Skip to main content

Malta

Yüzyıllar boyu büyük savaşlar, kuşatmalar geçiren Malta, Akdeniz’de jeopolitik konumuyla her zaman önemli bir liman olmuş hatta savaşlarda üs olarak kullanılmıştır. Çok sayıda milletin sömürgesine maruz kalmış, Osmanlı’nın kuşatmasına bile boyun eğmemiş en sonunda da bağımsızlığını ilan etmiş kendi küçük azmi büyük bir ada ülkesi diyebiliriz. Ülkenin takım adaları Malta, Gozo, Comino, Cominotto, St. Paul’s Filifla olarak büyüklü küçüklü adalar şeklindedir. Malta’nın adını tam olarak nereden aldığı bilinmese de tahminlere göre Yunanca’da anlamı ‘’bal tatlısı’’ olan Melita kelimesinden geldiği düşünülüyor. Adada çok sayıda bal arısı bulunmasından dolayı verilmiş olması muhtemel. Bir başka teori ise Fenike dilinde ‘’cennet’’ anlamına gelen Maleth kelimesinden türediği yönünde. Malta’nın şehirleri arasında en gözdesi başkent Valetta ve onu takip eden birbirinden donanımlı şehirleriyle turistlerin en uğrak noktası olmuştur. Göz boyayan mimarisi, kendine özgü lezzetleri, temiz sahilleri ve sıcak iklimi ile Malta son dönemlerin popüler ülkeleri arasında..

Malta

Valetta

İsmini kurtarıcıları olan şövalye Saint Jean de la Valetta’dan Malta Şehirleri denilince akla ilk gelen şehir olan başkent Valetta , birçok mimari yapısı ile Malta’nın tarihini gözler önüne seriyor. Akşamüstü sokaklarında kaybolabileceğiniz hatta yabancı olmanıza rağmen köşeyi dönünce bir tanıdığa rastlayacakmışsınız gibi hissettiren küçük ve samimi bir şehir Valetta’da görmeden dönülmemesi gereken başlıca mimari yapılardan bahsedelim mi?

  • Başkent Valetta’da Malta Parlamentosu olarak görev yapan Grand Master’s Palace
  • Şövalyelerin anıt mezarlarına ev sahipliği yapan St. John’s co-Cathedral’i
  • Liman’ı en güzel manzaradan gören Barrakka Gardens
  • St. James Cavalier Hisarı
  • Türk kuşatması sırasında savunma amacıyla oldukça önemli görevlere sahip olmuş Fort Saint Elmo Kalesi
  • Saint Jean Kilisesi
  • Şövelyeler hastanesi Sacra İnfermia gibi yapılarla başkent olmanın hakkını veriyor.

Malta , Valetta

Marsaxlokk

Malta’nın geleneksel balıkçı kasabası olarak anılan Marsaxlokk’un tarihi antik Roma’ya dayanmaktadır. En lezzetli balıkları pazarlarından edinebilir ya da restoranlarında yiyebilirsiniz. St Peter’s Pool adı verilen iskelede adrenalin tutkunları için denize atlamak çok keyifli olacak…

Marsaxlokk, Malta'nın Sehirleri

Cottonera

Senglea, Vittoriosa ve Bormia olarak bilinen üç tarihi kasabaya ev sahipliği yapıyor Cottonera.. Yine yoğun Türk saldırılarına mağruz kalmış Fort Saint Angelo Kalesi burada bulunmakta ve yüzebileceğiniz en güzel denizlerden birini büynesinde barındırıyor.

Sliema

Saint Julians’a karşı komşu olan yarımada, alışveriş merkezleri mağazalar ile merkezi bir yerleşim bölgesi olarak anılıyor. Alışveriş çılgınlığı yaşamak istiyorsanız özellikle The Point’e uğramalısınız ?

Sliema

Marsaskala

Sahilin etrafına kurulmuş Malta’nın şirin kasabalarından bir diğeri olmakla beraber doğusuna Ras iż-Zonqor’u güneyine Ras il-Gżira’yı almıştır. Roman termal banyoları, roman yeraltı mezarlarını St. Thomas kulesi kasaba’da bulunan mimari güzelliklerdendir.

Sessiz şehir olarak anılan Mdina, adını Arapçadan almıştır ve duvarlarla örülmüş şehir anlamına gelir. Malta’nın antik şehri olma özelliğini taşıyan Mdina ’nın tadılmadan dönülmemesi gereken enfes çikolatalı keklerini dipnot olarak ekliyoruz. Lokrum adası ve botanik bahçeleri, Kings Landing gibi lokasyonlarda Game Of Thrones sahnelerine mutlaka tanıklık etmelisiniz.

Bugibba

Malta evlerini modern turizm köyleri ile birleştiren sahil şehri Bugibba St. Paul’s bölgesinde bulunur. St. Paul’s Bay sahili ve sakin atmosferi ile turistlerin ideal konumları arasında yer alıyor.

Rabat

Mdina ‘nın çevresinde olmasından kaynaklı taşıdığı ismi Arapça’dan gelmektedir ve çevre anlamındadır. Birçok sanat eserine ev sahipliği yapan aynı zamanda arkeolojik eserler bulunan Domus Romana adlı müze ziyaret edilmesi tavsiye edilen duraklardan biri.

Mgarr

Bu küçük köy Malta’nın kuzeydoğusunda olup şarap yapımında kullanılan üzüm bağları ile çevrelenmiştir. Geleneksel hayatlarından kopmamış yerel halkı görmek için ve Malta’nın yöresel lezzetlerini tatmak için misafir olunması gereken bir şehirdir.