Skip to main content

YÖK-Yabancı Dil Eğitim Bursu – 2020

YÖK-Yabancı Dil Eğitim Bursu kapsamında bir devlet yükseköğretim kurumunda kadrolu olarak görev yapmakta olan öğretim elemanlarına, yurt dışında belirlenmiş kriterleri karşılayan bir dil kursunda alacakları dil eğitimi kapsamında hibe desteği sağlanmaktadır.

Burs programı aracılığıyla, üniversitelerdeki eğitim ve araştırma faaliyetlerinde kalitenin ve niteliğin arttırılması, ayrıca Türk akademisyenlerin yabancı dilde ders verme kapasitelerinin arttırılması hedeflenmektedir.

YÖK-Yabancı Dil Eğitim Bursu kapsamında 2020 yılındaki program kapsamında bazı önemli detaylar aşağıdaki gibidir:

  • Burs programında bir devlet yükseköğretim kurumunda görevli, doktora derecesine sahip araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya Dr. öğretim üyesi kadrolarında görev yapmakta olan öğretim elemanları faydalanabilir.
  • Başvuru sahibinin akademik kadrolardaki toplam hizmet süresinin en az 3 yıl olması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin, son 5 yıl içinde herhangi bir YÖKDİL, YDS, E-YDS veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından en az 55, en fazla 70 puan aldığını belgelendirmesi gerekmektedir.
  • Bursiyerlere sunulacak hibe miktarı aylık bazda azami 3.700 TL’dir. Dil eğitiminin süresi ise asgari 2, azami 6 ay olmalıdır. Bu durumda ödenecek hibe tutarı azami 22.200 TL olabilecektir.
  • Alınacak eğitimin dilinin, eğitim alınacak ülkenin resmi dili olması, ayrıca eğitim alınacak okulun 5 yıldan daha uzun süredir yabancı dil eğitimi üzerine faaliyet gösteren bir okul olması gerekmektedir. Bu kıstaslar dahilinde Malta’da ingilizce dil eğitimi alınabilecek 30’dan fazla alternatif bulunmaktadır.
  • Başvurular için son tarih 16.03.2020’dir. (Bazı üniversitelerde son başvuru tarihi farklı olabilir, lütfen üniversitenizin ilgili birimi ile görüşerek detayları kontrol ve teyit ediniz.)

YÖK-Yabancı Dil Eğitim Bursu hakkında resmi usul ve esasların yer aldığı burs dökümanını inceleyerek programa ilişkin daha detaylı bilgi edinebilir, ayrıca Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının resmi yazısını da incelebilirsiniz.

MaltaVista olarak Malta’da dil eğitimi almak isteyen akademisyenlere ücretsiz danışmanlık ve aracılık hizmeti sunmaktayız. Malta ofisimiz aracılığıyla burs programına özel olarak Malta’daki çözüm ortağımız okullar ile yaptığımız özel anlaşma çerçevesinde ön kayıt ödemesi olmaksızın okul kaydı yapabilmekte, ilgili evrakları temin ederek herhangi bir masraf/harcama olmaksızın burs başvurusu yapılabilmesini sağlamaktayız.

Okulların bütçeleri bazı detaylara göre değişmekle birlikte, daha detaylı bilgi edinmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.