Skip to main content

Malta'da Öğrencilere Çalışma İzni - Work and Study

Malta’ya dil eğitimine giden öğrencilere çalışma izni verilmesi, yani Malta’da Work and Study programının yürürlüğe girmesi ile ilgili son birkaç haftadır basında ve bazı resmi web sitelerinde  yayınlanan bilgilendirmeler sonucunda, şimdiye kadar bize yöneltilen onlarca soruya yanıt olacak bir bilgilendirme yazısı yayınlamaya karar verdik. Şuan ki şartlarda henüz yürürlüğe girmemiş olsa da, Malta’ya dil eğitimine giden öğrencilere haftada 20 saatlik çalışma izni verilecek olmasına dair yapılmış olan yasal düzenlemeler devletin bazı resmi kanallarında yayınlanmıştır. Buna göre, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden eğitim almak amacıyla ve 90 günü aşan süreyle Malta’ya gelen öğrenciler haftada en fazla 20 saat olmak üzere çalışma iznine sahip olabilecekler. Yani, Türkiye’den Malta’ya 12 haftanın üzerinde dil eğitimi almak için giden öğrencilerin yasal olarak part-time çalışma izni olacaktır.

Dolayısıyla, yeni öğrenci vize politikası öğrencilere oturma izni yerine ulusal vize verilebilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda bu yeni vize politikası ile Malta hükümetinin resmi kaynaklarında da belirttiği amacı Malta’nın eğitim sektöründeki yapısını korurken aynı zamanda sektörde daha rekabetçi hale gelmesidir. Bu noktada belirtmek isteriz ki bu süreç tamamen devletlerarasıdır ve uluslararası hukuka dayanan diplomatik ilişkiler ile yürütülmektedir.

FELTOM yöneticisi James Perry, uluslararası eğitim sektörünün önde gelen yayıncılarından Study-Travel Dergisi’ne “Düzenlemelerin tüm ayrıntılarının henüz belirli olmadığını ancak hükümetten gelen işaretlerin dil okulu öğrencilerine çalışma hakkı değişiminden faydalanabileceğini” belirtti. 2017 yılına bakıldığında Malta’ya eğitim amacıyla seyahat eden uluslararası öğrenciler açısından rekor sayılabilecek rakamlara ulaşıldı. Ortalama kalış süresi 2.8 hafta olsa da Türkiye pazarı için bu rakam 7.2 haftadır. Bu konuda liderlik koltuğunda Kolombiya (12.2 hafta) oturmakta, 2. sırada Kore (9.3 hafta), 3. sırada ise Türkiye (7.2) bulunmaktadır. Sanıyoruz ki Malta’da work and study programının başlaması ile birlikte eğitim süresi ortalaması 12 haftanın üzerine çıkacaktır. Zira çalışma imkanı tanınmasının yanında Malta’da iken çok zorlanmadan vize uzatılması gibi bazı ekstra avantajlar da gündemdeki konular arasında.

Malta’da öğrencilere çalışma izni sunacak olan Work and Study programı ile ilgili yasal süreçleri Maltavista ekibi olarak takip etmekteyiz. Gelişmeleri web sitemizden duyuracağız, bizi takipte kalınız.