Skip to main content

Malta’da İngilizce Hazırlık Kursu

Malta'da hazırlık eğitiminin bütçesinin Türkiye'deki bazı üniversitelerin hazırlık bütçesinden daha uygun olduğunu biliyor muydunuz?

Malta’da Hazırlık Programı

Malta’da hazırlık programı, Türkiye’de üniversiteyi yeni kazanmış ve bölüm derslerine geçmeden önce 1 yıl süreyle isteğe bağlı ya da zorunlu olarak yabancı dil eğitimi alacak öğrencilerin Türkiye yerine Malta’da eğitim almasına olanak sunan programdır.

ÖSYM verilerine göre 2018 yılı itibariyle Türkiye’de 70’in üzerinde farklı üniversitede çeşitli bölümlerde zorunlu olarak İngilizce hazırlık programı bulunmaktadır. Hazırlık eğitiminde hemen hemen hiçbir üniversite, öğrencilerine ekstra bir ders içeriği sunmamakla birlikte sadece ingilizce öğrenimine odaklanılmaktadır. Bu durumda hazırlık eğitimi için 9 ay süren İngilizce eğitimi dersek yanılmış olmayız.

MaltaVista Hazırlık Programı, üniversite eğitimine yeni başlayacak olan öğrencilerin Türkiye’de hazırlık eğitimine dahil olmaları yerine aynı sürede dil eğitimi bakımından Dünya’nın önde gelen destinasyonlarından biri olan Malta’ya giderek Türkiye’ye kıyasla daha iyi bir dil eğitimi almalarını hedefleyen özelleştirilmiş bir programdır. Özetle, Türkiye’de hazırlık okumak yerine dil eğitimini Malta’daki uluslararası akrediteli dil okulları bünyesinde almak şeklinde özetlenebilir.

MaltaVista Hazırlık Programının Ücreti Ne Kadardır?

Yurt dışı programları ile ilgili genel yargı oldukça pahalı oldukları yönündedir. Bu yanılgı bundan 30-40 yıl önce yurt dışından eğitim imkanlarına oldukça zor ulaşılabiliyor olmasından kaynaklıdır. Malta, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler içerisinde yaşam maliyeti düşük olan ülkelerden biridir. Özellikle Avrupa’lılar için ekonomik ve kaliteli olması dolayısıyla dil eğitimi için çok fazla tercih edilmektedir. Türkiye’nin ise döviz paritesi sebebiyle mali açıdan Avrupa ülkeleri kadar avantajlı olmadığını söyleyebiliriz ancak yine de Malta’da hazırlık eğitimi almak, tüm masraflarıyla birlikte Türkiye’deki birçok özel üniversitenin hazırlık programı maliyetlerinden daha ekonomik, birçok devlet üniversitesi için öğrencilerin yaşam giderleri ile kıyaslandığında ise kabul edilebilir düzeydedir.

Günümüz şartlarında özel üniversitelerdeki hazırlık eğitimi ücretlendirmeleri ortalama olarak 35.000 TL civarındadır. Buna bir de konaklama ve kişisel harcamalar dahil olduğunda bir vakıf üniversitesinde 9 ay süreli hazırlık programı kapsamında toplam bütçe yaklaşık 60.000 TL’yi bulabilmektedir. Devlet üniversitelerinde ise eğitim ücreti ödenmeyip eğitim ayağında sadece kitap ve harç gibi masraflar söz konusu olsa da özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerdeki yaşam masrafları yıllık bazda 20.000 – 25.000 bandını geçebilmektedir. Kişisel harcamalar elbette kişiden kişiye değişmektedir, bu sebeple burada belirttiğimiz rakamlar ortalama rakamlardır. Bu yazılarımızı okuyan her üniversiteli adayı kendi yaşam maliyetlerini iyi kötü hesaplayabilir ve Malta ile kıyaslayabilir.

Malta’yı ise yine rakamlarla örneklemek gerekirse, 6 ay süreli genel ingilizce dil eğitimi ve ekonomik şartlardaki konaklama ücretleri toplamda 5.000 € – 8.500 € aralığında değişmektedir. 8-9 aylık sürelerde ise birim fiyat daha da aşağı düşmektedir. Bu rakamlara eğitim ve konaklama masrafları dahil olup, yeme-içme gibi masrafları ise aylık 350 € ortalamasından hesaplayabiliriz. Malta’daki öğrencilerimizin aylık kişisel harcamalarının (yeme-içme, sosyal yaşam vb.) genellikle 300-400 € aralığında olduğunu belirtmek isteriz. Bu durumda tavan fiyatlarından hesaplandığı taktirde dahi Malta’da 6 aylık hazırlık eğitiminin bütçesi Türkiye’de herhangi bir özel üniversitede görülecek eğitimin bütçesi ile aynı rakamlara denk gelmektedir. Taban fiyatlarından hesapladığımızda ise 6 aylık eğitim, konaklama, yeme ve içme gibi kişisel harcamalar, uçak bileti ve vize masrafları gibi her gider kalemini dikkate aldığımızda 30.000 TL – 35.000 TL aralığında alternatiflerin mevcut olduğu görülmektedir.

Hem Türkiye hem de Malta’daki hesaplamalarımızda rakamlar elbette öğrencilerin kişisel harcama alışkanlıklarına ve tercihlerine göre değişebilmektedir, ancak Malta’nın sosyal ve günlük yaşam açısından ekonomik bir ülke olduğunun altını tekrar çizmek isteriz. Bütçelere ilişkin detaylı bilgi edinmek isterseniz lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyiniz.

Not: Malta’daki ücretlerin yüksek bir aralıkta farklılık göstermesi tercih edilen dil okulu, konaklama tipi, promosyonlar veya erken kayıt fırsatları gibi detaylar dolayısıyladır. Malta’da dil eğitimi sürecinin nasıl işlediği ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için Malta’da Dil Eğitimi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Türkiye’deki Üniversitem Bu Eğitimi Tanıyor mu?

Bu konuda tüm üniversiteleri kapsayacak bir genelleme yapabilmek ne yazık ki mümkün değil, çünkü üniversitelerin hazırlık eğitimi kapsamındaki süreçleri ve kriterleri farklı olabiliyor. Genel olarak şöyle ki, Malta’da İngilizce Hazırlık Eğitimi’ni tamamlamış olan öğrenciler, Türkiye’de okumakta oldukları üniversitelerin hazırlık atlama sınavına (Proficiency sınavı olarak adlandırılır) girerek sınavdan başarılı olduktan sonra hazırlık sınıfını başarıyla geçmiş sayılmakta ve kendi bölümlerinde 1. sınıf eğitimlerine başlayabilmekteler. Bazı üniversiteler proficiency sınavı olarak TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavların skorlarını dikkate almakta, bazıları ise (birçoğu) kendi sınavını uygulamaktadır. Her iki durumda da Malta’da eğitim aldıktan sonra bir sınava girip başarılı olmak gerekmektedir.

Peki Hazırlık Atlama Sınavı’nı geçmek çok mu zor? Benzer bir süreçten geçerek yurt dışında hazırlık eğitimi almış öğrencilerimizin başarılarına baktığımızda, ayrıca mantık çerçevesinde değerlendirdiğimiz zaman zor olmadığını görmekteyiz. Bu sınav Türkiye’de 9 ay boyunca dil eğitimi almış bir öğrencinin geçebileceği düzeyde bir sınavdır ve beginner veya elementary seviyesinden hazırlık eğitimine başlayan bir öğrencilerin intermediate seviyesinde hazırlık eğitimini tamamlamaları beklenir. Malta’daki eğitim sistemine baktığımızda ortalama kur atlama süresinin 2 ay olduğunu görmekteyiz ve en düşük seviyeden ingilizce eğitimine başlayan bir öğrencinin 6 ayın sonunda hazırlığı atlamak için yeterli sevieyeye geleceğini öngörebiliriz. Üstelik, Türkiye’deki gramer ağırlıklı öğrenme sürecinden farklı olarak oldukça ileri düzeyde listening ve speaking deneyimi ile birlikte.

Elbette İngilizce öğrenme süreci birçok kritere bağlıdır. Bunlar kişinin dil öğrenmeye yeteneği, altyapısı, verimli çalışması, öğrenmeye yönelik motivasyonu, sosyal yaşamı, derslerde kullanılan materyaller, öğreticilerin niteliği, sınıf içi iletişim, öğrencinin psikolojisi veya dış faktörler gibi onlarca etmen olabilir ve tüm bunları herkes için genellemeyerek bir yönlendirmede bulunmak çok doğru olmayacaktır. Ancak istatistiklere baktığımız zaman Malta’da herhangi bir akrediteli dil okulunda en az 6 aylık bir genel İngilizce eğitimini başarıyla tamamlayan bir öğrencinin Türkiye’deki 9 ay süren hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamış öğrencilere kıyasla İngilizcenin her 4 disiplininde de (gramer, reading, listening, speaking) daha ileri düzeyde olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkün.

MaltaVista Hazırlık Programı’nda Süreç Nasıl İşler?

Yüksek eğitim hayatının henüz başında olan okurlarımıza, gerek yurt dışı gerekse yurt içi eğitim hayatları ile ilgili en önemli hususun karar vermek olduğunu belirtmek isteriz. MaltaVista Hazırlık Programı için şöyle bir yol haritası çizilebilir:

  1. Araştırmak: Şu anda bu aşamadasınız. Araştırmanız esnasında bize fikir danışmaktan ve bilgi talep etmekten lütfen çekinmeyiniz.
  2. Karar Vermek & Resmi Kayıt İşlemi: Tüm resmi işlemleri danışmanlarımız tamamlayacaktır.
  3. Türkiye’de Yerleşilen Üniversitede Kayıt Dondurmak: Malta’daki okulunuzun kayıt evrakları ile birlikte Türkiye’deki kaydınızı dondurabilirsiniz. Gerekli evraklar danışmanlarımızca sunulacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, bazı özel üniversitelerinde hazırlık sınıfında kayıt dondurulması halinde belirli bir miktar (genellikle okul ücretinin % 10’u kadar) ödeme talep etmesidir. Her üniversitenin bu konuda prosedürünün farklı olabileceği gerekçesi ile buradan net bir bilgi aktaramıyoruz. Bu konuda mali kayıp yaşamamak adına üniversitenin ilgili birimleri ile görüşerek detaylı ve güncel bilgi edinmek sağlıklı olacaktır. Devlet üniversitelerinde ise bir mali kayıp haliyle söz konusu değildir.
  4. Vize Başvurusu & Seyahat Süreci & Eğitim: Tüm süreci MaltaVista danışmanları ile beraber yürüteceksiniz. Konunun dağılmaması adına bu süreçlerin detaylarından burada bahsetmiyoruz, lakin detaylı bilgi edinmek için Malta Öğrenci Vizesi ve Malta’da Dil Okulları içeriklerimize göz atabilirsiniz.
  5. Eğitimin Tamamlanması & Türkiye’ye Dönüş: Eğitim sürecinin başarıyla tamamlanmasının ardından Türkiye’ye dönerek eğer hazırlık sınıfı zorunlu ise “Muafiyet Sınavı”na girerek hazırlık sınıfını atlayabilirsiniz. Eğer hazırlık sınıfınız zorunlu değil ise direkt olarak 1. Sınıftan eğitiminize başlayabilirsiniz. Ayrıca (bazı üniversiteler için), Malta’daki dil okulunu başarı ile tamamladığınızda sahip olacağınız asgari B2 veya C1 seviyesindeki sertifikanızı direkt kabul ederek herhangi bir sınava girmeksizin hazırlık sınıfını atlamanıza da olanak sunmaktadır.

Malta'dayken Çalışıp Para Kazanabilir miyim?

Malta’ya dil eğitimi için giden öğrencilerin yasal olarak çalışma imkanları Work and Study programı kapsamında mümkündür. Özetle, Malta’da dil eğitimi alan Türk vatandaşlarının, 4. aydan itibaren yasal olarak çalışma iznine sahip olma imkanına sahiptir. Ancak bunun için öncelikle bir iş bulup sonrasında ilgili evraklarla birlikte başvuru yapmak gerekir. Malta’da Hazırlık eğitimi almakta olan bir öğrencinin, eğer zaruri değil ise çalışarak para kazanmak yerine dil gelişimine odaklanması daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Bu konuda bazı öğrencilerimizin “Çalışırken de sosyalleşir, insanlar ile diyalog kurarak pratik yapma şansım olur, mesela garsonluk yaptığım zaman bir yandan pratik yapmış olurum” şeklinde yorumlarını sıklıkla duyduğumuzdan dolayı belirtmek isteriz ki, İngilizceniz ileri seviyeye ulaşmaksızın bulabileceğiniz işler genellikle insanlarla/müşteriler ile diyalog kuramayacağınız işler olacaktır. Örneğin, bir restoran dil seviyesi çok iyi olmayan bir çalışanı (tecrübesi olsa dahi) garson olarak çalıştırma ihtimali çok düşüktür. Diyelim ki mutfak çalışanı olarak işe alındınız, bu durumda da pratik yapabileceğiniz insanların çevrenizde olmayacak olması ya da mevcut diyalogların oldukça kısır bir döngüde gerçekleşecek olması, iş bulup çalışayım, bir yandan da pratik yaparım düşüncesinin gerçekleşmesine engel olacaktır.

Malta gibi bir ülkede dil eğitimi alan bir öğrencinin sosyalleşmesi, yeni insanlarla tanışması ve dil pratiği yapabilecek ortama erişmesi oldukça kolay. Öyle ki sadece okulların her hafta organize ettiği hoş geldin etkinliğine katılmak suretiyle bile her hafta en azından 15-20 yeni insanla tanışmak mümkün. Kendinizi iletişime kapatmıyor olmanız ve zorlandığınız noktalarda kendinizi ifade etmeye çalışmanız, gelişim göstermek açısından yeterli olacaktır.

MaltaVista olarak biz, Malta’da dil eğitimi almakta olan bir öğrencinin çalışarak sosyalleşmeye çalışması yerine, sosyal aktivitelere dahil olarak hem yeni arkadaşlıklar edinmesi hem de bolca pratik yapabilmesinin daha sağlıklı ve kolay olduğu görüşündeyiz. Ancak çalışmaya ve para kazanmaya ihtiyacı olan bir öğrencinin Malta’da kalışının 91. Gününden itibaren yasal olarak çalışma iznine sahip olacağının da altını çizmek isteriz. Malta’da öğrencilerin çalışma iznine sahip olması ve iş imkanları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için dilerseniz Malta’da Work and Study Programı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


Malta’da Hazırlık Okumak Neden Daha Avantajlıdır?

Bir yabancı dili öğrenmek için şüphesiz en iyi yöntem o dilin konuşulduğu bir ülkede kısa bir sürede olsa yaşamaktır. Çünkü bu sayede ders saatlerinde öğrenilen teorik bilgiler günlük hayatta pratiğe dökülebilir. Bu süreçte uluslararası akrediteli bir dil okulunda sertifikalı yetkin öğretmenler eşliğinde alınacak eğitim elbette süreci en iyilemek bakımından çok önemlidir. Aşağıdaki bazı önemli farklılıkları karşılaştırmalı şekilde görebilirsiniz.

Türkçeye Maruz Kalmak

Türkiye'de ders saatleri dışında (tenefüslerde bile) türkçe konuşmaya devam edersiniz. Yurtta oda arkadaşınız, telefonda kuzeniniz ya da marketteki Mehmet Amca türkçe konuşur. Dolayısıyla ingilizce 24 saatlik bir günün sadece 3-4 saatinde hayatınızda aktif olarak yer alır.

İngilizceye Maruz Kalmak

Malta'da ders saatleri dışında günlük yaşam ve sosyal hayatınızda da istemeseniz bile ingilizce konuşmak zorundasınızdır. İletişim kurduğunuz insanların çok büyük bir kısmı türkçe bilmeyecektir. Bu sebeple ingilizceyi kullanmak için kendinizi zorlayacak olmanızın yanında sürekli olarak ingilizce diyaloglara maruz kalmak da öğrenme sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Anlıyorum ama Konuşamıyorum

Türkiye'de gramer ağırlıklı bir eğitim alırsınız. Gramer odaklı bir eğitim belki sınavlardan yüksek puanlar almanızı sağlayabilir, ancak yabancı biriyle yapacağınız 3-4 dakikalık bir sohbetin bitmesi için saniyeleri sayabilirsiniz. Sonuç olarak "Anlıyorum ama Konuşamıyorum"cular kervanına katılmanız muhtemeldir.

I Can Speak English

Malta’daki eğitim metodolojisi ağırlıklı olarak pratik üzerinedir. Okulların akrediteleri eğitim metodolojisinin standartlaştırılması üzerine oldukça önemlidir ki Malta’daki bir çok okul uluslararası akredite süreçlerini tamamlamış, dolayısıyla sundukları eğitim kalitesi bakımından İngiltere veya Amerika’daki dil okulları ile aynı standartları sunmaktadır.

Standartlaştırılmış Eğitim

Türkiye'de birçok üniversitede 1 yılınızı muhakkak ayırmanız gerekir ve ders programının esneklik imkanı bulunmamaktadır. Hazırlık programınızı yarıda kesemezsiniz, zira derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Sınıf arkadaşlarınızdan daha hızlı öğreniyor olabilirsiniz ancak onların temposuna ayak uydurmak durumundasınızdır. Bazı durumlarda zaman kaybı yaşayabilirsiniz.

Size Özel Planlanmış Eğitim

Malta'da dil seviyenize veya öğrenme hızınıza göre sürenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin; 9 aylık genel ingilizce programında toplamda 720 ders alınır. Eğer isterseniz 6 aylık yoğun program ile de aynı ders saatini alabilirsiniz, bu noktada konaklama ve kişisel harcamalarınız 3 ay daha az olurken toplam ders saatiniz değişmez. Bu gibi esneklikler söz konusu olup eğitim programınız sizin ihtiyaçlarınıza göre planlanır.

Dünya Görüşünüz Kısıtlanır

Türkiye'de genellikle üniversitenizin olduğu şehre bağlı kalırsınız. Küçük bir şehirde iseniz kendinizi farklı alanlarda geliştirme imkanı bulmanız oldukça zor olabilir. İstanbul'da olsanız dahi Avrupa'daki öğrenciler ile kıyaslandığında dünya görüşü kazanma ve geniş bir vizyona sahip olma noktasında geri planda kalabilirsiniz.

Vizyonunuz Genişler

Hafta sonlarını Paris ya da Roma’da geçirmek oldukça olası, daha uzun süreli bir plan yaparsanız da dil eğitiminize 1-2 haftalık tatiller ekleyebilirsiniz. Özellikle kış dönemlerinde 10-15 €'ya uçak biletleri alıp Avrupa'yı turlamak oldukça popüler. Bu seyahatler ve Malta’da geçirdiğiniz zaman kişisel gelişiminiz, özgüven kazanımınız, vizyonunuz ve networkünüz bakımından üniversite eğitiminin henüz başında iken oldukça mühim katkılar sağlar.

Güzel Arkadaşlıklar Kurarsınız, Ama Yeterli Mi?

Türkiye'de, doğal olarak Türk öğrenciler ile arkadaşlık kurarsınız. Elbette bu güzel bir şey, lakin herhangi bir avantaj sağlamamaktadır. Üniversite döneminde kurduğunuz arkadaşlıklarınız uzun yıllar gerek kişisel hayatınıza gerek kariyerinize eşlik eder ve gelecek planlarınızı yaparken önemli rol oynarlar. Çevrenizdeki insanların çeşitliliği geniş bir çevreniz olmasından daha değerlidir.

Uluslararası Networkünüzü Geliştirirsiniz

Malta’da iken Dünya’nın birçok ülkesinden gelmiş farklı öğrenciler ile arkadaşlık kurarsınız. Türkiye’nin dışında İtalya, Almanya, Fransa, Japonya, Rusya, Brezilya, Kolombiya ve İspanya Malta’ya en fazla öğrenci gönderen ülkelerdir. Bu doğrultuda Malta’da bulunulan süre sadece dil eğitimi değil, farklı kültürleri tanıma ve uluslararası bir network geliştirme sürecidir.

MaltaVista Hazırlık Programı Hakkında Diğer Önemli Bilgiler

  • Eğitim süresi 6 ile 12 ay arasında olabilir. En çok tercih edilen süreler 6 ay, 9 ay ve 12 aydır.
  • Haftada 20 ders olan genel ingilizce eğitimi yerine, fiyat farkı ödenerek haftada 30 ders olan yoğun ingilizce eğitimine kayıt olunabilir. Bu durumda 6 aylık yoğun ingilizce eğitiminin sonunda alınacak olan eğitimin toplam ders saati, 9 aylık genel ingilizce eğitimi ile aynı olur. Malta’da kalış süresi 3 ay daha kısa olacağından konaklama ve kişisel harcamalar da daha az olacak, dolayısıyla toplam bütçe toplam ders saati değişmeksizin düşmüş olacaktır.
  • Dil okullarının akreditasyonları gereği en az %75 devam zorunluğu bulunmaktadır. Malta’da bulunulacak süre zarfında oldukça ciddi, aynı zamanda kaliteli ve disiplinli bir eğitimin söz konusudur.
  • Üniversiteyi yurt dışında okumak istiyorsanız yine MaltaVista Hazırlık Programı’na katılabilirsiniz. Bu durumda Türkiye’deki bir üniversiteye kayıt olma ve kayıt dondurma sürecinden muaf olup, yurt dışındaki üniversitelerin prosedürlerine uygun şekilde süreç sürdürülür. Henüz yurt dışında bir üniversiteden kabul almadı ve bunu bir sonraki yıl yapacak iseniz Malta’da alacağınız eğitim süresince Avrupa başta olmak üzere birçok ülkedeki lisans programlarını bizzat yerinde inceleyebileceğiniz gibi ilgili ülkelerden gelmiş öğrenciler ile iletişim kurarak daha detaylı bilgi edinebileceğinizi de unutmayınız. Yurt dışında lisans programları için ingilizce yeterliliği kabul sürecinde en önemli koşullardan biridir. Bu doğrultuda Malta’daki eğitimin sonunda alınacak sertifika, eğer varsa üniversitelerin kendi dil sınavlarının skorları veya uluslararası geçerliliği olan IELTS gibi sınavların skorları baz alınmaktadır. Böyle bir plan çerçevesinde MaltaVista Hazırlık Programı bünyesindeki dil eğitimi istenilen sınavı geçmeye yönelik “Yoğun Sınav İngilizcesi Eğitimi” şeklinde de organize edilebilmektedir.

Son olarak belirtmek isteriz ki, Malta’da dil eğitimi sonrasında herhangi bir dil skoru olmaksızın (dil eğitimini başarıyla tamamlamanız halinde) kabul alabileceğiniz Malta’daki üniversitelerin detayları hakkında bize danışabilir, dilerseniz bu konuda Malta’da Lisans Eğitimi başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. Malta’daki Lisans Programları’nın son yıllarda oldukça talep gördüğünü ve Malta’da kampüsleri bulunan İngilizce ve Amerikan üniversiteleri bünyesinde eğitim alarak bir İngiliz ya da Amerikan üniversitesinden mezun olabilme imkanınız olduğunu belirtmek isteriz.