Skip to main content

Malta'da En Avantajlı Dil Okulu Hangisi?

Birçok öğrencimizin defalarca bize yönelttiği bu soru için genel açıklama maiyetinde bu yazıyı kaleme almak istedik. Bu ve benzeri sorulara direkt verilebilecek genel-geçer bir yanıt olmadığından dolayı süreçlerin işleyiş mantığındaki bahsetmemiz halinde aşağıdaki tarzda bir çok soruyu kendinizin yorumlayabileceğinizi umuyoruz.

Malta’da bulunan ortalama 50 farklı dil okulu, birçok detaya bağlı 50 farklı fiyat listesi ve sistematik olmamakla birlikte belirli dönemlerde yayınlanan (bazen bir okulun yıl içinde 4-5 farklı promosyon sunduğu da olmaktadır) yüzlerce farklı promosyon anlamına gelmektedir.

Okulların eğitim felsefeleri, akademik kadro nitelikleri (personele göre değişken olabilmektedir), aktivite organizasyonları veya öğrencilerine sunduğu olanakları gibi birçok detay elbette dil okuluna karar vermekte önemli etkenlerdir. Dolayısıyla bir dil okuluna kayıt olmaya karar verirken dikkate alınması gereken birçok değişken ve parametre bulunmaktadır. Fiyatlar bazında okulları birbiri ile karşılaştırmak mümkündür, zira bunun matematiği basittir, lakin yukarıda bahsi geçen detayları bir öğrenci ancak orada eğitim aldığı zaman bilebilir, oysa mesleği danışmanlık olan kişiler gönderdikleri her öğrencide süreci bizzat öğrenci ile deneyimlerler. MaltaVista olarak genel süreç takiplerimiz, uyguladığımız memnuniyet anketleri ve analizlerimiz sonucu Malta’da iş ortağımız olan dil okullarının genel profiline son derece hakim olduğumuzu belirtmek isteriz. Bizim dışımızda bu denli odaklanmış şekilde çalışan tüm acentelerin bu konulara hakim olması da elbette muhtemeldir. Sonuç olarak bilgi talep eden öğrencilerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda, beklentilerini karşılayabilecek okulları belirleyip fiyat-performans doğrultusunda elimizden geldiğince doğru yönlendirmeler yapabilme gayretinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

En İyi Dil Okulu Hangisidir? Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Dil okulu seçiminde yalnızca fiyat listesine ve promosyona göz atarak karar vermek çok doğru olmayabilir ki bir öğrencinin internet üzerinden yaptığı araştırmadansa tecrübeli bir danışmanın görüşlerine her zaman daha fazla değer ve önem vermesini tavsiye ederiz. Elbette son karar her zaman öğrencinin olacaktır 🙂 Örneklemek gerekirse, tüm şartları çok uygun olarak görünen bir okulun lokasyonu öğrencinin hiç tercih etmeyeceği bir noktada bulunabilir, ki bu detayı öğrencinin bireysel araştırması esnasında gözden kaçması muhtemeldir. Zira öğrenci, daha önce hiç gitmediği bir ülkede hangi bölgenin kendisi adına daha iyi olacağını doğru belirleyemeyebilir.

Promosyonların yarattıkları fiyat farklılıklarına dikkat çekmek ve somut bir örnek olması açısından gerçekten aşağıdaki detaylarda kayıt olan bir öğrencimizin bilgilerini paylaşıyoruz;

Geçtiğimiz yılın sonunda Ekim ayında, bir sonraki yaz için X okuluna 8 hafta süreli yoğun programda eğitim ve konaklama için kayıt yaptıran bir öğrencimizin toplam ödemesi 2135 €’dur. Bu rakama şimdi (yaz dönemine yaklaşırken) baktığımızda, tamamiyle aynı şartlardaki fiyatlandırma 3045 € çıkmaktadır ki bu fiyat da şuanda aktif olan promosyonlu fiyattır. Aradaki fiyat farkı 910 € olup, belki de aynı sınıfta birlikte eğitim alacak olan 2 öğrenciden biri 2135 € öderken diğeri 3045 € ödemek durumunda kalacaktır.

Dil Okulu İndirimlerini Takip Etmek Niçin Önemlidir?

Örnekten de anlaşılacağı üzere dil okulu indirimlerini ve kampanyalarını takip etmek oldukça önemlidir. Bu kadar yüksek fiyat farkı oluşmasının sebebi, erken kayıt olan öğrencinin geçtiğimiz yıla ait fiyat listesi üzerinden kayıt olması, üzerine bir de aktif olan promosyondan faydalanmasıdır.

Dil okulları genellikle Eylül veya Ekim aylarında fiyat listelerini revize eder ve bir sonraki yılın fiyat listelerini kullanmaya başlarlar. Bundan sonraki süreçte ise ne zaman promosyon uygulayacakları, hatta uygulayıp uygulamayacakları bile belirsizdir. İlerleyen zamanlarda bir promosyon sunsalar dahi bu promosyonlar güncel fiyat listeleri üzerinden hesaplanır, dolayısıyla bir önceki yılın promosyonlu fiyatları üzerinden kayıt yaptıran öğrenciler her zaman daha avantajlı olurlar.

Okulların kampanyaları kendi pazarlama stratejilerine göre farklılık gösterebilir. Bazı okullar uçak bileti hediye eder, bazı okullar yüzdelik bir oranda indirim sunar, bazıları free upgrade dediğimiz eğitim ders saatini yükseltmeyi ücretsiz olarak sunar, bazıları ise 4 hafta kayıt olun 1 hafta biz hediye edelim şeklinde promosyonlar sunarlar. Bir okul yıl sonu promosyonu olarak %20 indirim sunarken, Şubat ayı içerisinde yaptığı bir promosyonda bu oran %10 olabilir. Yani detayların her zaman değişme ihtimali bulunmaktadır. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi eğitim danışmanlarından edinerek elde edebilirsiniz.

Dil Okullarına Erken Kayıt Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Bir dil okuluna karar kılıp kayıt olduğunuzda sadece 200 € değerindeki ön kayıt ücretini ödemeniz ile fiyat ve kontenjanınızı sabitlemiş olursunuz. Bu sayede indirimli fiyattan faydalanır, seyahat edeceğiniz tarihe kadar (belki de 8-9 ay boyunca) ödemelerinizi kendi istediğiniz şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda istemeniz halinde 8-9 ay taksitli ödeme yapabileceğiniz anlamına da gelmektedir. Zira dil okulunun tüm ödemesini seyahat tarihiniz öncesinde tamamlamanız gerektiğini unutmayınız.

Tekrar ve tekrar belirtmek isteriz ki, bir dil okuluna karar verirken tek kriter asla ve asla fiyatlandırma olmamalıdır. Bütçe elbette önemlidir, ancak 2000 € ödeyip memnun kalınmayacak bir okulu tercih etmektense, 2200 € ödeyip memnuniyet olasılığı daha yüksek olan bir okulu tercih etmek, hatta gerekirse süreyi 1 hafta kısa tutup beklentilerinizi daha iyi karşılayarak daha verimli bir süreç geçirmenize yardımcı olacak bir okulu tercih etmek daha mantıklıdır. Zira MaltaVista olarak, benzer kalite düzeyinde gördüğümüz 2 farklı okuldan daha ekonomik olana yönlendirmek üzere zaten tavsiyelerimizi sunmaktayız. Elbette son karar her zaman öğrencilerimizindir. Biz tavsiye etmesek dahi bir öğrencimiz “ben X okuluna kayıt yaptırmak istiyorum” dediği zaman bunu organize etmek bizim açımızdan bir problem teşkil etmemektedir.

Malta'da Niçin Özellikle 6 Aylık Dil Okulları Tavsiye Ediliyor?

Yazımızı noktalarken şunu da belirtmek isteriz ki, en avantajlı fiyatlar 24 hafta ve üzeri eğitimlerde, yani 6 aylık dil eğitimi programlarında sunulmaktadır. Malta’daki bir çok okulda 8 hafta ve 24 hafta barajdır, dolayısıyla bu haftalarda birim fiyatlar düşer.

Örneğin 7 haftalık dil eğitimi isteyen bir öğrencinin haftalık ödemesi 150 € iken, eğitim süresi 8 haftaya çıktığında birim fiyat 120 € olabilir. Dolayısıyla 7 hafta için ücret 150*7=1050 € olurken, 8 hafta için fiyat 120*8=960 € olabilir. Bu noktada 8 haftalık eğitim ücretinin 7 haftalık eğitim ücretinden daha ekonomik olduğunu görebilirsiniz.

Tüm okullar için genelleme yapamasak da bir çok okul için fiyat politikaları doğrultusunda detaylar bu şekildedir.

Dil Okulların Alınan Yoğun Sezon Fiyat Farkı Nedir?

Son olarak Malta’da yaz aylarında uygulanan yoğun sezon fiyat farkının bazı okullarda eğitim süresine bağlı olarak alınmadığını da belirtmek isteriz. Sanıyoruz ki Malta’daki bazı okulların yaz ayları kapsamında fiyat listelerinde artış olduğu bu cümlemizden anlaşılabiliyor.

Örneğin 4 haftalık bir eğitim için yaz döneminde hem eğitim hem konaklam için ayrı ayrı 50 €/hafta fiyat farkı eklenmesi normaldir ki bu durumda yaz ayları kapsamındaki (Haziran, Temmuz, Ağustos) fiyat farkı 400 € artacaktır.

Süre 8 haftaya çıktığında bazı okullar eğitim için fiyat farkı almamakta, süre 24 haftaya çıktığında ise bir çok okul hem eğitim hem konaklama için fiyat farkı almamaktadır. Elbette bu yazdıklarımız örnek olup her okulda geçerli değildir.

Fiyat teklifi taleplerinizde, eğer eğitim yaz dönemine denk geliyor ise danışmanlarımız gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır.

Malta’daki okulların güncel promosyonları ve kampanyaları ile ilgili lütfen bize ulaşınız. Ayrıca web sitemizdeki Malta’da Kampanyalı Okullar sayfası üzerinden de aktif promosyonları takip edebilirsiniz.