Skip to main content

Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Yurt dışında dil eğitimi almaya karar veren öğrencilerin en sancılı süreçlerinden biri vize başvuru süreci diğeri ise hangi dil okuluna gideceğine karar verme sürecidir. Malta bazlı baktığımızda vize süreci diğer ülkelerdeki (İngiltere, Amerika, Kanada vb.) kadar sancılı olmasa da dil okuluna karar verme süreci her ülke için aynıdır denilebilir. Malta’da öğrencilerin karşısına çıkan yaklaşık 40 civarında alternatif, detaycı ve araştırmayı seven öğrenciler için zaman içerisinde içinden çıkılması zor bir buhrana sebebiyet verebiliyor. Biz de araştırma sürecindeki öğrencilere bazı tavsiyelerde bulunmak için bu yazıyı kaleme alıyoruz.

Bu konuda bizlerin tecrübelerine ve yorumlarına güvenerek önerdiğimiz bir okula tereddütsüz kayıt olan öğrencilerimiz de oluyor, en azından 14-15 tane okulu detaylı inceledikten sonra halen karar verememiş öğrencilerimiz de! Bu süreç elbette ki biraz da öğrencilerimizin karakterlerine ve karar verebilme yetilerine göre şekilleniyor ve herkesin karar verme sürecinin farklı olduğunu da kabul etmek gerekir. Önemli olan, Malta’da bir dil okulu seçerken hangi kriterleri dikkate almak gerektiğini bilmek, ayrıca öğrencinin de kendi öz değerlendirmesini yaparak Malta’ya gitme noktasındaki motivasyonunu, beklentilerini ve okul tercihinde ağırlıklı ön planda tutacağı kriterleri belirleyebilmesidir. Dolayısıyla, öncelikle kriterler belirlenmelidir.

Danışmanlar olarak gözlemlediğimiz kadarıyla, öğrenciler zaman zaman kendi kriterlerinin farkında olamayabiliyorlar. Bu noktada MaltaVista danışmanları öğrencilerine sordukları sorular ile belki de öğrencinin bile farkında olmadığı ihtiyaçlarını gün yüzüne çıkartarak en uygun yönlendirmeleri yapmaya çalışmaktadır. Dil okulu seçiminde şüphesiz en önemli kriter danışman yorumudur, zira bizler Malta’daki tüm okulları her yıl periyodik olarak ziyaret ediyor, okulların gerek fiziksel gerek metodolojik süreçlerini yakından takip ediyor, okullardaki öğrencilerimize uyguladığımız anketler ve birebir iletişim vasıtasıyla geri dönütler alıyor, her konuda okulların güncel durumlarını sistemimize işleyerek tüm danışmanlarımızın sahip oldukları bilgiyi güncel tutuyor ve sonuç olarak resmi acentesi olduğumuz tüm okulları layığı ile temsil etmeye ve öğrencilerimize güncel, şeffaf ve doğru bilgiler sunmaya çalışıyoruz.

Hiç gidilmemiş bir ülke veya şehir ile ilgili internetten yapılacak bir araştırmayla birçok bilgiye erişilebilir ve o ülkenin veya şehrin beklentilere uygun olup olmadığı analiz edilip buna göre bir seyahat planı yapılabilir. Ancak dil okulu araştırmasında sadece online araştırmaya göre karar verildiğinde bazen verilen kararın çok da doğru olmadığını bu zamana dek birçok öğrenci deneyimlemiştir. Okullar, pazarlama süreçlerinin bir parçası olarak özellikle online ortamda birçok çalışma gerçekleştirirler. Çünkü öğrencilerin bir okula kayıt olmadan önce o okulun web sitesine gireceğini, sosyal medya sayfalarına göz atacağını, o okul hakkında yorumları araştıracağını ve bilgi edinmeye çalışacağını bilirler. Bunun doğal bir sonucu olarak da pozitif bir etki bırakabilmek amacıyla bu konulara yatırım yaparlar.

Web sitesi çok başarılı ya da tanıtım videosu çok etkileyici olan bir okul, gerçekten de göründüğü standartlarda hizmet sunmuyor olabilir. Bir okulun web sitesinde kullanmış olduğu konaklama görsellerinin 10 sene öncesine ait olup olmadığını bilmenin yolu, ya bir bilene danışmak ya da risk alıp oraya gitmek ve bizzat görmektir. Ancak, öğrenciler dil okuluna gitmeden önce dil okulunun ödemesini yaptığı, oraya gittikten sonra ücret iadesi alamayacakları ve okullarını değiştiremeyecekleri içindir ki 2. alternatif büyük bir risk almak anlamına geliyor. Dolayısıyla, danışmanlardan güncel bilgi edinmek halen en sağlıklı sonucu veriyor diyebiliriz.

Diğer açıdan bakarsak belirtmek isteriz ki, dijital dünyanın hayatımızın her safhasında oldukça etkin rol oynadığı şu yıllarda mobil uyumluluğu olmayan bir web sitesine sahip olan, sosyal medyadaki son paylaşımını 1 yıl önce yapmış olan ya da kaliteli bir kurum imajı sunmak için hiçbir çaba sarf etmeyen dil okullarından biraz da uzak durmak gerekir. Bu konulara yatırım yapmayıp 5-10 yıl öncesinin gereksinimleri ile süreçlerini yöneten okullar büyük ihtimalle öğrencinin ihtiyaç duyacağı ve talep edeceği birçok konuda da günümüzün gerisinde kalmıştır çıkarımını yapmak çok da yanlış olmayacaktır. Özetle, bir dil okulu için dijital ortamda yapılan araştırma sonucunda o okulun göründüğü kalitede olduğuna kanaat getirmek %100 sağlıklı olmayacaktır, ancak bu araştırma sonucu ilgili okulun çeşitli açılardan kalitesiz olduğuna kanaat getiriliyor ise, bu büyük ihtimalle doğru bir yorum olacak ve o okula ilişkin karar vermek açısından önemli bir etkendir denilebilir. Bu durum elbette yalnızca dil okulları için değil, acente seçimi için de geçerlidir ancak bu durum farklı bir blog yazısının konusu.

Bir dil okulunu incelerken ve karar verme sürecinde aşağıdaki kriterler dikkate alınabilir. Başlıkların üzerine tıklayarak her kriter ile ilgili görüşlerimizi tek tek inceleyebilirsiniz.

 1. Dil Okulunun Kalitesi
 2. Dil Okulunun Promosyonları ve Kampanyaları
 3. Dil Okulundaki Ek Masraflar
 4. Dil Okulunun Sahip Olduğu Akreditasyonlar
 5. Dil Okulunun Referansları
 6. Dil Okulunun Lokasyonu
 7. Dil Okulunun Fiziksel İmkanları
 8. Dil Okulunun Öğrenci Kapasitesi
 9. Dil Okulundaki Türk Öğrenci Oranı
 10. Dil Okulunun Sosyal Aktiviteleri
 11. Dil Okulunun Sunduğu Ayrıcalıklar
 12. Dil Okulunu İptal Etme veya Askıya Alma Şartları
 13. Danışman Yorumları
 14. Acentaya Duyulan Güven
 15. Her Lafa Kulak Asmamak

Karar sürecindeki biri iseniz maddeleri tek tek irdelemenizi muhakkak tavsiye ediyoruz. Son söz olarak ise; Soyut ve somut olguları birbirinden ayrı değerlendirmek gerektiğini belirtmek isteriz.

Mesela, Malta’daki en ucuz dil okulu hangisidir? sorusunun cevabını bulmak için tüm fiyat listeleri ve kampanyalar tek tek karşılaştırılarak o an için en ucuz dil okulu tespit edilebilir. Ancak bunu yaparken, farklı dönemlerde ve kampanyalarla birlikte fiyatların değiştiği, dolayısıyla bugün en ucuz olan bir okulun, yarın en ucuz olmayabileceğini bilmek gerekir. Bunu bilebilmek için de araştırmak ve sistemin nasıl işlediğini öğrenmek gerekir. Diğer yandan Malta’daki en kaliteli dil okulu hangisidir? sorusunun herkesçe kabul görmüş tek bir cevabı yoktur. Bizim tavsiyemiz, fiyat – performans doğrultusunda bir değerlendirme yapmasıdır ki MaltaVista danışmanları da bu felsefede yönlendirmeler yapmaktadırlar. Malta planınıza ilişkin MaltaVista’ya ulaşmak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.