesi yapmalıdırlar. Bu ödeme, konaklamadan ayrılırken herhangi bir eşyaya zarar verilmemesi halinde konaklama departmanı tarafından kesintisiz şekilde iade edilmektedir, dolayısıyla masraf sayılmamaktadır. Bu zamana dek depozito ödemesinde ve iadesinde problem yaşayan hiçbir öğrencimiz olmamıştır.

Pasaport Masrafı:

Yurt dışına çıkabilmek için yapılması gereken ilk iş pasaport başvurusunda bulunmaktır. Her ne kadar pasaport, kimlik belgesi gibi başvuran herkesin alabildiği ve herhangi bir ülkeye bağlı olmaksızın şahsi kullanıma yönelik bir belge olsa da, yani özellikle Malta’ya gitmek için değil de daha genel bir kullanıma yönelik olsa da, ilk defa yurt dışına çıkacak veya geçerli bir pasaportu olmayan birinin de seyahati öncesinde pasaport başvurusu yapması, dolayısıyla pasaport masrafını da karşılaması gerekmektedir. Bu sebeple masraflar içerisinde pasaport masrafına da yer veriyoruz.

Pasaport başvurusu esnasında 2 farklı masraf söz konusudur. Biri defter ücreti, diğeri ise harç ücretidir. Defter bedeli herkes için sabit bir ücrettir, ancak harç ücreti çıkartmak istediğiniz pasaportun geçerlilik süresine göre değişmektedir. Güncel ve detaylı bilgi için buraya tıklayarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesini inceleyebilir, direkt olarak ücretlerin yayınlandığı sayfayı görmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Not: 25 yaş altında aktif öğrencilik hayatı devam eden kişiler pasaport harç ücretinden muaf olup sadece defter bedeli ödeyerek pasaport başvurusu yapabilirler. Bu durumda çıkacak olan pasaportun süresi 25 yaşın sonuna kadar geçerli olacaktır. Örneğin; 22 yaşındaki bir öğrenci başvuru yaptığında çıkacak olan pasaportunun süresi 3 yıl olacaktır. Şayet daha uzun süreli pasaport çıkartmak isterse ilgili harç ücretini ödemesi gerekmektedir.

Vize Masrafı:

Malta’ya seyahat etmek için vize başvurusu yapacak öğrencilerimizin vize başvuru ücreti ödemeleri gerekmektedir. Vize başvuruları Malta’daki kalış süresi 90 günü geçmeyecek (1-12 hafta arası) kişiler için 90 €, 90 günden uzun sürecek (13 hafta ve üzeri) kişiler için 96 € şeklinde ücretlendirilmektedir.

Yeşil pasaport sahipleri azami 90 gün süreli seyahatleri kapsamında vizeden muaftırlar, dolayısıyla azami 12 haftalık bir eğitim için yeşil pasaport sahiplerinin vize başvurusu yapmasına gerek yoktur. Ancak 13 hafta veya daha uzun süreli bir eğitim planı kapsamında yeşil pasaport sahiplerinin de vize başvurusu yapması zorunludur.

Not: Vize işleminiz sonuçlandıktan sonra pasaportunuz konsolosluk tarafından vize başvuru merkezine gönderilecektir ve sonrasında bizzat başvuru yaptığınız merkeze giderek pasaportunuzu teslim almanız gerekecektir. Şayet bu aşamada pasaportunuzun belirttiğiniz adrese kargolanmasını talep ediyorsanız, vize başvuru merkezi bu kargo işlemi için 10 € ek ödeme talep edecektir. Kargo hizmeti isteğe bağlı bir hizmet olduğu için bu gider zorunlu masraflar içerisinde yer almamaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Masrafı:

Seyahatiniz ve Malta’da bulunacağınız süre zarfında herhangi bir sağlık problemi yaşamanız halinde tedavi masraflarınızın karşılanabilmesi için seyahat-sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Türkiye’deki özel sağlık sigortaları veya SGK, Bağ-Kur gibi sosyal sigortalar kabul edilmemektedir.

Seyahat sağlık sigortasının ücretlendirmesi poliçe süresine ve acenteye göre değişiklik gösterebilmektedir. 1 aydan 6 aya fiyat skalasını belirtmek gerekirse 100 TL ile 300 TL aralığında değişmektedir diyebiliriz. Her acente farklı bir fiyat sunsa da sigortanın kapsamı aynı olmaktadır, dolayısıyla bu aşamada farklı farklı sigorta acentelerinden fiyat sorgulatmak en ekonomik poliçeyi bulmak için faydalı olacaktır.

Taahhütname Masrafı:

Vize başvurusu esnasında karşınıza çıkabilecek ek masraf olarak taahhütnameden bahsetmek gerekir. Şayet aktif bir geliriniz yoksa, Malta’daki masraflarınızı karşılayacak olan bir sponsor göstermeniz gerekmektedir. Sponsorun da konsolosluğa noter onaylı bir taahhütname sunması gerekmektedir.

Taahhütname ücretlendirmesi, seyahat sağlık sigortasında olduğu gibi süreye göre ücretlendirilmektedir ve her şehirdeki noter ücret tarifeleri farklı olduğu için değişken tutarlarda olmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi için noterler ile görüşebilirsiniz, ancak öncesinde vize aşamasında sponsor göstermeniz zaruri midir, bunu netleştirmenizde fayda var. Bu konuda bilgi edinmek adına bizlere ulaşabilirsiniz.

Uçak Bileti Masrafı:

Malta’ya her gün 2 farklı THY ve Airmalta ortak uçuşu bulunmaktadır, dolayısıyla her iki firma da aslında aynı uçuşu satmaktadır. Bu sebeple bilet alınacağı esnada uçak biletinin her iki firmadan da sorgulanması ücret açısından avantaj sağlayabilir. Genellikle THY’deki fiyatlar biletin alındığı tarihe göre değişiklik göstermektedir, ancak Airmalta’da daha stabil bir fiyat politikası izlenmekte ve bilet fiyatlarındaki dönemsel değişiklikler daha az olmaktadır. Bu durumda THY’de fiyatı yükselmiş bir uçuş için aynı bileti Airmalta’dan daha ekonomik şekilde satın alma imkanı olabilmektedir. Satılan biletlerin taban fiyatlarına bakıldığında ise THY’nin Airmalta’ya göre piyasaya sürülen ilk biletlerin fiyatlarını daha düşük tuttuğunu gözlemlediğimizi söyleyebiliriz. Bu durumda her iki firmadan, ayrıca farklı bilet satış sitelerinden (Skyscanner, Enuygun vb.) veya acentelerden fiyat sorgulamak faydalı olacaktır.

Erken alımlarda genellikle 1000-1100 TL aralığında İstanbul’dan Malta’ya gidiş ve Malta’dan İstanbul’a dönüş olmak üzere direkt uçuş uçak bileti alınabilmektedir. İstanbul’dan Malta’ya seyahat süresi 2.5 saat olup uçuşlarda yemek ve sınırsız alkollü/alkolsüz içecek ikramı yapılmakta, standart biletlere 20 kg bagaj hakkı ve 8 kg el çantası hakkı tanınmaktadır.

Not: Uçak biletlerinde gidiş-dönüş alınan biletlerin tek yön alınan biletlere göre daha ekonomik olduğunu belirtmek isteriz. Hatta bazı durumlarda tek yön uçak bileti fiyatının, çift yön uçak bileti fiyatından daha pahalı olduğunu da gözlemlediğimizi belirtmek isteriz. Dolayısıyla bilet alımlarında tek yön değil, çift yön olacak şekilde fiyat sorgulaması yapmanızı tavsiye ederiz.

Diğer Masraflar:

Vize başvurusu esnasında sunulması gereken fotoğraf çektirme masrafı, vize başvurusu için farklı bir şehre gitmeniz gerekiyorsa yol masrafı gibi kişiden kişiye değişebilecek bazı küçük masraflar bulunmaktadır.

Not: Vize başvuruları İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Trabzon, Antalya, Edirne ve Bodrum’dan yapılabilmektedir.

Malta’daki Masraflar:

Malta’daki masraflar kişilerin harcama alışkanlıklarına ve bütçelerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Normal şartlarda gerek okulda gerekse konaklamada öğrencilerimizin Malta’da iken karşılarına çıkan hiçbir ek masraf bulunmamaktadır. Konaklamalar ile okul arasındaki mesafe yürüme mesafesinde olduğundan dolayı yol masrafı bulunmamaktadır.

Geçmiş yıllardaki öğrencilerimize yaptığımız anketlere göre Malta’da iken haftalık bazda 70-80 € aralığında para harcadıklarını, bu bütçeyi de ağırlıklı olarak yeme-içme ve sosyal aktivitelere katılım şeklinde harcadıklarını görüyoruz.

Elbette yeme-içme masrafları kişiden kişiye değişebilir. Tek bir kişinin süpermarket alışverişini düşündüğümüzde, 1 aylık yemek alışverişini 80-90 €’ya yapması oldukça muhtemeldir. (Belirttiğimiz bütçe et veya tavuk gibi ihtiyaçları da karşılayan, standart bir alışveriş için öngördüğümüz bütçedir.) Bu durumda haftalık 20-25 €’luk market alışverişi dışında öğrencilerimizin yaptığı harcamalar dışarıda yenilen yemekler veya içilen içecekler, uzak bölgelere yapılan seyahatlerdeki yolculuk masrafları ve sosyal aktivitelerde yapılan harcamalar şeklindedir. Şunu belirtmek gerekir ki genellikle Malta’ya seyahat eden öğrenciler, kısa bir süreliğine Malta’da bulunacak olmaları sebebiyle hiçbir aktiviteyi kaçırmamaya odaklanarak oldukça aktif bir sosyal yaşam sürdürmeye çalışmaktadır. Bu sebepledir ki bazı öğünlerde dışarıda yemek yemesi veya çeşitli masraflar yapması gerekebilmektedir.

Not: Malta’daki harcamalar ile ilgili belirtmiş olduğumuz bütçe ortalamadır. Bu bütçenin daha altına da Malta’da yaşamak mümkün olduğu gibi, üst harcama sınırı bulunmamaktadır. Malta’daki masraflar kişinin yaşam tarzına göre değişebilir. Dolayısıyla haftalık 50 € ile de geçinmek mümkün iken, lüks bir restoranda bir akşam yemeği ve yanında içilecek bir içecek için 50 € gibi bir hesap ödenmesi de mümkündür.