Skip to main content

Daha fazlasını ve detaylarını Malta yolculuğunuz öncesi Maltavista tarafından sunulacak seyahat kitinde bulabileceğiniz bilgilerin bir kısmını şimdilik buradan paylaşıyoruz 🙂

1.Ücretsiz Wifi

Eğer bir Malta hattınız varsa pek çok sokak, park ve hemen her otobüs durağında; sadece geldiğiniz ülke, cinsiyet ve yaşınızı girerek oturum açabileceğiniz ücretsiz internet hakkına sahipsiniz demektir.

Malta’ da ihtiyacınız olacak sim kartınız ve tarifeler ile ilgili bilgilendirmeler seyahat kitinizde.

2.Paceville Yürüyüşleri

Nedendir bilinmez ama Paceville’ de yolların biraz kaygan olduğunu söylemek mümkün. Özellikle yokuş aşağı inerken dikkatli olmanızda fayda var, bizden söylemesi 🙂

3. Pazar Günleri

Ülke geneli Roma Katolik olan Malta’ da diğer bazı Avrupa ülkeleri gibi açık butik, dükkan veya market bulmak zor. Pazar günü alışveriş yapmak isterseniz gideceğiniz yerin açık olup olmadığını Google haritalardan kontrol edebileceğiniz gibi marketler, alışveriş mağazaları vb yerlerin çalışma gün ve saatlerini ‘Maltavista uygulaması’ üzerinden öğrenebilirsiniz.

4. Kıyafetler

Malta mimarisinin etkisini kiliselerde de etkili biçimde görebilirsiniz ancak kiliseleri ziyaret ederken giysilerimize dikkat etmemiz gerekebiliyor. Bu sebeple özellikle büyük kiliselerin girişinde eğer kıyafetlerimiz uygun değilse, omuzlarımızı örtmemiz amacıyla verilen şalları kullanmalıyız.Ayrıca koşu kıyafetlerinizi de yanınıza almanızı öneriyoruz. Zira sabah ve akşam saatlerinde kıyı şeridinde genç, yaşlı demeden koşu yapan sportif bünyeleri görünce içinizdeki sporcu ortaya çıkabilir. 🙂

5. Trafiğin Akış Yönü

Karşıdan karşıya geçerken önce sola bakmanızda fayda var çünkü Malta’ da trafik soldan akmakta. Yaya geçidi kullanmak istediğinizde de pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi araçları beklemenize gerek yok, sürücüler sizi görür görmez duracaktır 🙂

6. Yaz Dönemi Resmi Tatilleri

Yaz döneminde gerçekleşen bu üç gün resmi tatil olarak belirlenmiştir. Törenlere katılmak ve farklı bir kültürü gözlemlemek için muhteşem bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz!

  • 7 Haziran – Sette Giugno
  • 29 Haziran – Aziz Peter ve Aziz Paul Yortusu (L-Imnarja)
  • 15 Agustos – Meryem Ana’nin Göge Alinmasi Yortusu (Santa Marija)Törenlere katılımınız ile ilgili gerekli bilgilendirme Maltavista ekibi tarafından yapılacaktır.

7. Alışveriş

Malta’ da alışveriş yapabileceğiniz yerler listesi ise kısaca şu şekilde:

The Point: Sliema’ da Locker otobüs durağının arkasında yer alan Malta’ nın iki alışveriş merkezinden daha büyük olanıdır.

Bay Street Shopping Complex: Paceville’ de bulunan pek çok dil okuluna oldukça yakın mesafede ve lokasyon olarak daha avantajlı ancak marka çeşitliliği oldukça dar olan diğer alışveriş merkezidir.

Bu iki alışveriş merkezi dışında Valletta’ da Republic veya Merchants Caddesini, Tas- Sliema’ da Tower Road’ u veya Sliema’da Zara mağazasınında bulunduğu Bisazza Caddesini tercih edebilirsiniz. Bunlar dışında kültürel ögelerin ağırlık olduğu hemen her kasabada bulunan açık hava pazarlarını ziyaret edebilir, el sanatları alışverişleri de yapabilirsiniz.

Anlaşmalı olduğumuz mağaza ve kafe bilgileri ve indirim kuponlarınız seyahat kitinizde.

8. Bisiklet Kiralama

Bisikletin oldukça yaygın kullanılan bir ulaşım ve spor aracı olmasının yanında tercih edilen seçeneklerden biri olan ‘nextbike’ adlı mobil uygulama üzerinden bisiklet kiralayabilirsiniz.

Diğer alternatifler ve detaylar seyahat kitinizde.

9. Toplu Taşıma Araçları

Toplu taşıma için otobüsleri kullanabileceğiniz gibi taksilerde yerine göre daha ekonomik bir seçenek olabiliyor. Otobüs kartınızın olmaması haline yaz dönemi otobüs içinde şoföre 2 euro ödeyerek 2 saat içinde istediğiniz kadar aktarma yapabileceğiniz bir fiş alıyorsunuz. Malta’ da aktarmalı yolculuklar yapmaktan çekinmeyin, her durakta hangi otobüsün geçtiğine ve otobüslerin hangi duraklarda durduğuna dair bilgi alabileceğiniz tabelalar bulunmakta. Taksi ise uzun mesafe için arkadaşlarınızla yapacağınız yolculuklarda oldukça ekonomik olabilir. En ekonomik ve güvenilir taksi firmalarına ait telefonunuzda bulundurarak gideceğiniz yer hakkında önceden fiyat bilgisi alıp, adres verebileceğiniz uygulamalara ait detaylar, diğer bilgiler ve çok binişli otobüs kartınız seyahat kitinizde.

10. Gıda Alışverişi

Market seçiminiz bulunduğunuz yere göre değişiklik gösterebilir ancak Lidl Malta’ da bulunan en ekonomik market zinciridir. Bulunduğunuz yerden otobüs ile de giderek alışverişinizi buradan yapabileceğiniz gibi diğer seçenekler olan Scott, Tower,Greens ve Arcadia’ yı da tercih edebilirsiniz.
Konaklamanıza en yakın marketleri ve adreslerini de Maltavista mobil uygulamasından bulabilirsiniz.