Skip to main content

Malta’da Yüz Yüze Eğitim Başladı

2021 yılı Temmuz ayı itibariyle Malta’da vaka sayılarındaki artış sebebiyle alınan önlemler kapsamında dil okullarının geçici bir süreliğine kapatılmış, aşı sertifikası uygulamasına geçilmiş ve ülkeye girişlerde uygulanacak yeni prosedürler aşamalı şekilde hayata geçirilmiş idi. Bu doğrultuda söz konusu önemli bilgi ve gelişmeleri web sitemizde duyurmuş idik. Yayınlamış olduğumuz eski duyurulara buradan erişebilirsiniz.

Özetleyecek olur isek:

  • 2 Ağustos itibariyle Malta’daki dil okullarına, aşı sertifikasına sahip ve hali hazırda Malta’da bulunan öğrenciler için yüz yüze eğitime geçiş hakkı tanındı.
  • 9 Ağustos itibariyle, dil okullarının Ağustos ayı öncesinde kayıt yaptırmış ancak henüz Malta’ya seyahat etmemiş olan öğrencilerine, aşı sertifikası sunmaları halinde yüz yüze eğitime katılma hakkı tanındı.
  • 16 Ağustos itibariyle ise dil okullarına yeni öğrenci kaydı alma ve yeni kayıt yaptıran öğrencilerin aşı sertifikası sunmaları halinde yüz yüze eğitim dahil olabilecekleri açıklandı.
  • 17 yaş altı öğrencilerin katıldığı yaz kampı programları ise 2021 yılı için tamamiyle iptal edildi.

Bu doğrultuda, 16 Ağustos itibariyle aşı sertifikasına sahip olan yetişkin öğrenciler için Malta’daki eğitim sürecinin normale döneceği öngörülmektedir. Sosyal yaşamda da kısıtlamaların yok denilecek kadar az olması, ayrıca dil okullarındaki tüm aktif öğrencilerin aşı sertifikasına sahip olması ve virüse karşı tedbir ve önlemlerin sürmeye devam edecek olması, tüm bunlarla birlikte pozitif vaka ve/veya hastalığı ağır atlayan hasta sayılarının da düşüşte olması Malta’ya seyahat etmek için hazırlık içinde olan öğrenciler için süreçlerin normalleşmeye devam ettiğini gösteren olumlu gelişmelerdir.

Yukarıda belirttiğimiz 3 aşamanın tamamlanmasının akabinde ise vize başvurularının tekrardan açılması beklenmektedir. Başvurularının açılmasının akabinde, kapanma öncesinde başvuru hazırlığı yapmış olan öğrencilerimiz öncelikli olmak üzere tüm öğrencilerimizin vize işlemleri en hızlı şekilde sağlıklı bir süreç akışıyla organize edilecektir.

Önümüzdeki dönem olan sonbahar dönemindeki talebin geçtiğimiz yaz dönemindeki talebe nazaran daha düşük olması, ayrıca başvuru merkezi olan VFS Global’in geçtiğimiz dönemde ağırlıklı olarak sadece İstanbul’daki şubesinden hizmet vermiş olması, ancak önümüzdeki sonbahar döneminde İstanbul dışındaki şubelerinin de hizmet sunacak olması sebebiyle, bekleme sürecinde olan öğrencilerimizin vize başvurularını oldukça hızlı şekilde tamamlayabileceğimizi öngörmekteyiz. Bu doğrultuda bekleme sürecinde olan öğrencilerimize öncelikli randevu verilmesi adına Malta’da bulunan merkezi vize departmanı, ayrıca Malta Konsolosluğu ve VFS Global Başvuru Merkezi ile iletişim halinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

Kayıtlı öğrencilerimize kendi süreçlerini etkileyecek önemli gelişmeler oldukça özel olarak bilgilendirmede bulunuyor olacağız. Tüm sorularınız ve bilgi talepleriniz için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.