Skip to main content

Malta Vize Başvuruları Açıldı

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan pandemi sebebiyle Malta’daki dil eğitimi sektörü de, uluslararası eğitim sektörünün ön plana çıkan diğer ülkeleri gibi olumsuz etkilendi. Mart ayında tüm dil okulları kapatıldı ve eğitime ara verildi, birçok okul eğitimlerini online platformlara taşıdı. Temmuz ayında dil okulları gerekli önlemleri almak koşuluyla fiziksel eğitim vermek üzere tekrar açıldı, Ağustos ayında ise Türkiye-Malta arası uçuşlar açıldı. Bu süreçlere ilişkin dilerseniz daha önceki duyurularımızı inceleyebilirsiniz.

Günümüzde her hafta 5 farklı uçuş olmak üzere Türkiye-Malta arası uçuşlar çift taraflı olarak devam etmektedir. Seyahat etmeden önceki son 14 gününü Türkiye’nin de içinde bulunduğu güvenli ülkelerden herhangi birinde geçirmiş kişilerden ülkeye girişte herhangi bir test sonucu talep edilmemekte ve ülkeye girişte de test yapılmamaktadır.

26.08.2020 tarihinde Identity Malta tarafından yapılan resmi açıklamada, belirli kısıtlamalar çerçevesinde vize başvurularının tekrar kabul edilmeye başlanacağı ifade edildi. Sosyal medya üzerinden yapılan resmi duyurunun ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Yapılmış olan resmi açıklamada vize başvurularına ilişkin normale nazaran bazı farklılıklar mevcut olup, ilk aşamada yalnızca asgari 90 gün süreli eğitim için Malta’da bulunmak isteyen kişilerin başvurularının kabul edileceği ifade edilmiştir. Eğitim amaçlı olmayan seyahatler için başvuru kabul edilmeyecek olup, yakın zaman içerisinde 90 günden kısa süreli veya diğer vize tiplerinin de başvurularının kabulüne başlanacağını öngörüyoruz, lakin henüz bu yönde resmi bir açıklama yapılmış değil.

Vize başvuruları pandemi öncesinde olduğu gibi aracı firma olan VFS Global vasıtasıyla yapılmayacak olup, farklı bir başvuru prosedürü söz konusu olacaktır. MaltaVista olarak tüm öğrencilerimizin başvuru süreçlerini titizlikle sürdürüyor olacağız. Başvuru sürecine ilişkin daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.