Skip to main content

 Malta’nın çok renkli olduğunu zaten biliniyor. Peki Malta’ya rengini veren festivallerinden söz etmiş miydik?

Bugüne kadar Malta’da sayamayacağımız kadar çok festival gerçekleşmiştir. Malta festivalleri her yıl belli aralıklarla tekrarlanır ve festival zamanları insanlar doyasıya eğlenir. Bizde sizin için bu renk, eğlence ve kültür şölenlerini derlemeye çalıştık.

L’lmnarja Yaz Halk Festivali (27-29 Haziran)

1530 yılında Şövalyelerin gelmesinden önceye dayanan bu festival kutlamaları, ‘’Onun Adı L’lmnarja’’ ve ‘’Işık Festivali’’ adı altında düzenlenir. Buskett Bahçelerinde gündönümü saatlerine yakın küçük ateşler yakılır. Aileler piknik yapmak için kurulur ve geleneksel tavşan yemeği fenkata gibi ulusal lezzetler sofraları şenlendirir. Sizde arkadaşlarınızla bu kültürel ve eğlenceli etkinlikte piknik yapmayı tercih etmelisiniz zira geceye eşlik eden yerel halk müziklerini kaçırmak istemezsiniz ?

Malta Müzik Haftası (23-27 Haziran)

Malta’da öğretim yılının bitmesi sebebiyle tüm öğrencilerin ve gençlerin sokakları doldurduğu, kulağı dolduran müziklerle öğrencilerin eğlenceyi doyasıya yaşadığı festivaldir. Düzenli olarak her yıl kutlanır, özgürlüğü temsil eder. Bizim kültürümüzde eskiden kutlanan pilav günlerini andırmıyor mu? ?

Malta Isle of MTV (27 Haziran)

Malta festivalleri arasında en dikkat çekici olan MTV David Guetta, Rita Ora, Lady Gaga, Snopp Dog gibi dünyaca ünlü sanatçıların sahne aldığı Malta Müzikali her yıl 50.000’den fazla kişiyi ağırlıyor. Ücretsiz olarak düzenlenen ve dünya standartlarında kendi çizgisine sahip müzikal gösteri, canlı müziğin tadına doymak için eşsiz bir fırsat olacak ?

Malta Festivaller, Müzik Festivali

Malta Sanat Festivali (23 Haziran- 15 Temmuz)

Tiyatro, dans, müzik, resim gibi sanat dallarının sergilendiği festivale, uluslararası ve Maltalı olmak üzere birçok sanatçı katılmaktadır. Ücretsiz olarak düzenlenen festival, Valetta’da gerçekleştirilir ve bu eşsiz sunum şahit olmanız gereken bir deneyimdir.

Malta Festivalleri

Malta Rock ve Jazz Festivali (20-22 Temmuz)

Valetta kalesi altında hem muhteşem manzaraya sahip hem de dünyaca ünlü sanatçılarla müziğe doyacağınız eğlence dolu etkinlik sizi de cezbetti öyle değil mi? Akdeniz gecesi için hazırsınız o halde ?

 Farsons Büyük Bira Festivali (24 Temmuz-6 Ağustos)

Bu festival Ta Qali’nin küçük bir köyü olan Farsons’ta gerçekleşmektedir. İyi müzik, iyi yemek, iyi bira sayesinde sizi En’lere taşıyacak. Sayısız aktivite ve eğlence, açık hava sahnesinde sizi bekliyor ?

Karnaval (24-26 Şubat)

Cıvıl cıvıl renklerle bürünmüş dev platformlar geçit araçlarının üzerine yerleştirilir, tüm sokak fantastik giysiler giyinmiş gençler ile dolar ve Şubat ayının en renkli karnavalı başlar ?

Festival Valetta’da düzenlenir fakat Malta’nın bazı köy ve kasabaları da kendi bünyesinde karnavallar organize ederler. Karnaval bitimi Malta’nın eğlence bölgesi olarak bilinen Paceville’de gece devam etmektedir. Karnavaldan çıkan fantastik kostümlü gençler geceyi burada eğlenerek sonlandırır. Sizde bu gençlerin arasına karışarak Malta akşamlarınızı süsleyebilirsiniz.

Malta Festivalleri, Karnaval

Mediterranea Festivali

Gozo’nun kültürel ve sanatsal anlamda her şeyi önünüze serdiği, açık ve kapalı mekan etkinlikleri ile gerçekleştirilmektedir. Opera, müzik konserleri, uluslararası konferanslar, yürüyüşler, sanat sergileri, yiyecek içecek etkinlikleri gibi aktivitelerde festivalin içinde yer alır. Gozo tapınakları hakkında eşsiz bilgiler edinebileceğiniz festival sizi bekliyor ?

 

Għanafest

Haziran ayında, Siġġiewi’daki Buskett Bahçelerinin manzarası eşliğinde Malta halk müziği festivaline ne dersiniz?

Kültürü buram buram yaşama fırsatı yakalayacağınız üç günlük organize edilen bu festivalde çeşitli türkülere tanık olacaksınız. Türkücünün geçmişte yaşadığı trajik olayları anlatan hikayesini dizeleriyle süslediği Ghana tal-Fatt, iki farklı türkücünün sırayla atışma halinde gerçekleştirdikleri doğaçlama diye tabir edebileceğimiz Ghana spirtu pront ve Flamenko tarzını andıran yüksek notalar şeklinde söylenen Ghana fl-gholi gibi türler içerir. Akdeniz’in çeşitli ülkelerinden gelen konuk türkücülerde festivalde sahne alır. Çeşitli el sanatları sergilerini gezerken kulağınızı okşayacak Malta türküleri ile kendinizi Maltalı gibi hissedeceksiniz.

Kutsal Hafta & Paskalya (10-16 Nisan)

Kutsal Cuma’dan bir hafta önce Cuma günü başlar. Valetta’nın sokaklarında hatta birçok köy ve kasabanın sokaklarında Meryem Ana’mızın heykeli dolaştırılır. Kutsal Cuma’nın arifesi olarak adlandırılan Perşembe günü ‘’Yedi Ziyaretler’’ gerçekleştirilir, bu ziyaretler Altars of Repose’a bağlılığı göstermek amacıyla yapılan yedi farklı kilise ziyaretleridir. Ve asıl gün geldiğinde yani Kutsal Cuma olarak anılan günde yaklaşık 10’a yakın İsa’nın heykelleri acısını anmak adına ağır adımlarla taşınır. İncil karakterleri gibi giyinirler ve bazen imanı, pişmanlığı temsil etmek adına çıplak ayaklarına bağladıkları zincirleri sürüklerler. Hüzünlü geçen bu haftayı Pazar günü İsa’nın Dirilişini anlatan bir çan sesi duyulur ve bunu Paskalya günü takip eder. Paskalya gününde ise geleneksel olarak özel aile yemekleri verilir. Akrabalar arkadaşlar ziyaret edilir, küçük çocuklara ise çikolata kaplı paskalya yumurtaları, figola olarak adlandırılan süsleme şekerleriyle kaplanmış tavşan, kuzu, balık şeklinde içi badem dolgulu hamur işi dağıtmakta geleneğin bir parçasıdır. Farklı bir kültürün bayramını kutlamak güzel bir deneyim olacaktır.