Skip to main content

Marsaxlokk Gezi ve Eğitim Rehberi

Küçük ve hareketli bir balıkçı köyü olan Marsaxlokk, Güney Limanı (Marsa-Schlock) anlamına gelmektedir ve Malta’nın güneydoğu kesiminde yer almaktadır.

Turistik bir şehir olan Marsaxlokk şehrinde Malta’nın en iyi balık restoranlarında denize nazır balık yiyebilir, sahil şeridinde huzur dolu akşam yürüyüşleri yapabilirsiniz. Sakin ve temiz denizi ile günlük açık hava pazarları ile Maltalıların da güzel zaman geçirmek için ziyaret ettikleri bir yerdir Marsaxlokk. Özellikle pazar sabahları pek çok Maltalıyı balık pazarını sabah saatlerinde taze balık satın almak için ziyaret ederken görebilirsiniz.

Özellikle yaz döneminde akşamüstünün tadını en sakin ve huzurlu şekilde çıkartmak için de idealdir. Kalabalıkların gürültüsünden kaçıp sakin bir zaman geçirmek istiyorsanız Marsaxlokk doğru adres olacaktır.

Marsaxlokk Hakkında Özet Bilgiler

  • Marsaxlokk, Malta’nın en büyük balıkçı köyüdür.
  • Pazar öğle veya akşam yemeği için yerel halk arasında popüler bir yer olduğu gibi aynı zamanda oldukça sessiz bir köydür.
  • Marsaxlokk’un mevcut nüfusu 4000 civarındadır.
  • Marsaxlokk’ta İngilizler tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında Marsaxlokk limanını korumak için inşa edilen bir dizi askeri karakol vardı. Bunların bazıları bugün hala korunmaktadır.

Marsaxlokk’ta Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Marsaxlokk kilisesi 1897’de inşa edilmiş ve Pompei’nin Madonna’sına adanmıştır. 8 Mayıs, Ağustos ayının ilk pazar günü ve Ekim ayının ilk pazar günü olacak şekilde köyün yıllık üç dini kutlaması vardır. Bu kilisede bulunan Madonna ve çocuk heykeli 1900’de İtalya’nın Lecce kentine aktarılmıştır.

Fort St. Lucian, Marsaxlokk Körfezi’ni Türk saldırılarına karşı korumak için Aziz John’un emriyle 1610 yılında Aziz John Kilisesi tarafından yaptırılmış, yıllar boyunca binada birkaç değişiklik yapılmıştır. İngilizler için burası İkinci Dünya Savaşı sırasında bir mühimmat deposu olarak kullanılmıştır. Şu anda ise Malta Su Ürünleri Araştırma Merkezi tarafından kullanılmaktadır. Bir cumartesi sabahı arkadaşlarınızla en fazla 5 kişilik bir grup halinde bu kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Marsaxlokk limanında yaptığınız yürüyüş esnasında yerel balıkçıların sokaklarda balık ağlarını ve günümüzde hala kullanılmakta olan renkli geleneksel Malta teknelerinin (bu tekneler Luzzu olarak adlandırılmaktadır.) filolarını tamir edişlerini görebilirsiniz. Restoranlar, barlar ve kafeler sahile doğru uzanmaktadır. Eğer açık hava iştahınızı açıyor ise pek çok balık çeşidinin yer aldığı bu balık restoranların birinde bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Marsaxlokk’ta biri diğerinin uzantısı olan iki pazar bulunmaktadır. Marsaxlokk pazarında pazartesiden cumartesiye çeşitli yiyecek, kıyafet, hediyelik eşya, süs eşyası, resim ve geleneksel objeler satan pek çok tezgah yer alır. Ancak pazar günleri yerel balıkçılar avladıkları taze balıkların satışını yaparlar. Maltalı balıkçılar balıklarını pazara gelen çok sayıda müşteriye doğrudan satmak için pazar günleri tezgah kurarlar.

Marsaxlokk Çevresindeki Plajlar

Marsaxlokk’ta yüzmeye elverişli dört koy bulunmaktadır. Bu dört koyun tamamı, mükemmel dalış fırsatı sunan, kristal berraklığında derin sulara sahiptir. Ancak bu koylara ulaşım bir nebze zordur. Bu da huzur ve sessizlik isteyen yüzücüler için mükemmel bir fırsattır denilebilir.

İlk iki Marsaxlokk plajı birbirine bitişik iki koy şeklindedir. Bu koylara köyün güneybatısındaki bir dizi dar ve dolambaçlı yoldan ulaşabilirsiniz  Diğer iki koy ise Kalanka ve St. Peter’s Pool’dur. St Peter’s Pool bu 4 koy içinde en popüler ve ulaşımı kolay olanıdır. Yaklaşık 4-5 metre yüksekliğindeki kayalıktan denize atlamak suretiyle adrenalini sevenler için eğlenceli bir kayalık plaj deneyimi sunmaktadır. Marsaxlokk’a varıp otobüsten indikten sonra bir taksi ile veya 25-30 dakikalık bir yürüyüş ile buraya kolayca ulaşabilirsiniz.