Skip to main content

St. Julian’s Gezi ve Eğitim Rehberi

St. Julian’s Sliema’nın bitişiğinde yer alan, Malta’nın gece hayatı ve kulüplerinin merkezi olarak bilinen Paceville (Okunuş: Paaçevil) bölgesinin de bulunduğu oldukça renkli ve eğlenceli turistik bir şehirdir.

Paceville’de Malta’nın en büyük sinema ve bowling salonunu, Bay Street alışveriş merkezini, St. George koyu adındaki kumsalı, birçok restoran ve bulabilirsiniz. Bu bölge eğlence mekanları için olduğu kadar öğle ve akşam yemekleri içinde oldukça popüler bir yerdir. Her ne kadar Paceville bazı iyi restoranlara sahip olsa da, Paceville’in hemen çıkışında bulunan Portomaso’da ve Spinola Koyu bölgesinde (Sliema’ya doğru yürürken karşınıza çıkacaktır) bölgelerinde daha geniş ve çeşitli alternatifler mevcuttur.

St Julian’s, 1960’lardan sonra hızla gelişmeye başlayan bir şehirdir. Daha öncesinde, şövalyeler ve İngilizler tarafından kullanılan bir tarım arazisiymiş. Bu sebeple şehirde tarihi yapılar oldukça azdır. Dolayısıyla, eğer gece hayatına ilgili değilseniz ve eğitiminiz süresince aynı zamanda tarihsel ve kültürel yapıları keşfetmek istiyorsanız St. Julian’s sizi cezbetmeyebilir.

St. Julian’s Hakkında Özet Bilgiler

  • St Julian’ın nüfusu 10.000’den fazladır. Malta’nın orta büyüklükteki ve en merkezi şehirlerinden biridir.
  • Geceleri kalabalık olan St Julians’ı gündüzleri ise dil okulu öğrencileri hareketlendirmektedir. En çok sayıda dil okulunun bulunduğu şehirdir.
  • Malta Uluslararası Havaalanı’na arabayla 25-30 dakika mesafededir.
  • Malta’nın en yüksek restoran, kulüp ve bar yoğunluğuna sahip şehridir.
  • Burada birkaç farklı koy bulunmaktadır. Bunlar içerisinde St. George koyu ve Balluta koyunda yüzülebilmektedir.

St. Julian’s Şehrindeki Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Lapsi Kilisesi, 1560’lı yıllarda St. John Şövalyeleri tarafından yaptırılan küçük bir şapel olarak inşa edilse de sonrasında yıkılarak birkaç kez yeniden inşa edilmiştir. Bugünkü hali ise 1716 yılına dayanmaktadır.

Spinola Palace, 1688 yılında St. John ve bir şövalyesi olan Fra Paolo Raffaele Spinola tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde saray halka açık değildir ancak isteyen herkes sarayın mimarisini Spinola bahçesinin önündeki kapıdan görebilmektedir.

Lapsi Caddesi’ndeki St. Julian’s Parish Kilisesi, 1961 yılında Balluta Koyu’na bakan modern bir kilisedir. Neogotik tarzda inşa edilen kilise Meryem Ana’ya adanmıştır. Şu anda Carmelite manastırına aittir. Ziyaret için her gün açıktır.

Portomaso Kulesi, Malta’daki en yüksek binadır. Bu kulenin 22. katında seçkin bir eğlence mekanı olan Level 22 bulunmaktadır. Hemen alt tarafında büyük bir marina, Hilton Hotel, bir dizi lüks daire/rezidans ve birçok şık restoran ile birlikte Portomaso Kompleksini oluşturmaktadırlar.

St. Julian’s Şehrinde Eğlence Hayatı

St. Julian’s Şehrinde bulunan Paceville bölgesi çeşitli müzik tarzlarına sahip gece kulüpleri ile hareketli bir gece hayatı için uygun bir yerdir. Farklı kulüpler R&B, Hip-Hop, Rock vb gibi farklı müzik tarzları sunmaktadır. Çoğu mekan, Paceville’i sadece bir bar/kulüpten diğerine atlamak için ideal hale getiren ücretsiz girişlere sahiptir. Belirli günlerde ve saatlerde bazı mekanlar ücretsiz içecek ikramında bulunabilmektedir. Az sayıdaki bazı bar/kulüp için düşük miktarlarda giriş ücreti ödemeniz gerekebilmektedir.

Paceville’deki gece hayatını ülkemiz Türkiye ile kıyaslayacak olursak, mekanlardaki güvenlik görevlileri sizin oraya eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için gittiğinizin bilincinde olarak sizi rahatsız etmeden işlerini yapmaktadırlar. Hiçbir mekanda damsız girilmez gibi bir kısıtlama veya mekana girildiğinden sipariş verme zorunluluğu da bulunmamaktadır. Bir mekana girip sadece dans edebilir, arkadaşlarınız ile sohbet edebilir ve bu süreçte herhangi bir şey içmeyebilirsiniz. Zira genellikle mekanların servis kısımları oldukça yoğun olduğundan, bir şeyler içmek istediğinizde kendinizin bara gitmesi ve alışveriş yapmak için biraz efor harcaması özellikle yaz dönemlerinde söz konusu olabilmektedir.

St. Julian’s Şehrinde Plajlar

St Julians bölgesinde Spinola Koyu, Balluta Koyu ve St. George’s Koyu adında üç koy bulunmaktadır. Spinola koyu daha çok balıkçı teknelerinin yanaştığı bir koy olsada kendine özgün ve özellikle geceleri ışıl ışıl bir yapısı vardır. Geceleri geç saatlere kadar insanlarla dolu küçük bir kumsal olan St. George’s Bay ise burada yüzmek için en popüler olan koydur.