Skip to main content

The Three Cities Gezi ve Eğitim Rehberi

16 ve 17. yüzyıllarda St. John Şövalyeleri tarafından kurulan üç ortaçağ kenti için kolektif bir isim olarak kullanılan The Three Cities’in adı bile bir gizem barındırıyor. (Maltalılar burayı Cottonera olarak da adlandırmaktalar.) The Three Cities Birgu (Vittoriosa), Senglea (Isla) ve Bormla’dan (Cospicua) oluşur. Bu şehirleri Grand Harbour’ın tam karşısında, Valletta’nın doğusunda bulabilirsiniz ki Valletta’da görülmesi gereken yerlerin başında yer alan Upper Barakka Gardens’tan manzaraya daldığınızda The There Cities’i adeta tarihten günümüze ışınlanmış şekilde tüm ihtişamıyla karşınızda bulacaksınız.

11.000’den fazla nüfusu bir araya getiren The Three Cities, geçmişteki popülerliğini yapılan restorasyonlar ve projeler ile birlikte günümüzde yeniden kazanmaktadır. Bu hareketlenme ile bir cazibe merkezi haline gelen The Three Cities restore edilmiş muhteşem kalelere, müzelere, bir yat limanına ve pek çok restoranı barındıran Birgu şehri sahil şeridine sahiptir. Birgu, diğer adıyla Vittoriosa, The There Cities’in en eski şehridir ve şövalyelerin gelişinden dahi önce kurulmuştur. Ayrıca tarihi ve kültürel zenginliklerinden dolayı The Three Cities arasında en popüler şehirdir. Diğer iki şehrin ise isimleri Senglea ve Cospicua (Bormla)’dır.

The There Cities Şehirlerinde Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Şövalyelerin The Three Cities’e sıkı sıkıya bağlı olmaları burayı tarihsel açıdan güçlendirmiştir ve şehirlerin bulundukları konum Valletta’daki Büyük Liman (Grand Harbor) ile karşı karşıyadır, bu durumda şehirlerin muhteşem manzaralar sunması anlamına gelmektedir. Bu şehirlerde dolaşırken dönemlerine ait ihtişamlı izlere hayran olabilirsiniz. Özellikle geceler oldukça görkemlidir.

Bu Üçlünün hepsi son derece tarihsel bir doku barındırmaktadır. 1530 da Malta’da St. John Şövalyeleri tarafından inşa edilen ilk şehirlerdir. Şövalyeler 1522’de Rodos’tan atıldıktan sonra yedi yıllık göçmenliğin sonunda yeni evleri olarak Malta’ya yerleşerek Birgu’yu başkent olarak belirlemiş ve Castrum Maris olarak bilinen antik kaleyi ve beraberinde de pek çok kiliseyi, bahçeyi, sarayı, hisarları ve burçları inşa etmişlerdir. The There Cities’deki birçok yapı, Valletta’daki yapılardan daha eskidir. The Three Cities ziyaret edilebilecek pek çok yere sahiptir ve bu şehirler Malta’nın açık hava müzeleridir diyebiliriz.

Birgu, bir diğer adıyla Vittoriosa, bu üç şehir arasında en popüler olanıdır. Denizcilik Müzesi, Savaş Sığınağı, Malta Savaş Müzesi, Inquisitor Sarayı ve elbette Fort St. Angelo’yu içinde barındırmaktadır. Ayrıca dar sokaklar ve küçük meydanlarda bir şeyler atıştırmak için durabileceğiniz çeşitli kafeler ile bolca karşılaşırsınız. Bunların yanında Salı günleri taze yiyeceklerin, kıyafetlerin ve çeşitli eşyaların satıldığı; Pazar günleri ise mobilyaların ve İkinci Dünya Savaşı’na ait bazı eşyalar da olmak üzere pek çok ilginç ürünün bulunduğu pazarları ziyaret edebilirsiniz.

Bormla, bir diğer adıyla Cospicua, altı kilometrekarelik uzun bir duvar ile etkileyici Parish Kilisesine ev sahipliği yapmaktadır.

Senglea, bir diğer adıyla L-islaadiyla iki muhteşem kiliseyi (St. Philips kilisesi ve Victory Lady kilisesi) ve Grand Harbour’a bakan güzel bir bahçeye sahiptir.

The Three Cities’e tarihi bir keşif yapmak için gidebilir, güzel yat limanında gezinebilir ya da sadece kafelerinde, bahçelerinde, restoranlarında veya şarap barlarında dinlenerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Unutmadan söyleyelim, Birgu’dan Senglea’ya geçmeye karar verirseniz, Denizcilik Müzesinin yakınından kişi başı 2 € gibi cüzi bir maliyetle geleneksel Malta tekneleri ile birkaç dakikalık yolculuk yapmak oldukça keyifli olacaktır.