Skip to main content

9 Temmuz Tarihli Basın Açıklaması Hakkında Duyuru

09.07.2021 Cuma günü öğle vaktinde yapılan açıklamada, Malta’da bulunan ve talep eden dil okulu öğrencilerinin aşı olabileceği açıklandı. Hali hazırda Malta’da bulunan ve 60 günden daha uzun süre Malta’da bulunacak olan ve talep eden tüm öğrenciler, Malta’nın uyguladığı Biontech&Pfizer aşısını 2 doz olarak olma hakkına sahiptir.

09.07.2021 tarihinde tespit edilen toplam vaka sayının 92 olduğu, aynı günün akşamında Malta Sağlık Bakanı canlı yayında yaptığı açıklamada bu vakaların bir kısmının dil okullarında görüldüğü, bu sebeple ülkedeki tüm dil okullarını 14.07.2021 Çarşamba günü itibariyle kapatacaklarını, ayrıca aynı tarih itibariyle ülkeye sadece çift doz aşı olmuş kişilerin alınacağını açıkladı. Bu açıklama gün sonunda canlı yayında yapıldı ve söz konusu kısıtlamanın tüm detayları henüz açıklanmış değil, bu sebeple sadece canlı yayında aktarılan bilgileri bilmekteyiz ve kısıtlama detaylarının belli olması için Pazartesi gününü beklemekteyiz.

Aynı gün içerisinde sadece birkaç saat ara ile dil okullarına yönelik biri olumlu diğeri olumsuz olan 2 farklı açıklama yapılmış olması, Malta Hükümeti’nin aldığı kararların plansız ve anlık olarak verildiği izlenimi bıraktığından ötürü uygulanacak kısıtlamalara ilişkin detayları sektördeki okullar veya bizler öngörememekteyiz. Bu sebeple bir reaksiyon almak adına önümüzdeki hafta içi paylaşılması beklenen detayları beklemekteyiz.

Bahsedilen dil okulu vakaları ile ilgili yaptığımız görüşmeler neticesinde, 18 yaşından küçük öğrenciler için yaz kampı programı gerçekleştiren bir okulun yaz kampı öğrencilerinde vakalar tespit edildiğini ve bu vakaların bir Avrupa ülkesinden gelen öğrenci grubunda olduğunu öğrendik. Hali hazırda Malta’da bulunan hiçbir öğrencimiz pozitif olmamakla birlikte 18 yaş üzerindeki yetişkin programlarındaki öğrencilerde pozitif vaka yok denilebilecek kadar az durumdadır.

Malta’ya seyahat hazırlığında olan öğrencilerimize önümüzdeki hafta içinde daha detaylı bilgi aktarıyor olacağız, lakin canlı yayında yapılan ilk açıklamaya göre çift doz aşı olmamış hiç kimsenin ülkeye girişlerine izin verilmeyecektir. Bu uygulama sadece dil okulu öğrencilerine yönelik değil, ülkeye seyahat etme planı olan herkes için geçerli olacaktır. Bu doğrultuda aşı kriterini sağlayamayan veya online eğitim almak istemeyen öğrencilerimize programlarını askıya alma ve/veya tarihlerini öteleme opsiyonları okullardaki müsaitlikler dahilinde sunulacaktır, bu konuda okullar ile görüşmelerimiz sürmektedir ancak kısıtlama detayları net olarak açıklandıktan sonra tüm öğrencilerimize ilgili bilgileri aktarıyor olacağımızı belirtmek isteriz.

Online eğitime geçiş yapacak okulların ne zaman tekrardan yüz yüze eğitime geçeceklerine yönelik bir açıklama henüz yapılmış değil, ancak okul yöneticilerinin beklentileri bu yöndeki kısıtlamanın çok uzun sürmeyeceği, birkaç hafta sonra yeniden yüz yüze eğitime geçiş yapılacağı yönündedir.

Malta’ya vize başvurusu sürecinde olan öğrencilerimizden henüz başvuru yapmamış kişilerin başvuru hazırlıklarını sürdürmeleri ya da başvurularını ertelemeleri mümkün, bu aşamadaki tüm öğrencilerimiz ile vize birimimiz iletişim halindedir/iletişime geçecektir. Başvurusunu yapmış olan öğrencilerimizin ise vize başvurularının sonuçlanmasını beklemekteyiz. Yapılan açıklamada ülkenin açılma planında bir değişiklik olmadığı ifade edildiği için, vize işlemlerinde bir aksama olacağını ya da vize başvurularının durdurulacağını düşünmemekteyiz, ancak bu konuda da kesin bilgi için yapılacak açıklamalar beklemek uygun olacaktır.

Vize onayı almış ancak 2 doz aşı olmamış öğrencilerimizin çok büyük ihtimalle aşılarını tamamlamadan Malta’ya seyahat etmeleri mümkün olmayacaktır. 2 doz aşı olmuş öğrencilerimizin ise Malta’ya seyahatlerinde herhangi bir problem ile karşılaşacaklarını düşünmemekteyiz.

Aşı, online eğitim, vize başvuruları, program ertelemesi ya da söz konusu diğer kısıtlamalar ve uygulamalar ile ilgili Malta’nın resmi makamlarınca yapılacak açıklamalar ve uygulanacak yol haritasının belli olmasının akabinde tekrardan açıklama yapıyor ve tüm öğrencilerimizi bilgilendiriyor olacağız. Tüm öğrencilerimizin yapacağımız bir sonraki duyuruyu beklemelerini ve bizden teyit etmedikleri herhangi bir spekülatif bilgiyi dikkate almamalarını rica etmekteyiz.