Skip to main content

Malta’da Yüz Yüze Eğitim 1 Haziran’da Başlıyor

Malta’da 2021 yılı Mart ayı itibariyle alınan kısıtlama ve tedbirler kapsamında tüm dil okulları online eğitime geçmiş idi. Bugün yapılan açıklama ile ise Malta’daki dil okullarının 1 Haziran itibariyle yüz yüze eğitime tekrar başlayacağı belirtildi. Dolayısıyla, Malta’da eğitim planı yapan ve online eğitime katılmak istemeyen öğrencilerimiz, 1 Haziran itibariyle yüz yüze eğitim almak üzere eğitim planlaması yapabilirler.

Malta’nın yaz döneminde ve sonrasında herhangi bir kapanma mecburiyeti oluşmaması adına aldığı önlemler çerçevesinde covid-19 vakalarında çok ciddi bir düşüş yaşandı. Eş zamanlı yürütülen aşı çalışmalarında da, tüm AB üyesi ülkeler içerisinde Malta, en iyi performansa sahip ülke konumunda. Bu doğrultuda Malta, 2021 yazı için seyahat ve eğitim planı yapan kişiler için en güvenli destinasyon konumunda.

Malta'da Vaka Sayıları

8 Mayıs 2021 tarihli verilere baktığımızda, Malta genelinde 6 yeni vaka ve 11 iyileşen hasta mevcut olup, Malta’daki toplam vaka sayısının ise 247 olduğunu görüyoruz. Hayatını kaybeden hasta sayısı ise sıfır. Aşağıdaki görselde ilgili verileri görebilirsiniz. Bu veriler ile Malta, virüse karşı tüm AB üyesi ülkeler arasında en iyi istatistiklere sahip olmakla birlikte, Dünya’daki tüm ülkeler içerisinde de en üst sıralarda konumlanıyor.

Malta'da Aşılanma Verileri

Aşı verilerine bakıldığında ise, Pfizer&Biontech aşısının kullanan Malta’nın yine AB üyesi ülkeler arasında en yüksek aşılanma oranına sahip olduğu görülmekte. 1 Mayıs 2021 tarihli istatistikler doğrultusunda Malta’da 1. doz aşısını olan kişilerin nüfusa oranı %76,94. Bu veri ile Malta, tüm Dünya ülkeleri arasında İsrail’in ardından 2. sırada konumlanıyor. Söz konusu aşı programı çerçevesinde Malta’daki 1. doz aşılamanın Mayıs ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor. Günümüz itibariyle 30 yaş üzeri kişilerin aşılanmaları yapılmakta.

Malta'da Sosyal Yaşam ve Türkiye'den Malta'ya Seyahat

Hali hazırda Malta’da sosyal yaşamın normale dönme sürecinde olduğunu belirtmek isteriz. Kademeli şekilde açılan ülkede Haziran ayı itibariyle hemen hemen her sektör normalleşmiş olacak. Elbette çok yüksek sayıda kişinin katılımı ile gerçekleştirilen festivaller gibi organizasyonlar 2021 yazında gerçekleştirilmeyecek. Ancak restoranlar, barlar ve kafeteryalar, sinemalar, havuzlar veya spor salonları gibi günlük sosyal yaşamda önemli yer tutan sektörlerdeki işletmeler, belirlenen önlemlere uyumlu olmak kaydıyla faaliyet gösterebilecek.

Malta’ya seyahat sürecinde ise, seyahat eden kişilerin geldiği ülke bazlı farklı önlemler söz konusu olmakta. Türkiye, Malta’nın “Amber List” olarak adlandırdığı liste içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla Türkiye’den Malta’ya yapılacak seyahatlerde son 72 saat içerisinde negatif PCR test sonucuna sahip olmak yeterli oluyor. Herhangi bir karantina uygulanmamakta.

Malta'da Dil Okulu Promosyonları

Malta’da dil eğitimi almak için plan yapan öğrencilerimiz adına tablonun olumlu tarafından bakacak olursak, bir çok dil okulunda pandemi sebebiyle uygulanan promosyonlar neticesinde 2021 yılında dil eğitim programlarında önceki yıllara nazaran çok daha uygun bütçeler söz konusu. Ancak dil okulları promosyonlarının çok uzun süreler devam edeceğini öngörmüyoruz, zira hem 2020 yılındaki eğitim planını 2021 yılına erteleyen ciddi bir öğrenci kitlesi olması, hem de ingilizce eğitimi için tercih edilebilecek İngiltere, İrlanda gibi farklı ülkelerdeki kısıtlama ve yüksek vaka sayıları sebebiyle insanların Malta’ya yönelmiş olması, dil okulu kontenjanlarının hızlıca dolmasına sebep olacaktır. Bu doğrultuda dil okulları, söz konusu promosyonlar ile hedefledikleri öğrenci kayıt sayısına ulaştıklarında, mevcut promosyonlarını sonlandırma hakkına sahipler. Bu sebeple, eğitim planı yapan ve henüz kayıt işlemini gerçekleştirmemiş öğrencilerimizin ön kayıtlarını bir an önce yaptırmalarını tavsiye etmekteyiz. Böylece ön kayıt sürecini tamamlamış öğrencilerimizin program bütçesi ve kontenjanı kesinleştirilmiş olacak, olası fiyat artışı veya kontenjan doluluğu gibi olumsuzluklardan etkilenmeyeceklerdir.

Malta'da Vize Süreci

Bir diğer önemli husus olan vize süreci ise, Malta’ya seyahat etmek için vize alması gereken öğrencilerimizi ilgilendiriyor. Hali hazırda yapılan açıklama doğrultusunda vize başvuruları 1 Haziran itibariyle kabul edilmeye başlanacak. Başvuru sonrasında sonucun ve olumlu sonuçlanmış vizenin öğrenciye ulaştırılması ise tahminen 1 haftalık zaman alacak. Yoğun talep olacağı öngörüldüğü için vize değerlendirme sürecinin standarda göre hızlandırılması ve vize onaylarının normale nazaran daha hızlı verilmesi beklenmekte. Belki Mayıs ayı içerisinde de başvuru kabulü söz konusu olabilir, ancak bu konuda görüşmeler henüz sürmekte. Şu anda kesinleşmiş en yakın başvuru tarihi 1 Hazran 2021’dir. Vize başvurularında randevulu bir başvuru süreci söz konusu olduğundan, erkenden kayıt olup vize randevusu için sıraya girmiş öğrencilerin önceliklendirileceğini ve bu doğrultuda diğer öğrencilere nazaran daha erken vize alacaklarını, dolayısıyla erkenden kayıt yaptırmanın Malta’ya seyahat tarihinin de mümkün mertebe yakın bir tarih olarak planlanabilmesi açısından avantajlı olacağını belirtmekte fayda var. 1 Haziran tarihi sonrasında kayıt yaptıracak öğrencilerimiz için en erken seyahat tarihinin Temmuz ayı içerisinde olabileceğini öngörmekteyiz. Bu sebeple Haziran ayı içerisinde seyahat planı olan öğrencilerimizin ön kayıt işlemlerini Mayıs ayı içerisinde tamamlamaları tavsiyemizdir.

Malta’da eğitim kapsamında vize süreci, dil eğitimi programları bütçeleri, ön kayıt süreçleri veya Malta’da eğitime ilişkin diğer tüm konular hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.