Skip to main content

Malta’da Güncel Covid-19 Kısıtlamaları

9 Temmuz 2021 tarihinde Malta Cumhuriyeti Sağlık Bakanı tarafından yapılan basın açıklaması ile duyurulan ve sonrasındaki günlerde detayları resmi gazete yayınlanan covid-19 kapsamındaki yeni kısıtlamalar ile ilgili bilgileri bir önceki duyurumuzda paylaşmış idik.

14 Temmuz 2021 tarihi itibariyle söz konusu kısıtlamalar birçok revizyon neticesinde Türkiye’den dil eğitimi için Malta’ya seyahat planı yapan dil okulu öğrencilerine yönelik nihai detaylar aşağıdaki gibidir.

  • 14 Temmuz 2021’den itibaren Malta’da bulunan tüm dil okullarında ikinci bir duyuruya kadar yüz yüze eğitim sonlandırılacaktır. Okullar bu süreçte online eğitim verebilecektir. (Tarafımızca bu kısıtlamanın yaklaşık 3-4 hafta kadar sürmesi beklenmektedir, ancak yeniden yüz yüze eğitime geçiş ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmış değil.)
  • 2 doz aşılandıktan ve 2. doz aşının üzerinden 14 gün geçtikten sonra dil okulu öğrencileri için Malta’ya giriş yapmak mümkün olacaktır. Türkiye’de uygulanan aşılardan yalnızca biontech&pfizer aşısı kabul edilmektedir. Bu şartları sağlayan kişilere karantina uygulanmayacaktır.
  • Geçerli bir aşı sertifikası sunamayan kişiler Malta’ya varışlarının akabinde yetkililerin yönlendirdiği hotellerde 14 günlüğüne karantinaya alınacaktır ve karantina masrafları kişinin kendisine aittir. 14 günlük karantina için günlük 100 € olmak üzere toplamda 1.400 € konaklama masrafı söz konusudur. (Aşı sertifikası olmayan kişilerin havayolu firmaları tarafından uçuşlara kabul edilmeme ihtimali de söz konusudur.)
  • Vize başvuruları 12.07.2021 itibariyle askıya alınmış idi. Bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı ancak tahminimiz yakın zamanda vize başvurularının tekrar devam edeceği yönündedir.

Sosyal hayata yönelik herhangi bir kısıtlamaya gidilmemiş olup, sosyal hayat normal seyrinde devam etmektedir. Söz konusu güncelleme yalnızca ülkeye giriş koşulları ve dil okulları özelinde değişiklikler içermektedir.

Uygulanacak yeni kısıtlamaların temel hatları yukarıda ifade ettiğimiz gibi olmakla birlikte zaman içerisinde bazı revizyonlar söz konusu olabilir. Resmi olarak duyurulacak değişikliklerin neticesinde bu sayfada bulunan duyuru içeriğini güncelliyor olacağız.